in

Yedikule’den Yer Altı Efsanelerine Uzanan Bir İstanbul Romanı: “Zamanın Kapıları” Çıktı

Arkeolog ve yazar Ayşe Övür’ün İstanbul efsanelerini de takip eden yeni romanı “Zamanın Kapıları” okurla buluşuyor.

Zamanın Kapıları - Ayşe Övür

Ayşe Övür yeni romanı Zamanın Kapıları ile okurların karşısına çıkıyor. Eser, Remzi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

1971 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ayşe Övür, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde Klasik Arkeoloji alanında tamamladı. Yazar, yüksek lisansını aynı okulda Eskiçağ Tarihi Bölümü’nde gerçekleştirdi. Çeşitli kazı ve araştırma projelerinde görev buldu. Eskiçağ tarihi ve arkeoloji konularını inceleyen makaleler kaleme aldı.

Yazarın ilk kitabı olma özelliğini taşıyan ve Kafkasya’dan Trablusgarp’a tarihsel bir serüveni konu alan Sahra 1911 kitabı 2017’de yayımlandı. Yazarın ikinci kitabı Motter Apartmanı 2019’da çıktı.

Ayşe Övür’ün yeni kitabı Zamanın Kapıları, polisiye ve tarih temalarını bir araya getiren bir İstanbul romanı olarak tanımlanıyor.

Zamanın Kapıları – Ayşe Övür | Arka Kapak Tanıtımı

“Bizans İstanbul’undan günümüze gizemli bir roman…”

Yazılım dünyasının dâhi ismi Sinan, gizemli bir kitabın yazarıdır. Sinan’ın herkesten sakladığı kapalı yaşamı, Nevra’yla tanışınca değişir. Ünlü bir politikacının kızı olan Nevra’nın da kendine ait sırları vardır. Arkadaşlıkları ilerledikçe açtıkları her kapının ardında beklenmedik, sarsıcı olaylarla karşılaşırlar. Yıllar önce işlenmiş cinayetlerin öznesi olduklarını anladıklarında ise artık tüm kimliklerinden sıyrılıp bambaşka insanlar olurlar.

İş dünyasının yeni merkezi Maslak’taki plazalardan, Yedikule’ye, sur dibindeki bostanlara, yer altı efsanelerine uzanan bir İstanbul romanı.

Zamanın Kapıları - Ayşe Övür

Zamanın Kapıları | Tadımlık

Nevra, küçük lacivert bavulunu Sirkeci Tren Garı’nın taş zeminine bıraktı. El çantasını hızlıca karıştırarak sigara paketini çıkardı. Çakmağı ceketinin iç cebindeydi. Sigarasını yakıp birkaç nefes çekti. Gri duman yavaşça gökyüzüne yükselirken, bastonuna dayanarak yürüyebilen yaşlı adama, koşan çocuklara, birbirine sarılan genç çifte uzun uzun baktı.

İzmaritini, duvar kenarındaki ayaklı küllüklerden birine atıp gar lokantasının önündeki masaya yaklaştı. Bir sandalye çekip oturdu. Kendisini fark eden garsona, “Sade Türk kahvesi lütfen,” dedi. Bir sigara daha yaktı. Beklemeye başladı.

Yanına yaklaşan garson, kahvesini uzatırken, “Bulgaristan trenine mi bineceksiniz?” diye sordu.

Nevra, yanıt vermedi. Uykusuzluktan kızarmış gözleriyle adama baktı. Gülümsemeye çalıştı. Beceremedi.

Trenin hareketine on dakika kaldığını hatırlatan anonsu duyunca, yavaşça yerinden kalkıp dış hatlar peronuna yöneldi. Tek başına seyahat edebilmek için dört kişilik kompartımanın biletlerini satın almıştı. Bavulunu, baş üstü rafına yerleştirdi. Kendini, cam kenarındaki koyu yeşil koltuğa bıraktı. Tren, çok geçmeden Doğu Roma’dan kalma yıkık dökük sur duvarları boyunca ilerlemeye başladı. Bir tarafta yoksul mahalle insanları, köhne apartmanlar, kimsesizlerin sığındığı parklar, diğer tarafta ise Marmara Denizi ve Prens Adaları’nın gölgesi vardı.

Toplamda 240 sayfadan oluşan eserin editörlüğünü Nezahat Arslan üstleniyor. Eserin kapak düzeni Ömer Erduran, kapak görseli 123RF/hskoken imzalarını taşıyor. Eser ilk baskısını Haziran 2022 tarihinde yapıyor.

Ayşe Övür kitapları ve yazarın son eseri Zamanın Kapıları hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2022 Locus Ödülleri kazananları

2022 Locus Ödülleri’nde Kazananlar Belli Oldu

Mars Gezegenindeki Uzay Aracı Güncellendi Windows 98

Kızıl Gezegen’deki Uzay Aracında Dev Güncelleme: “Windows 98’den Mars 2022’ye”