in

Zamanın Kültürel Tarihi: Zamanı Algılama Biçimleri Üzerine Kapsamlı Bir Araştırma

Anthony Aveni tarafından kaleme alınan Zamanın Kültürel Tarihi, çeşitli disiplinler ışığında zamanı algılama ve tanımlama biçimlerimizi araştırıyor.

Zamanın Kültürel Tarihi - Anthony Aveni
- Reklam -
- Reklam -

Anthony Aveni imzasını taşıyan Zamanın Kültürel Tarihi kitabı raflardaki yerini aldı. Eser, Ketebe Yayınları imzasıyla yayımlanıyor.

Türkçede daha önce Yıldız Hikâyeleri & Dünya Kültürlerinde Takımyıldızlar kitabını okuma fırsatı bulduğumuz Amerikalı bir akademik antropolog, astronom ve yazar Anthony Aveni, bir eseriyle daha Türkçede.

Alt başlığı Takvimler, Saatler ve Kültürler olan kitap ilk olarak Empires of Time adıyla 1989 yılında yayımlanmıştı. 83 yaşındaki Aveni, geniş kapsamlı bir yayın külliyatına sahip. Odağına arkeoastronomiyi alan Aveni, kırk yılı aşan akademik kariyerinde 20. yüzyılın sonlarında bir disiplin olarak gelişen arkeoastronominin gelişimine önemli katkılar sağlamış bir isim.

- Reklam -

Yazarın dilimize kazandırılan bu kitabı “zamanın gerçekten neye hizmet ettiğini” sorguluyor.

Zamanın Kültürel Tarihi – Anthony Aveni | Arka Kapak Tanıtımı

Zamanın Kültürel Tarihi - Anthony Aveni

Tarih boyunca, hayat tecrübemizin en soyut, geçici ve anlaşılması güç fenomenlerinden biri olan zamana bir düzen dayatıp ölçeklendirmeye yönelik karşı konulamaz bir ihtiyaç hissettik. Özellikle yeni binyılın başlangıcından itibaren, zamanın doğasına duyduğumuz hayranlık ve onu tanımlama girişimlerimiz yeni seviyelere ulaştı. Bedenlerimiz, makinelerimiz ve yıldızlarla ölçtük onu. Günümüzün modern dünyasında, doğanın algıladığı zamanı parçalara ayırdık, düz bir çizgi hâline getirdik ve anlaşılmaz bir hâl alana kadar uzattık.

Peki tüm bu çabaya rağmen takvimlerimiz ve saatlerimiz gerçekte neye hizmet ediyor? Takvimimizin antik ve “ilkel” halkların kullandıklarından ne farkı var? Bugün, yirmi birinci yüzyılda; zamanın doğallıkla atan nabzından, atalarımızın olduğundan daha mı uzaktayız?

- Reklam -

Anthony Aveni, zamanı algılama, tanımlama ve ölçme biçimimizi; astronomiden biyolojiye, mimariden teolojiye çeşitli disiplinler çerçevesinde tarihsel bir bakış ile ele alıyor.

Zamanın Kültürel Tarihi Hakkında Ne Dediler?

“Üst düzey bilim ve iyi üslubu bir araya getiren eşsiz bir eser. Hayatlarımız, hatta atalarımızın hayatları; ustalıklı takvimler tarafından düzenlendi. Yalnızca aynı zamanda antropolog ve arkeolog olan bir astronom, böyle karmaşık bir meseleyi bu derece iyi bir üslupla anlatabilirdi.” – Michael D. Coe (Antropoloji Profesörü – Yale Üniversitesi)

“Hiç kimse, bizlerin ve atalarımızın zamanın ipliğine bağladığı anlam düğümlerini çözme konusunda astronom Anthony Aveni’den daha donanımlı olamazdı. Bu kitap, tüm geçmişimizi ve akıp giden zamanın zihinlerimizde bıraktığı izi, bir kol saatinin saniyelik hareketinin ilgi uyandırıcılığı ve dijital bir okumanın netliği ile keşfediyor.” – E. C. Krupp (Griffith Gözlemevi ve Planetaryum Direktörü)

Toplamda 336 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Sinan Coşkun üstleniyor. Kitap geçen haftalarda raflardaki yerini alan kitap, yayınevinin Kültür Tarihi dizisi kapsamında yayımlandı.

Zamanın Kültürel Tarihi hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

john wick testi - film serisi - keanu reeves

John Wick Testi: Keanu Reeves’in Aksiyon Dolu Film Serisine Dair Neler Hatırlıyorsunuz?

Dark Knights of Steel Yeni Batman Çizgi Romanı

Dark Knights of Steel: Yeni Batman Çizgi Romanı ile DC Multiverse Genişliyor