in

Efsane Dizi Doctor Who’nun 13. Doctor’u Belli Oldu!

Televizyon tarihinin popüler dizilerinden Doctor Who’nun merakla beklenen yeni rejenerasyonunun kim olduğu sonunda açıklandı! Doctor rolü artık Jodie Whittaker’ın!

doctor who jodie whitaker
- Reklam -
- Reklam -

Doctor Who geçtiğimiz yüz yılın en çok izlenen programlarından biriydi. Uzun bir aradan sonra 21. yüzyılda, kaldığı yerden bizlerle olmaya devam etti. 9. Doctor rolüyle bizlerle buluşan Christopher Ecclestone ve yol arkadaşı Rose gönüllerde taht kurmuştu. Ancak sonrasında gelen 10. Doctor David Tennant çıtayı çok ama çok yükselterek 9. Doctor’un üstüne çıkmıştı. Yol arkadaşı kim olursa olsun, en çok sevilen Doctor sanıyoruz David Tennant. Gidişi tüm Doctor Who camiasını üzdü desek yalan olmaz. 11. Doctor Matt Smith ile dizi büyük bir prodüksiyon değişikliğine gitmişti. Çekimlerdeki kalite fark edilir bir şekilde artmıştı. David Tennant’tan sonra çoğu kişi Matt Smith‘e alışamasa da kendisinin harika bir Doctor olduğu konusunda hemfikir olabiliriz.

War Doctor‘a girmiyoruz bile! Bunlardan sonra gelen Peter Capaldi ne yazık ki Doctor Who’yu düşüşe sürükledi. Capaldi harika bir Doctor, ancak hem yol arkadaşlarının iticiliği ve hikayeyi Doctor’dan çok kendi üstlerine çekmeye çalışmaları, hem de senaristler yüzünden ne yazık ki kendisinin döneminde birçok izleyici diziyi bırakmıştı.

Ancak bu dönüm noktası ile o izleyiciler tekrar diziye dönüş yapabilirler! David Tennant döneminden beri hararetle tartışılan kadın Doctor rejenerasyonu sonunda gerçekleşti. Önümüzdeki Noel bölümünden sonra Capaldi TARDIS‘in anahtarını Jodie Whittaker‘e teslim edecek.

- Reklam -

Dizideki son gelişme sadece bununla da bitmiyor. Yine başlarda paradoksları ile çok sevilen ancak zaman geçtikçe kendisine olan bu sevginin nefrete dönüştüğü senarist ve yönetmen Steven Moffat da diziyi terk ediyor.

Daha önce Doctor rolüyle karşımıza çıkan isimlerse şöyleydi:

- Reklam -

William Hartnell (1963-66)
Patrick Troughton (1966-69)
Jon Pertwee (1970-74)
Tom Baker (1974-81)
Peter Davison (1982-84)
Colin Baker (1984-86)
Sylvester McCoy (1987-89)
Paul McGann (1996)
Christopher Eccleston (2005)
David Tennant (2005-2010)
Matt Smith (2010-2013)
Peter Capaldi (2013-2017)
Jodie Whittaker (2017-)

Tüm bunların neler getireceğini tahmin etmek zor. Ancak bunlar birçok takipçi için diziye tekrar geri dönme zamanının geldiğini gösteriyor gibi.

Siz ne dersiniz?

YouTube video

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

6 Yorum

Yorum Yap
  1. Bir DW hayranı olarak bu yayın hayatının ilk kadın Doktor’u beni biraz tedirgin etti açıkcası. David benim doktorumdu, Matt’e hayran olmamak elde değildi ve Peter’ın yalnızlığını asabiliğiyle gizlemeye çalışmasını seviyordum. Şimdi tekrar, alıştığım Doktor gitti, üzüldüm, alışmıştım ona çünkü. Gene yenisi gelecek ve aynı heyecan ile devamında gelen hüznü yaşayacağım. Ancak bu sefer farklı. Gelen oyuncu alışılagelmişin dışında. Rolu kaldırabilecek mi? Ve en büyük merakım, hernekadar Fandom gıcık kapsa da, “inanılmaz” bir insan olduğunu inar edemeyeceğim Steven Moffat da diziyi terkediyor. Kim ne derse desin o mükemmel bir senaristti. (Onlar nasıl bölümlerdi öyle Steven!) Artık o yok. Yeni Doctor’u bize nasıl sevdirecekler?… Umarım güzel olur.

    • Aynen, katılıyorum. Steven Moffat olmadan bu karakteri ne yapacaklar düşünmekteyim ve bu kadın Doktorluk yapabilecek mi? Şimdi bir de gelen companion’lar da erkek olursa hiç şaşmam. Bakalım, Missy de erkek mi olacak? En son Master(yani eski hali)onu vurmuştu. Bill’in gidişi de hiç hoşuma gitmedi bu arada.

  2. Yeni baş senaritimizin adı Chris Chibnall ve kendileri Doctor’u kadın yapan kişi ve aynı Nardole’a benziyor ^^ Ayrıca kendisi bir röportajında “Doctor’un hep kadın olmasını istedim.” diyor. Ve bir röportajda daha okuduğuma göre;
    “If you really would stop watching Doctor Who because it has a woman, I don’t think you really understand the entire ethos the last 55 years of The Doctor has been about.”
    Çok haklı bir söz, Fandom için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CosmicZion Zine 4

CosmicZion Zine #4’te Arap Mitolojisinden Ay Tanrısı “Hubel” Var!

Döngü Serisinin 2. Kitabı "Temas"

Döngü Serisinin 2. Kitabı “Temas” Raflarda