in ,

Elif Şafak İmzalı Booker Adayı Kitapta İntihal İddiaları

Elif Şafak’ın Booker adayı “On Dakika Otuz Sekiz Saniye”si hakkında intihal iddiaları sürüyor. Eserin Booker’dan diskalifiye edildiği iddiası ise yalanlandı.

Elif Şafak İntihal İddia

Gün geçmiyor ki yeni bir intihal iddiasıyla daha karşılaşmayalım. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir; Elif Şafak kaleme aldığı “On Dakika Otuz Sekiz Saniye” kitabıyla Booker Ödülü’ne aday olan ilk Türk yazar olma ünvanı taşıyor. 1969 yılından beri verilen köklü ödülde 13 kitap aday oldu ve toplamda 151 kitap arasından seçildi. Böyle bir listeye giren Şafak, Kahraman Çayırlı’nın “Hayat Kadınları Aldatmaz” kitabını kopyalamış olabilir mi?

Daha önce de bu konuda başı ağrıyan Elif Şafak, yeni yazdığı ve Booker ödülüne de aday olan “On Dakika Otuz Sekiz Saniye” kitabında, Kahraman Çayırlı’nın 2007’de çıkardığı “Hayat Kadınları Aldatmaz” kitabından yola çıktığını, karakterleri hatta isimleri bile harflerin yerlerini değiştirerek kullandığı ifade edildi.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir; Elif Şafak’ın kaleme aldığı “On Dakika Otuz Sekiz Saniye”, Booker Ödülü’ne aday olan ilk Türk yazar olma ünvanı taşıyor. 1969 yılından beri verilen köklü ödülde 13 kitap aday oldu ve toplamda 151 kitap arasından seçildi.

Kitapta Geçen İntihal İddiaları

Sanatatak sitesinde belirtilen habere göre iddialar bunlarla da sınırlı değil. Hayat Kadınları Aldatmaz kitabındaki “dansöz” ve “mezarlık” sahneleri çok az farkla kullanılmış ve Elif Şafak’ın Leyla’sının ölümünün ardından 10 farklı dakikasının anlatılırken Hayat Kadınları Aldatmaz’da Aysel’in 10 farklı gününün anlatıldığına dikkat çekiliyor.

Booker Prize

Kahraman Çayırlı’nın kitabında yer alan Aysel’in en yakın arkadaşı olan transeksüel karakter ve ailesinin zoruyla ona gelen eşcinsel karakterlerin de Şafak tarafından kullanıldığı söyleniyor. İddialara göre Kahraman Çayırlı’nın Aysel ve Adin adlı karakterleri “On Dakika Otuz Sekiz Saniye”de Leyla ve Dali adlarıyla kullanılıyor. Şafak’ın 80 sayfalık “Hayat Kadınları Aldatmaz”ı okuyup bir şablon olarak kullandığı ve içini doldurduğu da yine iddia edilen konular arasında.

Booker Adaylığından Önce Çıkartıldı, Sonra Yalanlandı

Bu iddiaların ardından 13 Eylül günü Manchester Lit Fest hesabından Elif Şafak’ın kitabının intihal olduğunun anlaşılması gerekçesiyle adaylıktan çıkartıldığına dair bir açıklama yapıldı.

Elif Şafak

Fakat daha sonra yazılan bu tweet herhangi bir sebep belirtilmeden silindi. Ulusal basında çıkan haberlere cevaben Booker Ödülleri’nden Chloe Davies; Elif Şafak’ın 2019 Booker Ödülleri listesindeki yerini koruduğunu ve listeden çıkarıldığına dair haberlerin gerçek dışı olduğunu söyledi.

Peki ya siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Elif Şafak gerçekten de Kahraman Çayırlı’nın “Hayat Kadınları Aldatmaz” kitabını kopyalamış olabilir mi? Sizce böyle bir intihal olası mı?

Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

2019 Booker Prize Adayları Arasında Elif Şafak da Var!

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Batuhan Batuhan dedi ki:

  Yok artık… Korkunç bir şey bu.

 2. Avatar for kaanaskin93 kaanaskin93 dedi ki:

  Hiç şaşırmadım. Yeni Türkiye’nin ürünüydü zaten bu gereksiz tip. Necip Fazıl’ın dişi versiyonu bi boşboğaz.

 3. Avatar for sherlock007 sherlock007 dedi ki:

  Kendisi tam bir vitrin yazarı keza kitapları da öyle. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Şaşırmadım.

 4. Avatar for Kenan Kenan dedi ki:

  Tipik bir fetullahçı. Başka ne beklenir ki?

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Mimarlık

Mimarlık Hakkında Bilmediğiniz 13 Tuhaf Gerçek

Kralkatili Güncesi

Kralkatili Güncesi Dizi Uyarlaması Ortada Kaldı