in

Engelleri Yıkan Kitap: Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar

engelli Rukiye Türeyen’in tek parmağıyla yazdığı kitabı internette satışa sunuldu. Türeyen tek hayalinin kitabından kazandığı parayla annesine ev almak olduğunu söyledi.

Sakarya’nın Karapürçek ilçesinde yaşayan ve üç aylıkken geçirdiği menenjit hastalığı sonucu sol elinin işaret parmağı haricinde tüm vücudu işlemez hâle gelen Rukiye Türeyen‘in iki yıl boyunca tek parmağıyla, azimle yazdığı “Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar” internet üzerinden satışa sunuldu.

Okuma yazmayı kendi çabasıyla öğrenen Rukiye Türeyen, tek hayalinin kendi emeğiyle kazandığı parayla 38 yıldır kendisine bakan annesine bir ev almak ve onu rahata kavuşturmak olduğunu söyledi. Kitapsevelerden de kitabını satın almalarını rica etti.

Romanın arka kapak yazısı şöyle:
HER ŞEY TEK PARMAĞIMIN UCUNDA…

Yürek dağlar engellilerin durumları; hep acınarak bakılır. Bir işe yaramaz sanılır. Şimdi sizlere kendimden bahsedeceğim. Kararı siz verin işe yarıyorlar mı yoksa yaramıyorlar mı?

Engelli bir birey öncelikle kendiyle ve bedeniyle barışık olmalı ki; yaşadığı zorluklara göğüs gerebilsin. Üç aylıkken geçirdiğim menenjit bir diğer adıyla havale nedeniyle beden sağlığından yoksun biriyim. 37 yaşındayım ve kendimi bildim bileli kendi ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum… İhtiyaçlarımı, kardeşlerim ve annem gideriyor. Babam, akciğer kanseri nedeniyle vefat etti. Annem, 7 yıl önce iki beyin ameliyatı geçirdi. Yine de biz çocukları için, ayakta duruyor.

Hikâyeler senaryolar yazıyorum. Bu kitap benim ilk kitabım. Kitabım da dört hikaye ve bir de senaryo var. Çoğu zaman kitaptaki kahramanların yerine kendimi koyuyorum. Bilgisayar başında yazdığım karakterlerin bedenlerini kendi bedenim gibi kullanıyor, kendi bedenimde sergileyemediğim özgürlüğü o karakterlerin üzerinde sergiliyorum.

Bilgisayar kullanmaya başladığımda hayatım değişti diyebilirim. Her şey tek parmağımın ucunda, tek tıklamayla ulaşabiliyorum tüm dünyaya. Bedenimde özgür olamasam da. Okuma yazmayı kendi çabamla öğrendim. 2014 yılında yazarlık yapmaya başladım, bu konuda hiç bir eğitim almadan.

Ellerim kalem tutamasa da bilgisayarla rahat bir şekilde sol elimin işaret parmağı ile yazıyorum. Sağ tarafım hiç tutmuyor. Her şeye şükür edenlerdenim. Benim inancım şu; engelliler de ölecek sağlıklı insanlar da. Yeter ki bakan da sabırlı olsun bakılan da.

Engeliniz ile barışık olun ki yaşadıklarınız size zor gelmesin.
Kitap şu anda satışta. Tüm basım masrafları Egemen Yayınları adına Fahrettin Yüksel tarafından karşılandı. Satışlardan elde edilen tüm gelir Rukiye Türeyen’e ait olacak. Ayrıca kitaptan bir tane satın aldığınızda bir arkadaşınıza hediye edebilmeniz için bir tane de hediye olarak geliyor.

Eğri oturup doğru konuşalım; Türkiye’de kitap yazarak ev almak şöyle dursun, geçinmek bile neredeyse imkânsız. Bununla birlikte hemen hemen hepimiz her ay, bilemedin iki-üç ayda bir kitap satın alan, söz konusu kitap olduğunda paraya acımayan insanlarız. Gelin bir sonraki alışverişimizde bir tane de olsa Rukiye Hanım’ın kitaplarından birini atalım sepete. Damlaya damlaya göl olur derler… Kim bilir, azmiyle zorluklara göğüs geren bu kadın, bizim desteğimiz sayesinde imkânsızı da başarır belki…


Kaynak: Aslı ÇAM

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for gozdenur19 gozdenur19 dedi ki:

    Bu konuyu canlandıralım bence biraz, arkalarda kalmasın.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar #4: Ejderha

Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar #4: Ejderha

İçerik Dünyasını Kuşatan “Bayağılık” Üzerine