in

Ernest Hemingway’in 1956 Tarihli Öyküsü İlk Defa Yayınlanıyor

Ernest Hemingway’in 62 yıl önce kaleme aldığı “A Room on the Garden Side” öyküsü ilk defa okurlarla buluşuyor!

Ernest Hemingway
- Reklam -

Nobel ödüllü yazar Ernest Hemingway‘in 1956 yılında kaleme aldığı “A Room on the Garden Side” öyküsü ilk defa görücüye çıkıyor. İngiltere’nin köklü edebiyat yayınlarından birisi olan The Strand Magazine’de yayınlanacak öykü kulağa oldukça heyecan verici geliyor!

“Papa” takma adlı (ki bu aynı zamanda Hemingway’in de takma adıdır) bir askerin, savaş zamanında Paris sokaklarında sarhoş bir şekilde dolaşmasını konu edinen öykünün, otobiyografik yanının son derece yüksek olduğunu söylemek pek de güç değil.

CNN‘in haberine göre, yazılmasının üstünden 60 yılı aşkın zaman geçen öykü, yayımlanmayı bekleyenler açısından yalnız değil. Yazarın zamanında editörüne gönderdiği mektubun bir kısmı şu şekilde:
“Sanırım bu öyküler düzensiz askerler, harp ve de gerçekten insan öldüren kişiler ile ilgili olduğu için biraz sarsıcı. Ama neyse, ben öldükten sonra bunları istediğin gibi yayınlayabilirsin.”
Hemingway’in burada bahsettiği diğer hikâyeler sırasıyla “Black Ass at the Crossroads”, “Indian Country and the White Army”, “The Monument” ve “The Bubble Reputation”. Bunlardan yalnızca  “Black Ass at the Crossroads” daha önce yayınlandı. Diğer üç öykünün ne zaman ve nerede yayınlanacağına dair henüz bir bilgi yok.

- Reklam -

Hemingway’in “A Room on the Garden Side” öyküsü Strand Magazine’in gün yüzüne çıkardığı tek eser değil. Dergi daha önce Tennessee Williams, Raymond Chandler, James M. Cain, Dashiell Hammett ve Cornell Woolrich gibi yazarların kayıp ya da ilk defa ortaya çıkan işlerini de yayımlamıştı.

- Reklam -

“A Room on the Garden Side” Türkçeye kazandırılır mı, süreç nasıl gelişir, henüz bilmiyoruz. Ancak gelişmeleri merakla takip ettiğimizi söyleyebiliriz!

Onur Selamet

1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Buffy the Vampire Slayer - Spike

Buffy the Vampire Slayer’ın “Spike”ı, Yeni Proje İçin Geri Dönmeye Hazır!

fahrenheit 451 ray bradbury

“Fahrenheit 451”in Ateşe Olağanüstü Dayanıklı ve Çok Nadir Kopyaları