in ,

Erzurum’da İş Makinesi Çukur Kapatmak İsterken Tarihi Eser Buldu

Erzurum’un Tortum ilçesinde iş makinesi çukur kapatmak için kazı yaparken M.Ö. 600’lü yıllara ait olduğu düşünülen kalıntılara rastladı. Bulunan parçalar İskit Türklerine ait olabilir.

Erzurum tarihi eser
- Reklam -
- Reklam -

Yine rastgele kaldırılan bir taşın altından çıkan tarihi zenginliklerle karşınızdayız. Haberler bu defa Erzurum’un Tortum ilçesinden. Bir çukur kapatmak için yapılan çalışmada, Türk tarihinden önemli kalıntılara rastlandı.

Erzurum’da belediyenin çukuru kapatmak için iş makinesiyle toprak aldığı alanda, üzerinde Anadolu’daki eski Türk izlerini taşıyan motifler olan, M.Ö. 600’lü yıllara ait olduğu değerlendirilen 11 parça tarihi eser ile kafatası bulundu.

Üzerinde Anadolu’daki eski Türk izlerini taşıyan motifler (tamga) olan, M.Ö. 600’lü yıllara ait olduğu değerlendirilen koç başlı mezar taşları ile su taşlarından oluşan 11 parça tarihi eser ve kafatası bulundu.

- Reklam -

İlçe merkezinin yaklaşık 10 kilometre uzaklığındaki Kireçli Mahallesi’nde belediyeye bağlı ekiplerin su isale hattı için iş makinesiyle çalışma yaptığını gören köylüler, görevlilerin yanına gelip buradaki bir alanda yer alan bir çukurun, hayvanlarının içine düşüp telef olmaması için kapatılmasını talep etti. Yanındaki alandan toprak alarak çukuru kapatmak isteyen ekipler, toprağın altından koç başlarının çıktığını görünce çalışmayı durdurdu.

Erzurum tarihi eser 2

Durumu haber alan Erzurum Müze Müdürü Arkeolog Hüsnü Genç, araştırmacı yazar Ömer Faruk Kızılkaya ve beraberindeki uzman ekip ile kalıntıların bulunduğu alana geldi. Burada ön inceleme yapan ekip, aralarında 11 parçadan oluşan koç başlı mezar taşı ve yalak ile kafatası tespit etti. Ekipler, Anadolu’daki eski Türklerin izlerini gösteren tamgaları koruma altına alacak.

- Reklam -

’Kalıntılar İskit Türklerine Ait Olabilir’

Erzurum Müze Müdürü Arkeolog Hüsnü Genç, inceleme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ihbar üzerine Tortum ilçesine bağlı Kireçli Mahallesi’nde yaptıkları incelemede 11 adet koç başlı mezar taşı ve bir yalak tespit ettiklerini söyledi.

Mezar taşlarının en kısa sürede müze müdürlüğü depolarına kaldırılacağını anlatan Genç, şunları aktardı:
“Bu koç başlı mezar taşlarının bir tanesinde Anadolu’nun en eski Türk izlerini barındıran ve gösteren tamgalar bulundu. Bunlar daha sonra incelenerek bilim dünyasıyla paylaşılacaktır. Burada, 10 koç başlı mezar taşı, bir adet ise yalak denilen su taşı bulundu. Şu an itibariyle hepsi korunaklı. İlk incelemelerimize göre bunların yaklaşık MÖ 600’lü yıllardaki İskit Türklerine ait olduğunu düşünüyoruz ancak detaylı incelemelerimiz sonucunda kesinleşecektir.”
Erzurum tarihi eser 3

Türk Tamgalarının Bulunması Çok Önemli

Araştırmacı yazar Ömer Faruk Kızılkaya, Erzurum üzerine araştırmalar yaptığını, yardımcı olunması amacıyla kendisine bölgeyle ilgili bilgi verildiğini ve görüntüler gönderildiğini söyledi.

Bölgede ciddi anlamda kafası kırılmış koç başlı mezar taşlarının olduğundan bahseden Kızılkaya sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bunların sağlam olması bizim için çok değerli. En çok dikkatimizi çeken şey tamgalar çünkü üzerlerinde işaretler ve bazı motifler oluyordu ama Türk tamgalarının bulunması bizim için çok daha değerli. En azından hangi boya ve döneme ait olduğu yönünde daha çok ipucu veriyor. Bölgede maden yapısı olması lazım çünkü taşlara baktığımız zaman küfeki veya benzer granit taşlarını görüyoruz. Bu anlamda bölgenin iyi analiz edilmesi gerekiyor.”
Erzurum tarihi eser 4

Kireçli Mahallesi Muhtarı Köksal Sarıaslan ise bölgede iş makinelerinin çalıştığını gördüklerini kaydederek şöyle konuştu:
“O bölgede çukur vardı. Geçen sene bir hayvan düşüp telef oldu. Hayvan düşüp telef olmaması için çukuru kapatmaya çalışıyorduk. Kapatma esnasında yan taraftan toprak alırken koç başları çıktı. Biz de gereken yerlere haber verdik, geldi ilgilendiler.”
Artık kazara bulunan tarihi eser haberleri gittikçe klişeleşmeye başlıyor. Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* Kayseri’de Bulunan 7.5 Milyon Yıllık Mamut Fosili Dünya Literatürüne Girdi

* “Sultan Alaaddin”in Mezarının Bulunduğu Neredeyse Kesinleşti

Kaynak: AA

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

    Koç başlı mezar taşları Türk kültürüne özgüdür. O yüzden, ifade edildiği gibi İskit Türklerine ait olabilir

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Disenchantment

Disenchantment 2. Kısımdan Merak Uyandıran Kısa Tanıtım Filmi

Telltale Games

Telltale Games İçin Küllerinden Doğma Zamanı