in ,

Türkiye’nin En ‘Modern’ Sanat Müzesi Eskişehir’de Açıldı

Eskişehir, Odunpazarı dünyaca ünlü Japon Mimar Kengo Kuma’nın imzasını taşıyan yeni müzesine kavuştu. Odunpazarı Modern Müze sizlerle!

Eskişehir Odunpazarı Modern Müze
- Reklam -
- Reklam -

Eskişehir, Türkiye’nin kültürel anlamda göğsünü kabartacak işlere imza atmaya devam ediyor. Odunpazarı ilçesinde yer alan Odunpazarı Modern Müze, ünlü Japon mimar Kengo Kuma imzasıyla açıldı.

Geleneksel Japon mimarisini çağdaş bir yaklaşımla yeniden yorumlayan Kengo Kuma, günümüzün en önemli mimarlarından. Aynı zamanda Tokyo Üniversitesi’nde profesör olan Kuma, tasarımlarında mümkün olduğunca az beton kullanmasıyla tanınıyor. Projelerinde çoğunlukla cam, ahşap ve bambu hakim. Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları stadyumu da dahil çok sayıda sosyal kompleks, müze, iş merkezi, konut ve eğitim kurumu, mimara ait Kengo Kuma & Associates’in (KKAA) imzasını taşıyor. Kengo Kuma & Associates tarafından Eskişehir’in Odunpazarı ilçesine bir modern sanat müzesi yapılacağını ise iki yıl kadar öncesinden biliniyordu. Heyecanla beklenen Odunpazarı Modern Müze, kısa adıyla OMM sonunda kapılarını halka açtı.

Odunpazarı Modern Müze Kapılarını Açtı

Odunpazarı Modern Müze 8 Eylül Pazar günü sanatseverlere kapılarını açtı. Kengo Kuma and Associates prensip olarak doğa ve mimari, bina ve bulunduğu lokasyon arasında güçlü bağlar kuran projeler yapıyor. Dolayısıyla Odunpazarı Modern Müze binası da Odunpazarı bölgesinin tarihi ve yerel dokusu göz önünde bulundurularak tasarlanmış.

- Reklam -

Müze; Odunpazarı sivil mimarisi, Osmanlı kubbe mimarisi ve geleneksel Japon mimarisinden esintiler taşıyor. Tasarımda geometri, ışık, kümelenme ve ahşap olmak üzere 4 ana unsur öne çıkıyor. Adından da anlaşılacağı gibi Odunpazarı’nın tarihi boyunca Türkiye’nin ahşap ve kereste ticaretinde önemli bir merkez olması, yapıdaki temel malzemede ahşabın tercih edilmesiyle selamlanıyor. Ahşap elbette Kengo Kuma’nın prensipleriyle de uyumlu bir malzeme.

Odunpazarı Modern Muze 2

Kengo Kuma, müze binasının Odunpazarı’nın tarihiyle ve yerel ruhuyla olan bağlarına dair şu detayları da vermiş:

“Tasarıma sokak düşüncesini de katmak istedik, çünkü modern kentlerin aksine Odunpazarı’ndaki son derece belirgin sokak ölçeği binaların girinti çıkıntılarıyla oluşuyor. Geleneksel ahşap evler dümdüz, çizgi çekmiş gibi dizilmiyor; örneğin ikinci kattaki bir cumba sokaktan geçenler için gerçekten çok güzel bir görüntü veriyor. İşte bu duyguyu müzenin iç mekanına katmak istedik: kutular arasından kıvrıla kıvrıla geçen bir yol.”

Müze, Eskişehir’i Dünyaya Tanıtmada Katkı Sağlayacak

Odunpazarı Modern Müze; Erol Tabanca, Rana Erkan Tabanca ve Cem Siyah’ın kurucusu olduğu OMM Vakfı çatısı altında faaliyet gösteriyor. Müze, İstanbul merkezli inşaat şirketi Polimeks’in başkanı ve aynı zamanda mimar olan Erol Tabanca’nın modern sanat koleksiyonundan işlere de ev sahipliği yapıyor. Tabanca, kendi memleketi Eskişehir’de hayata geçirdiği müzenin Türkiye’nin ve Eskişehir’in dünyada tanıtımına katkı yapacağına inanıyor.

Odunpazarı Modern Müze’de şu anda küratörlüğünü Haldun Dostoğlu’nun yaptığı Vuslat – Erol Tabanca Koleksiyonu’ndan Bir Seçki adlı karma sergi görülebiliyor. Sergi 1 Ocak 2020’ye kadar açık.

Odunpazarı Modern Muze 8

Tanabe Chikuunsai IV’ün Mekana Özel Yerleştirmesi de 1 yıl boyunca (8 Eylül 2020’ye kadar) sergilenecek.

- Reklam -

10-11 Eylül tarihlerinde ise deneysel sanat kollektifi Marshmallow Laser Feast’in Ağaca Övgü (Treehugger) ve Bir Hayvanın Gözlerinden (In the Eyes of the Animal) adlı yerleştirmelerini izleyici ile buluşturacak.

Okul gruplarının ziyaretleri, yoga çalışmaları ve masal atölyesi gibi özel etkinler için de programa buradan göz atabilirsiniz. Bina alt katlarda daha küçük, daha samimi alanlar olacak ve üst katlardaki etkinlikler ve sergiler için daha büyük, açık galerilere sahip olacak şekilde tasarlanmış. Aynı zamanda içinde bir kafe ve bir mağaza da yer alıyor.

Odunpazarı Modern Muze 7

Odunpazarı Modern Muze 6

Modern

Modern

Modern

Müze hakkında sizin görüşleriniz neler? Tasarımı beğendiniz mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* İstanbul Yeni Arkeoloji Müzesi ile Buluştu

Kaynak: Bigumigu

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

8 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Tobizume Tobizume dedi ki:

  Güzel olmuş. Bulunduğu ilçenin temel geçim kaynağıyla uyumlu bir tasarıma sahip olması da eserin değerini artırıyor.

 2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Farklı bakış açılarıyla güzel eserler ortaya konulmasını severim. Bu da güzel bir eser olmuş. Türk kültür tarihine armağan olsun. :slight_smile:

 3. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Eskişehir son zamanlarda çok gelişti. Bir Malatya’lı olarak imrenerek bakıyorum. Bizim o noktaya ulaşmamız imkansız.

 4. Avatar for egethehuman egethehuman dedi ki:

  Eskişehir’de üniversite okumak için mükemmel bir zamana denk geldim :smile:

 5. Avatar for alihandrowski alihandrowski dedi ki:

  Güzel şeyler de oluyor

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

3 cevap daha var.

doctor sleep redrum

The Shining Filminin Devamı Niteliğindeki Doctor Sleep’ten Son Fragman

filmlerden gerçek mekânlara Mimari örnekleri

Filmlerden Gerçek Mekânlara Taşınan Mimari Örnekleri