in ,

20. Uluslararası Kukla Festivali Ekimde Sanatseverlerle Buluşuyor

Dünyanın en renkli ve başarılı kukla oyunlarını her yıl İstanbul’da bir araya getiren Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, bu yıl 13-29 Ekim’de sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen Uluslararası Kukla Festivali, Unesco Kültür Mirası taşıyıcısı uluslararası Karagöz sanatçısı Cengiz Özek’in sanat yönetmenliğinde 13-29 Ekim tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. Bu sene programda üç yerli grupla birlikte aralarında Avusturya, Fransa, İspanya, İtalya ve Çin’in de bulunduğu 15 ülkeden 18 yabancı topluluk yer alıyor.

Bu sene 20. kez gerçekleştirilecek festivalde 2017 yılının Türk Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı olması sebebiyle gölge tiyatrosuna da özel bir yer veriliyor. Gölge Tiyatrosu’nun doğduğu yer olarak düşünülen Asya’dan birçok gölge kukla grubu festivalde olacak. 500. yıla özel olarak Topkapı Sarayı Müzesi Karagöz Koleksiyonu da yıllar sonra yeniden sergilenecek. Ayrıca bu yılki festivalde Türkiye’den Karagöz sanatçısı Cengiz Özek ve Çin’den gölge tiyatrosu sanatçısı Jian Xin Li yepyeni bir kukla prodüksiyonunda bir arada olacak.

Şimdiye kadar 300’den fazla kukla grubuna, 2500’den fazla kuklacıyı İstanbul’da ağırlamış olan festival, kukla sevgisini Kukla Müzesi oluşturma üzerine yönlendirecek. Festivalde yer alan gruplar, İstanbul’un iki yakasında 21 sahnede seyirciyle buluşacak.

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali programı bu yıl da her yaşa, her ilgi alanına ve beğeniye hitap edecek çok farklı üsluplar ve tekniklerle dolu bir program içeriyor. Geleneksel kukla örnekleri olan Kasperl ve Karagöz’ün yanı sıra medya tiyatrosu, Origami dans ve mask tiyatrosu örnekleri de festivalde mevcut olacak.

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı Cengiz Özek, kendi sözleriyle Kukla sanatını şöyle anlatıyor:

“İstanbul Kukla Festivali vasıtasıyla herhangi bir alternatif tiyatronun düşlerinde yatan tek kişilik Hamlet’lerden, pek çok saygın operanın sahnelemek için can attığı Dido ve Aenas’a, edebiyat hayranlarının özel bir yere oturttuğu Knut Hamsun’un Açlık’ından, varyete dünyasının renkli şovlarına, geleneksel dünya kuklasının en seçme örnekleri olan Bunraku ve Su kuklalarından, en avant-garde’ına kadar her türlü kukla oyununu   izleme olanağı bulduk. Kukla sanatının aslında herhangi bir obje ya da objelerin sahnede can bulmasıyla ortaya çıkan büyülü bir sanat olduğunu anladık. Sadece çocuklarla özdeşleştirilen bu alanın, içimizdeki çocuğu ortaya çıkarttığını, oyun güdüsünü sonuna kadar kullanarak sadece çocuklara değil, en sofistike beklentileri olan sanatseverlere hitap edebileceği de kabul edildi. Her yıl dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yaştan izleyici artıyor.”

Festivalin biletlerine, biletinial.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Akbank Sanat’ta gerçekleşecek gösterimlerin biletleri ise biletix.com’dan satışa sunuluyor. İnternetten almak istemezseniz, oyun başlamadan bir saat önce salon girişlerinden bilet temin edebilirsiniz. Son olarak festival ile ilgili daha çok bilgiye ulaşmak isterseniz,  festivalin internet sitesine göz atmayı unutmayın.

Oyla!

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yerli Polisiye Dergisi 221B’nin “Bizim Polisiye” Temalı Sayısı Çıktı

“Dune Tanrı İmparatoru” Ön Siparişe Açıldı!