in

Ataşehir Belediyesi’nden Taksilerden Minik Kütüphaneler Yarattı

İstanbul, Ataşehir Belediyesi “Bu Takside Kitap Var” projesiyle yolcuların seyahat sırasında okuması için taksilere kitaplar yerleştirdi.

bu takside kitap var

İstanbul’un Ataşehir semtinde bu sıralar taksiler kitapla dolup taşıyor. Ataşehir Belediyesi’nin “Bu Takside Kitap Var” projesiyle birlikte semtin taksileri kitaplandı.

Projeyle birlikte yolcular seyahatleri sırasında kitap okuyabilecekler. Dahası, eğer kitabı beğenirlerse indiklerinde onu yanlarında da götürebilecekler! Bitmedi. Daha fazla kişinin kitap okuması içinse kitabı bitirdiklerinde bir başka taksiye bırakabilecekler. Böylece taksiler aracılığıyla bir kitap ödünç alma-verme döngüsü de oluşmuş olacak.

Bu taksilerden birine bizzat binmiş biri olarak beni eski basım bir adet Dostoyevski, Can Yayınları’nın yeni eserlerinden Raymond Carver’ın Katedral’i ve bir adet de iş hayatı üzerine (adını unuttuğum) kitap karşıladı. Toplam 3 kitap vardı ve taksi şoförüyle olan konuşmamdan öğrendiğime göre araçlara konulan kitapları belediye seçiyor ve gönderiyormuş.

Ben maalesef yanımda hep kitap taşıdığım için bu kitaplardan biri okuyamadım, fakat başımızı telefondan kaldırmamıza da vesile olabilecek bir proje olduğunu düşünüyorum.

Dileriz ülkemizin dört bir yanındaki belediyeler de böyle projelere imza atarak halkı okumaya teşvik ederler. Genelde böyle çalışmalar İstanbul ile sınırlı kalıyor ve bu da ülke açısından oldukça üzücü bir tabloya sebep oluyor. Bakalım ileriki günler bize neler gösterecek.

bu takside kitap var 1

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuat Sevimay Kapalicarsi

Kapalıçarşı: “Masal Bu ya…” Dedirten Bir Roman

orada bir yerde ust

Orada Bir Yerde: Tam Dilimin Ucunda