in ,

III. Uluslararası Mitoloji Sempozyumu “Alegorik Yorumlar, Kültürel Tepkiler ve İnsan Deneyimi” Teması ile Geliyor

III. Uluslararası Mitoloji Sempozyumu “Alegorik Yorumlar, Kültürel Tepkiler ve İnsan Deneyimi” temasıyla Ardahan Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

III. Uluslararası Mitoloji Sempozyumu

III. Uluslararası Mitoloji Sempozyumu için hazırlıklar başladı. Ardahan Üniversitesi’nde gelecek yıl sonbahar mevsiminde düzenlenecek sempozyumun teması ” Alegorik Yorumlar, Kültürel Tepkiler ve İnsan Deneyimi” olarak açıklandı. Katılım için bildiri özeti gönderme süreci de bu hafta itibarıyla başladı.

Ardahan Üniversitesi’nde üçüncü defa düzenlenecek Uluslararası Mitoloji Sempozyumu için çalışmalar devam ediyor. Özellikle son yıllarda, hem edebiyatta hem de akademi alanında mitolojiye ve destanlara dair önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. 2019 yılında Dede Korkut’un kayıp 13. boyunun ortaya çıkması ile bu alandaki hareketlilik de giderek yükselmiş gibi görünüyor.

III. Uluslararası Mitoloji Sempozyumu için yapılan katılım çağrısında kültür ve siyaset üzerine çalışan araştırmacılar, akademisyenler, entelektüeller ve öğrencilerden sunumlar bekleniyor.

III. Uluslararası Mitoloji Sempozyumu 2022 Yılının Sonbaharında Gerçekleştirilecek

III. Uluslararası Mitoloji Sempozyumu için açıklanan takvim şu şekilde:

  • Özet göndermek için son tarih (Sözlü Sunum) – 15 Mayıs 2022
  • Bildiri kabulü sonrası kesin kayıt işlemleri için son tarih – 15 Haziran 2022
  • Sempozyum tarihi – Ekim 2022

Tam metin göndermek için son tarihin ise yakında açıklanması bekleniyor.

Alegorik Yorumlar, Kültürel Tepkiler ve İnsan Deneyimi temasıyla gerçekleştirilecek sempozyum için yapılan açıklama şu şekilde:

“İlk uygarlıklardan başlayarak çoğu zaman bilinçsiz de olsa mitsel imgeler insan zihnine kazınmıştır. Hem bireyler hem de toplumlar kendileri hakkında sorular sorar ve bazen cevapları uzak geçmişte bulurlar (Ritchie 2017). Bu hikayelerin çoğu bugün mantıksız ya da ilgisiz görünebilir, ancak hikayeler eski toplumların sosyal ve kültürel dokusunu anlamak için değerli bilgiler sunarlar. Bu toplumları keşfetme stratejilerinden biri, metinlere alegorik yorumlar getirmektir; bu, metaforik anlatımı olmayan hikayelere ’metaforik bir anlama tarzı’ uygulamaktır (Gibbs 2011). Bu strateji, Homeros şiirleri gibi mitlerin, Eski Ahit gibi dini metinlerin ve Orwell’in 1984 ve Hayvan Çiftliği gibi modern romanların yorumlanmasında uzun süredir kullanılmaktadır (Ritchie 2017). Metaforik hikayeler ve alegoriler iklim değişikliği, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ırkçılık gibi konulardaki söylemimizi hâlâ şekillendiriyor.

“Modern toplumların günlük yaşantıları antik muadilleri ile benzer şekilde mitsel söylem tarafından şekillenmektedir. Hem birey hem de toplum olarak insan deneyimi, yalnızca yakın fiziksel ve sosyal çevreyle ilişkili değildir. İnsanlar olayları alegorik anlatılar ve metaforik hikayeler bağlamında da yaşarlar. Hem uzak hem de yakın geçmişten gelen alegorik anlatılar, toplumların politik ideolojisini etkilemekte ve belirli gerçeklere ve olaylara verilen kültürel tepkileri pekiştirmektedir. Roland Barthes, çığır açan çalışması Mitolojiler’de kitle kültürü araçlarının gündelik hayatın basit nesnelerini nasıl sembollere dönüştürdüğünü ve bir mitoloğun bu sembolik anlamları nasıl çözebileceğini gösterir (Leak 1994). Simone de Beauvoir’ın İkinci Cinsiyet kitabı, kadın kimliğine ilişkin karmaşık ve baskıcı mitleri deşifre eden dönüştürücü bir kitaptır (Le Doeuff & Dow 2010). Siyasi alanda, Edward Said’in Oryantalizm’i, “Avrupa merkezli tarih” kavramını eleştirdi ve sömürgeciliğin “Şark” hakkındaki mitlerini deşifre etti (Young 2004).

“III. Uluslararası Mitoloji Sempozyumu: Alegorik Yorumlar, Kültürel Tepkiler ve İnsan Deneyimi mitler, kültür ve siyaset üzerine çalışan araştırmacılar, akademisyenler, entelektüeller ve öğrencilerden gelen sunumları memnuniyetle beklemektedir. Antik ve modern mitlerin kültürleri anlamadaki rollerini ve mit, tarih ve felsefe ilişkisini inceleyen çalışmaların yanı sıra, bu yıl alegorik söylemlerin tarih boyunca yerleşik toplumsal cinsiyet rollerini ve kimliklerini nasıl güçlendirdiğine, kadının bu hikayeler ve mitlerde nasıl yansıtıldığına ve bu mitlerin kadınların günlük yaşam deneyimlerini nasıl etkilediğine odaklanan çalışmaları özellikle teşvik ediyoruz.”

Sempozyumun düzenleme kurulunda genel koordinatör olarak İbrahim Okan Akkın görev alıyor. Kurul üyeleri ise Tonguç Seferoğlu, Erman Kaçar, Neşe Şenel, Özlem Gürpınar, Sümeyye Kara, Umay Bahadır, Serpil Ahmetkocaoğlu, Zeynep Uludağ, Özlem Ünlü ve Fevzi Burhan Ayaz’dan oluşuyor.

III. Uluslararası Mitoloji Sempozyumu Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sempozyuma dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: ardahan.edu.tr

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Witcher: Blood Origin Fragmanı

The Witcher: Blood Origin Fragmanı: Her Şeyin Başladığı Yere Dönme Zamanı

yamyamlık ile suçlanan adam James David Russell

Yamyamlıkla Suçlanan Adam, ‘Kendini İyileştirmek için’ Kurbanını Yemeyi Tercih Etmiş