KR Kitap Kulübü #7 | Ernst Jünger – Cam Arılar

Kayıp Rıhtım Kitap Kulübü tüm heyecanıyla devam ediyor. Yedinci etkinlikte beraber okuyacağımız eser Ernst Jünger'in "Cam Arılar"ı oldu. Kitabı 20 Nisan tarihinden itibaren Forum'da tartışmaya başlayacağız. Hepinizi bekliyoruz!

Kayıp Rıhtım Kitap Kulübü hız kesmeden devam ediyor. Yedinci durağımızda Jaguar Kitap’ın altkültür eserlerini yayımladığı Prospero Kitaplığı‘ndan Ernst Jünger’in “Cam Arılar” adlı distopik kitabını konuk ediyoruz.

Mert Moralı çevirmenliğinde çıkan eserin tanıtım bülteni şu şekilde:

Bir zamanların süvari yüzbaşısı olsa da, artık beş parasız olan Richard, iş bulmak için ordudan arkadaşı Twinnings’in yardımına başvurur.  Fakat artık devir değişmiştir: Atların yerini tanklar, kahraman askerlerin yerini iş adamları almıştır. Neyse ki Twinnings, Richard için gizemli bir mucit ve iş adamı olan Zapparoni ile bir görüşme ayarlar. Zapparoni otomat üretiminden film endüstrisine birçok alanda muazzam bir güce sahiptir ve bazı işler için Richard gibi birine ihtiyacı vardır.  Görüşme, Zapparoni’nin hem teknoloji harikalarıyla dolu hem de tamamen doğayla bütünleşmiş malikânesinde yapılacaktır.

Richard böylesine güçlü ve zeki bir adamın kendisiyle neden görüşmek istediğini merak ederken, geldiği bu büyülü mekânın gizemini de fark eder: Teknolojinin yeni dünyası ile bir askerin eski dünyasının karşılaşmasıdır bu.

Distopik kurgusu, felsefi derinliği ve insan ruhunun yeni dünyayla karşılaşması sonucu yaşadığı travmayı tasvir gücüyle türünün en iyileri arasında yer alan Cam Arılar, (1957) adeta bir kâhinin şaşkınlığa uğratan öngörülerinin de romanı.

Yirminci yüzyıl Alman edebiyatının en tartışmalı ve özgün yazarlarından Ernst Jünger’in bu sıradışı eserini Mert Moralı Almanca aslından çevirdi.

Önemli Not: Kitabın tartışması 20 Nisan’da başlayacaktır.

* * *

CAM ARILAR ÇEKİLİŞİ

Instagram çekilişine katılmak için BURAYA tıklayın.

Twitter çekilişine katılmak için de BURAYA tıklayın.

Çekilişe Forum üzerinden katılmak için BURAYA tıklayın.


Son olarak etkinlikler hakkındaki gelişmeleri takip edebileceğiniz Kayıp Rıhtım Kitap Kulübü’nün ana başlığına hepinizi bekleriz.

Şimdiye kadar yaptığımız tüm etkinliklere buradan (eski etkinlikler her zaman tartışmaya açık) bakabilirsiniz. Aynı zamanda etkinlikleri Goodreads’ten takip etmek için KR Kitap Kulübü’nün grubunu ve Kayıp Rıhtım’ın ana hesabını takip etmeyi unutmayın.

GÖZ ATIN  KR Kitap Kulübü #6 | Engin Türkgeldi - Orada Bir Yerde

Şimdiden keyifli okumalar dileriz. Etkinlik başlangıcında başlığa uğramayı unutmayın.

 • 9
  Shares

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

KR Kitap Kulübü #7 | Ernst Jünger – Cam Arılar için 10 yorum

 1. mtears dedi ki:

  Yerimi alayım şurdan.
  Anketti,kitaptı derken asıl olaya konunun başlığını okuyunca dikkat ettim. Şaka maka derken kulübümüzün 7.etkinliğine başlıyoruz yani nerdeyse 7 aydır yapıyoruz. Hepsine katılım sağlayamasam da katıldıklarımdan çok zevk aldım :cherry_blossom:
  Ne güzel yapıyoruz yavv :grinning:


 2. Okumaya başladım bugün - yani dün saate yeni baktım da :sweat_smile:Şuanlık iyi ya da kötü gibi bir fikrim yok ama gidişattan tahminim baya su kaldıracak bir tartışma olacak yeterince kişi olursa. Konuşmak için geberiyorum ama bir hafta sıkacağız dişimizi.


 3. milenya dedi ki:

  Kitap yorumlarını bekleyen kitlede olmak da heyecanlıymış yahu! Güzellemeler çok olursa alışveriş listemdeki yığın büyüyecek aksi halde para cebimde kalacak. Kitap illeti kumara ancak bu kadar yakın olabilirdi. :sweat_smile:


 4. yzkbicak dedi ki:

  Bitirdiğime göre, ilk yorumu yazabilirim :hugs:

  Savaştan dönmüş insanları anlatan her şeyi çok seviyorum. Peaky Blinders hayranıyım; iki dünya savaşı arası dönemde Almanya benim tarihçi kafamı cezbediyor, Felsefede Frankfurt Okulu, Weimar Cumhuriyeti ve hatta Carl Schmitt. Kemal Tahir’in Esir Şehrin İnsanları serisinde en çok eski askerlerin yeni gerçeklerle yüzleşmeye çalışması hoşuma gitmişti. Cam arıları da bu yüzden biraz beğendim.

  Bana en ilginç gelen şeylerden birisi Richard’ın savaşı özlemesi oldu. Birinci dünya savaşında yer aldığını varsayıyorum (çünkü bir süvari), ilk dünya savaşından dönüp de savaş hakkında iyi konuşan çok az olmuştur. Almanya da istisna değil.Star Wars’a ilham kaynağı olan Otto Dix resmini düşünebilirsiniz. Ama, Jünger bu kadar katı değil savaş hakkında. En azından bana öyle geldi.

  Kitabın içinde bizim için hala geçerli olan pek çok tema var. Mesela bir yerde, insanın yediklerinden zehirlenmemesi için çok zengin olması gerektiğini söylüyor. Organik gıda işinin ne kadar pahalı olduğunu düşününce hala haklı. (Organik gıdanın daha sağlıklı olduğu bile tartışılır ya…)

  Zapparoni’nin şirketi, bizim dönemimizde Google gibi çok daha güçlü şirketlere benziyor. Savaş ne kötü bir şey diye konuşup, Amerika’da ve dışarda savunma kontratlarını götürüyorlar. Bir yandan eğlence sunuyorlar, bir yandan çok daha karanlık tarafları var. Zapparoni’de biraz Elon Musk var, biraz Zuckerberg, biraz Steve Jobs. Bir yandan yaptığı şeyin mutlak iyiliğine inanıyor. Bir imaj oluşturuyor, görünürlüğü destekliyor ve insanlara eğlence sunarken de bunun üzerine oynuyor. Ama kendisini dünyadan tamamen soyutluyor (Zuckerberg’in komşularıyla mahremiyet kavgaları), makinelerle dolu bir dünyada yaşamıyor kendi tarlasını süren çiftçisi var (Jobs’un bize tüketimi kendisine Zen Budizmini uygun görmesi), çalışanlarını umursamıyor sadece hedef odaklı (Musk ve fabrikalarındaki şikayetler).

  Cam arılar belki gerçek olacak çok uzak olmayan bir gelecekte. Dünya arı nüfusu son kırk senede yarının altına düştü. Black Mirror’da bir bölümde bu işlenmişti. Şu aralar, dünyanın en yaygın kullanılan porno sitesi bile arılar hakkında bilinç oluşturmak için bir kampanya başlatmış durumda (Link Forbes’tan, güvenlidir!). Yine de, belki dikkatlice okumadığımdan, cam arıların hikayede neye bağlandığını anlayamadım ben. Richard’a geçmişini ve kim olduğunu sorgulatması dışında cam arılar ne işe yaradı hikayede? Belki insan yapımlarının doğayı tekrar kendisini üretmesine izin vermeyecek kadar sömürdüğünün altını çizdiler. Başkada hikayeye katkısını göremedim ben.


 5. royem dedi ki:

  Bu kitap benim sevmediğim tarzları taşıyor. Öncelikle antıcı biçimini sevmedim. Diğer bir sevmediğim yanı ise bireyin iç dünyasına yapılan uzun yolculuklar. Bunların dışında kitap kimi zaman tarihi, kimi zaman felsefi kimi zaman da bilimsel bilgilerle harmanlanmış idare eder bir roman. Bireyin iç dünyasına yapılan geçişler gerçekten iyi yapılmış bence çünkü kendimi gördüm bu geçişlerde. Zapparoni bildiğimiz Avrupalı entellektüel burjuva. Birikimli, geleceğe yatırım yapan, ince zevkleri olan bir kapitalist. Benim anlamadığım bir askerin kesik insan kulağı gördüğünde kapıldığı korku. Askerler insan uvuzları görürler ve bunlardan dehşete kapıldıklarını görmedim. Aksine insanları parçalayanların kendileri olduğununda farkındadırlar.
  Neyse biraz alıntı yapalım:“hatta öyle tipler vardır ki, günah defterleri en ketum papazın bile uykularını kaçırır.”
  "odaya hapsedilen pahalı bir sanat eserinin aslındahiçbir değeri yoktur; çünlü o eser, hapsedildiği odada ya solacak ya da ölecektir. Bu yüzden sanat, ancak sevgiyle kuşatılırsa ışıldayabilir. Zenginlerin zamanının, eğitimlilerin ise parasının olmadığı bir dünyada sanat ancak saranıp solmaya mahkumdur. Fakat hiçbir zaman ödünç alınmış ihtişama boyun eğmez. "


KR Kitap Kulübü #7 | Ernst Jünger – Cam Arılar

Kayıp Rıhtım Kitap Kulübü tüm heyecanıyla devam ediyor. Yedinci etkinlikte beraber okuyacağımız eser Ernst Jünger’in “Cam Arılar”ı oldu. Kitabı 20 Nisan tarihinden itibaren Forum’da tartışmaya başlayacağız. Hepinizi bekliyoruz!

 • 9
  Shares

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat, Etkinlik
24. İzmir Kitap Fuarı Kapılarını Açıyor

Tüyap'ın düzenlediği 24. İzmir Kitap Fuarı bu hafta sonu başlıyor. Katılımcılar ve etkinlik detayları haberimizde.

Kapat