in ,

Hikâye Paylaşım Uygulaması Wattpad Kendi Yayınevini Kuruyor

Türkiye’de de pek çok okuru ve yazarı olan Wattpad uygulaması, yalnızca sitesinde paylaşılan kitapları yayımlayacağı bir yayınevi kuracağını duyurdu.

Ülkemizde pek çok profesyonel ve amatör yazarın tefrika şeklinde hikâyelerini yayınladığı hikâye paylaşım platformu Wattpad kendi yayınevini kuracağını duyurdu. Kurum yurt dışında daha önce de çeşitli yayınevleriyle kitap yayımlama konusunda ortak çalışmalar gerçekleştirmişti. Yurt içinde ise bu genellikle yazarın bireysel çabası ve yayınevinin çalışmasıyla mümkün oluyordu.

Kurumun CEO’su ve yardımcı kurucusu Allen Lau tarafından yapılan resmi duyuruya göre yayınevi sadece sitede yer alan yazarların başvuruları üzerine yoğunlaşacak ve ilk etapta “Genç Yetişkin Kategorisi” başlığı altında yazılan kitaplara odaklanacak. Şimdiden sonbahar döneminde basılı olarak yayımlanmak üzere 6 kitap belirlendi bile.

Bildiğiniz üzere “Genç Yetişkin Kategorisi” bizim ülkemizde de oldukça popüler bir alanı oluşturuyor. Büşra Yılmaz’ın yazdığı 4N1K romanının basılmasından kısa süre sonra, hem sinema filmine hem de televizyon dizisine uyarlanmıştı. Bunun dışında Wattpad üzerinden yayımlanan Dönüşüm, Proje 2417, Yeni Dünya: Ametist, Paralel Odalar Teorisi vb. pek çok kitap fiziksel olarak da yayımlanma şansına erişmişti. Ayrıca Wattpad’in istatistiklerine göre platformda en fazla yayın Türkiye’ye ait görünüyor.

Allen Lau, Wattpad Kitapları projesinin yayıncılık sektöründen bir devrim yapacağını söylüyor. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Çeşitli yayınevlerine dağılan ve içeriğinde pek çok tema bulunan Wattpad kitaplarının yayımına kendi kuracakları bir yayınevi üzerinden devam etmeleri mantıklı mı? Wattpad bu yatırımı, istatistiklerde de ipi göğüsleyen Türkiye’ye de yapacak mı? Tüm bu soruların cevaplarını zaman gösterecek.
Kaynak: NY Times

Oyla!

Emrecan Doğan

13 Ağustos 1996’da İstanbul’da doğdum. Halen Medeniyet Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Daha önce Kayıp Rıhtım forumunda ve Aylık Öykü Seçkisi içerisinde yer aldım. Gölge E-Dergi, Bilimkurgu Kulübü, Genç Yazı ve Pejmürde Dergisi bünyesinde gerçekleştirilen Ortak Hikâye projesi gibi elektronik platformlarda ve basılı olarak da Adı Yok dergisinin 75. sayısında yazılarım yayımlandı. Yaklaşık olarak 12 yaşımdan beri yazıyorum. | İletişim: [email protected]

32 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  İnşallah Türkiye’de yapmazlar… Aman Allah’ım düşündükçe tenim karıncalanıyor, içim ürperiyor, gözlerim kararıyor… Yeterince berbat bir durum yokmuş gibi bir de “Genç Yetişkin” kategorisine öncelik verilecekmiş… Allah korusun… :disappointed_relieved:

 2. Avatar for okanakinci okanakinci dedi ki:

  Bir de şöyle bir sorun var: Evet, sevmiyorsak okumak, izlemek ya da oynamak zorunda değiliz. Fakat bu, eleştirmeye hakkımız olmadığı anlamına gelmiyor. Son yıllarda Türkiye’de ne eleştirilse “rahat bırakın insanları, zevkler tartışılmaz, size zorla izleten yok” tepkileri geliyor. Yanıt üretilemeyen eleştiriler bu şekilde absorbe ediliyor. Bu yüzden zevkler, renkler tartışmasına girmek bence çok yanlış. Çünkü eleştiri hakkını yok ediyor. Bir şeyi beğenenler izlesin, beğenmeyenler sussun, onlar da başka şeyler izlesin tavrının arkasında yatan şey, eleştirileri kaynağında yok ederek, o eleştirilere göre izleyip izlememeye karar verecek insanları kaybetmemek, yani ticari kaygılar.

  Yanlış anlamayın, bunu size karşı söylemiyorum. Hatta sizin yanıtınızda bu tarz bir kötü niyet olmadığından da şüphem yok. Fakat bu söylediğimi dile getirmek için karşıma çıkan fırsatı kaçırmak istemedim.

 3. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Bana kalırsa bu konular önemli konular. Zevkler ve renkler mevzusunun dışında tamamen. Herkes toplumdan şikayet ederken topluma bu tip ürünlerin peynir-ekmek gibi sunulması tüm topluma hasar veriyor. Nereye kafanızı çevirseniz “Lanet olsun böyle halka. Cahil toplum. Ülke bilmem ne bilmem ne…” gibi şeyler okuyorsunuzdur. O zaman biz bir büyükler olarak gençlerimize ön ayak olmalı ve onlara doğru olanı anlatmalıyız.

  Hadi eğri oturup doğru konuşalım…

  Wattpad’i uzun süre incelemiş biri olarak yorum yapıyorum. Bu bizim genç zihinlerimiz için bir facia. Kirleniyorlar… Doğruluk algıları bozuluyor. Örnek aldıkları şeyler kusurlu… Kimse kızının tecavüzcüsüne aşık olmasını istemez! Kimse oğlunun bir katil olmasını istemez! Kimse madde bağımlısı olsun istemez evladı! Kimse kimse kimse…

  Kim bunları ister? Kadına şiddet haberlerinin, tacizlerin, tecavüzlerin ayyuka çıktığı ülkemizde bu tip kitaplar gençlerin sağlıklı düşünme mekanizmalarını zedeliyor. Kusurlu karakterlere aşık oluyorlar. Sorunlu tiplere özenip onlar gibi görünmenin toplumca kabul gördüğünü sanıyorlar. Aileler zaten yeterince az kitap okuyor. Çocuklarını kitap okurken görünce eski bir bilinçle “Okusun canım. Kitap okumak iyidir.” diyor. Kitaplar eski kitaplar gibi değil ki? Çocuklar orada etik açıdan tamamen kusurlu şeyler okuyorlar. Şimdi bunları bilip de “Efenim zevkler ve renkler bunlar bize ne.” mi diyelim?

  Bence dememeliyiz arkadaşlar. Bana kalırsa bu bir eleştiriden ziyade gençlerimizin içine düştüğü bu tozpembe rüyadan uyanmaları için bir serzeniştir. Ben bir abla olarak bunları yazıyorum. Henüz bir evladım yok. Evladı olanların da benimle aynı kaygıları paylaştıklarını düşünüyorum. Bunlara serzenişte bulunmayarak, önüme çıkan her gence doğru dürüst kitapları önermeyerek, hepsine kendi ailemdenmiş gibi davranmayıp yarın televizyonda bu kitaplardan esinlenip büyüyen bir gencin birisini öldürdüğünü görünce ahlayıp vahlamak da yersiz olur.

  Siz olsaydınız çocuklarınıza, kardeşlerinize, yeğenlerinize bu popüler kültür ürünlerini okutur muydunuz?

 4. Avatar for danieljackson danieljackson dedi ki:

  Wattpad işin ekmeğini yeme derdinde. İçerikler konusunda da Oscar Wilde bize olayı özetliyor “Everything in the world is about sex except sex. Sex is about power.”

  Takmayın kafanızı bu kadar, bizler eleştiriyoruz diye bu dünya değişmeyecek. Değişim için çalışmak lazım, kaliteli içerik üretmek, bunları daha çok kişiye ulaştırmak lazım.

 5. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Hişşşt… Dizi başladı… :unamused:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

27 cevap daha var.

Stephen King Dur Durak Bilmiyor: Kral Yeni Romanı “The Institute” ile Geliyor!

İki Dünya Arasında: Kurgu İçinde Kurgu İçinde Kurgu