in ,

Iain Banks’in Ünlü Serisi Culture Televizyon Ekranlarına Geliyor

Bilimkurguya yeni bir soluk getiren, “Cebirci” ve “Eşekarısı Fabrikası” gibi kitapların yazarı Iain M. Banks’in Culture serisi nihayet televizyona uyarlanıyor! Amazon Studios serinin ilk kitabının TV haklarını satın alarak yapım sürecini başlattı.

Amazon bilimkurgunun üstatlarından İskoç yazar Iain M. Banks‘in Culture serisini televizyona uyarlamak için kolları sıvadı. Amazon Studios serinin ilk kitabı Consider Phlebas‘ın TV haklarını satın aldı bile.

Seri ekrana uyarlanırken orijinal işler çıkarmış kişilerle çalışılacak. Utopia‘nın yaratıcısı Dennis Kelly senaryonun yazarlığını  ve Plan B Entertainment yapımını üstlenecek. Kitap serisinin hakları uzun süredir birçok kişi ve kuruluş tarafından kovalanmaktaydı. Son zamanlarda yaptığı anlaşmalarla ses getiren Amazon‘un bu seriyi de alması gönüllere ferahlık serpti.

Bilimkurgu türünün en sert ve karmaşık hikayelerinden birine sahip olan Culture serisi 10 kitaptan oluşuyor. İlk kitabın hikayesi Horza adlı bir ajan üzerinden gidiyor. Horza, Culture adlı, humanoidler, uzaylılar ve çok gelişmiş yapay zekaların birlikte yaşadığı sosyalist ve ütopik bir topluluğun içine gönderilir. Amacıysa insandan katbekat daha akıllı bir yapay zekayı ele geçirmek ve nihayetinde Culture topluluğunu ortadan kaldırmaktır. Banks‘in yarattığı dünya ve mitoloji ile olaylar hiç de beklediğiniz gibi gitmeyecektir.

Kendisinin bilimkurgu türünde bir başka eseri Cebirci İthaki Yayınları, Eşekarısı Fabrikası da Koridor Yayıncılık tarafından dilimize çevrilmiş ancak okuyucu kitlesi kazanılamadığı için yazardan çevirilere devam edilmemişti. Umuyoruz ki bu televizyon projesi ile Türk okurlar da bu harika eser ile tanışma fırsatı yakalar. Heyecanla detayları bekliyoruz

Oyla!

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

11 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Ufukta dizisi varsa, o şafağın ışıkları arasından, süzülerek bizlere doğru gelen kitaplar olması muhtemeldir. Ya da… umut fakirin ekmeğidir işte :man_shrugging:

 2. Avatar for irbis irbis dedi ki:

  Dizisi de mi geliyormuş?

  :slight_smile:

 3. Avatar for crusherma crusherma dedi ki:

  haberi inceledimde iain banks için bilimkurgunun yaşayan üstatlarından denmiş.

  Abimiz 2013 yılında vefat etti. Uyandırayım dedim:)

 4. Avatar for Marius Marius dedi ki:

  @crusherma çok çok pardon hocam, haberi gece yazmıştım gördüğüm anda, gözümden kaçmış orası heyecanla. Düzelttik hemen :slight_smile:

  @YaprakOnur Yav yayınlanacak olması güzel ama keşke Consider Phlebas ile başlansaydı. Culture serisindeki kitapların çoğu bir seri gibi çizgisel ilerlemiyor evet ama yayınlanma sırasıyla okunması öneriliyor. Yayınlanma sırasıyla okunması taraftarıyım ben de birçok seri için zaten. Öte yandan Consider Phlebas seride kendi başına bir kitapmış gibi kalırken Player of Games daha çok lineer bir hikayenin ilk kitabı(kitaplarda zaman farkları olsa da). Consider Phlebas’ı okuyup devam etmeyen biri çok şey kaybetmez ama Player of Games’in devamı gelmezse çok üzücü olur. Dresden bir yaradır içimizde… :slight_smile:

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  Kitapların çevrilmesi yalan mı olmuş, “Phlebas’ı Hatırla” kitabı dışındakiler başka bahara kaldı galiba.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

6 cevap daha var.

Bir Fincan Güzel Çay | George Orwell

“Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri” Bilimkurgu Klasikleri’ne Ekleniyor