IMDb Yepyeni ve Ücretsiz Bir Yayın Platformuyla Netflix’e Rakip Olmaya Geliyor

Amazon'un sahibi olduğu IMDb sitesi, ücretsiz film ve dizi izleme imkânı sunan "Freedive" ile çevrimiçi yayın dünyasını kızıştırmaya geliyor!

Sinema ve televizyon kapsamında internet üzerindeki en büyük mecralardan biri olan, Amazon şirketinin sahibi olduğu IMDb, çevrimiçi dizi ve film izleme platformu olan Freedive ile seyircilerin karşısına çıkıyor. Üstelik herhangi bir aboneliğin gerekmediği uygulamaya, yalnızca üye girişi yaparak erişmek mümkün.

Ne var ki uygulama üzerinde mevcut olan film ve dizilerin sayısı şu an için sınırlı. Yine de Freedive Memento, Son Samuray, İllüzyonist, Sefiller ve Frankeştayn gibi meşhur yapımlarla göz dolduruyor. Fringe, Heroes, Without a Trace ve Dallas gibi işler de dikkat çeken televizyon dizileri arasında. Uygulama şimdilik Amerikalı izleyicilerin erişimine açık olsa da yakın zamanda başka bölgelere yayılması da bekleniyor.

Filmleri, ‘Seksenlerin Hitleri’, ‘Bilimkurgu’, ‘Aile Boyu’ gibi kategorilere ayrılan Freedive’in içinde ayrıca No Small Parts, The IMDb Show gibi orijinal yapımlar da yer almakta. Ücretsiz olan platform, bu açığını film ve dizilerin arasına yerleştirdiği reklamlarla kapatıyor. Bu uygulamayı ülkemizde Doğuş Grubu’nun sahibi olduğu Puhu Tv’de de görmek mümkün.

IMDb’nin film temalı orijinal içeriği olan IMDb Originals da Freedive üzerinde mevcut olacak. Uygulamaya bilgisayar, telefon ve Prime Video bağlantısı olan her türlü cihaz üzerinden erişmek mümkün. IMDb CEO’su Col Needham konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Freedive’i, kullanıcıların geri dönüşlerini göz önüne alarak geliştirmeye ve büyütmeye devam edeceğiz, bu durum mobil uygulamalar için de geçerli olacak.”

Youtube’un ücretsiz yayın uygulamasının ardından Amazon’un da böyle bir yola başvurması, çevrimiçi film ve dizi platformlarının yakın gelecekte kabuk değiştirmeye başlayabileceğinin sinyali olabilir. Özellikle Netflix’in rakibi olarak gösterilen bir şirketin, ücretli olan asıl uygulaması dışında eş zamanlı olarak böyle bir sisteme yönelmesi, Netflix’in de benzer kararlar almasına vesile olur mu dersiniz?

Kaynak: The Verge

Etiketler:  
Konak'ın eski sokaklarında eski bir hastanede doğdu. Çocukluğu oyunlarla, televizyonla geçti. Neslindeki herkes gibi pokemona bayıldı. Ortaokulda Death Note'la tanıştı, hastası oldu. Darren Shan Serisi ve Wardstone Günlükleri hayatının 5-6 senesini yedi. Kısa bir süre bir fan sitesi için Ragnar Sagası çevirdi. Gremots'ta altyazı çevirmenliği yaptı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde gazetecilik okumaya bir yandan da yapmaya çalışıyor.

IMDb Yepyeni ve Ücretsiz Bir Yayın Platformuyla Netflix’e Rakip Olmaya Geliyor

Amazon’un sahibi olduğu IMDb sitesi, ücretsiz film ve dizi izleme imkânı sunan “Freedive” ile çevrimiçi yayın dünyasını kızıştırmaya geliyor!

Başa dönün