İnsandan Çok Kitaba Rastlayabileceğiniz Norveç Kasabası: “Mundal”

İnsanlardan gına mı geldi? Her yanınızı kitaplar sarsın mı istiyorsunuz? Buyurun sizi kitap kasabası Mundal’la tanıştıralım.

Norveç’in batısında yer alan Mundal kasabası, pek sık rastlanmayan bir özelliğiyle dikkatleri çekiyor; kasabada insandan çok kitap var. Sadece 280 kişinin yaşadığı kasabada 150 binden fazla kitap mevcut. Kasabanın adı da ülkede “Norveç’in Kitap Kasabası”na çıkmış durumda.

Tatilini insanlardan uzaklaşıp kitap okuyarak geçirmek isteyenler için birebir olan Mundal’da, birçok işletmede kitaplara rastlamak mümkün. Kafelerde, sanat galerilerinde hatta hediyelik eşya dükkanlarında dahi ikinci el kitapların yer aldığı raflar mevcut. Eğer nerelerde olduğuna dair kafanız karışırsa da endişelenmeyin, kitapla buluşmak için herhangi bir yere girseniz yeter.

Kasabadaki çoğu kitapçı ikinci el kitaplar satıyor. Bunun sebebini ise günümüzün dijital çağında eski olanı korumanın önemi olarak açıklıyorlar.

Kasabayı Mayıs’ın ortasında ziyaret edebilirseniz, Haziran’a kadar süren Solstice Kitap Fuarı’nı da görmüş olursunuz. İkinci el kitapların yer aldığı fuarı, bir nevi ülkemizdeki sahaflar festivaline benzetebiliriz.

1995’den beri kitap stoku yapılan kasabada, eğer kitapçılarda yer alan bütün kitaplar birleştirilseydi yaklaşık 4 kilometre uzunluğuna tekabül edeceği söyleniyor. Ufak bir kasaba için bu rakamlar hiç de fena sayılmaz.

Ne var ki Mundal bu özelliğe sahip tek yer değil. Galler’in Hay-on-Wye köyü de benzer bir üne sahip. Bin 400 kişilik nüfusuna rağmen köyün açık hava kütüphanesi bu sayıdan katbekat fazla kitaba ev sahipliği yapıyor. Bir edebiyat festivaline de sponsorluk yapan köyde iki düzineden fazla kitapçı mevcut.

Kitaplarla iç içe yaşamanın tam anlamıyla ne olduğunu gösteren bu yerler, umuyoruz ki kendilerine has bu özelliği koruyabilir, zamanla bozulup gitmezler.

Kaynak: Travel and Leisure

Etiketler:  
Konak'ın eski sokaklarında eski bir hastanede doğdu. Çocukluğu oyunlarla, televizyonla geçti. Neslindeki herkes gibi pokemona bayıldı. Ortaokulda Death Note'la tanıştı, hastası oldu. Darren Shan Serisi ve Wardstone Günlükleri hayatının 5-6 senesini yedi. Kısa bir süre bir fan sitesi için Ragnar Sagası çevirdi. Gremots'ta altyazı çevirmenliği yaptı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde gazetecilik okumaya bir yandan da yapmaya çalışıyor.

İnsandan Çok Kitaba Rastlayabileceğiniz Norveç Kasabası: “Mundal” için 5 yorum

  1. mit dedi ki:

    Böyle bir kasaba bizim topraklarda olsa “mundar” ederler :slight_smile:


  2. Husey dedi ki:

    Cem yılmazın bir skeç’i geldi aklıma ama neyse :joy::joy:


  3. Güzel kelime esprisi ama acı verici. Tam benim yerim orası işte, zaten güzel olan ne varsa Kuzey ülkeleri yaşıyor.


  4. Bizim ne günahımız var ya ? niye bu medeniyet seviyesine ulaşamadık ? İmreniyorum gerçekten.


  5. Ölürsem beni buraya gömün…


İnsandan Çok Kitaba Rastlayabileceğiniz Norveç Kasabası: “Mundal”

İnsanlardan gına mı geldi? Her yanınızı kitaplar sarsın mı istiyorsunuz? Buyurun sizi kitap kasabası Mundal’la tanıştıralım.

Başa dönün