in , ,

John W. Campbell Ödülü’nün İsmi Yazarın Çağ Dışı Düşünceleri Nedeniyle Değiştirildi

Hugo Ödülleri’nde verilen “En İyi Yeni Yazar için John W. Campbell Ödülü”nün adı, yazarın cinsiyetçi, homofobik ve ırkçı dünya görüşü nedeniyle yıllar sonra değiştirildi.

John W. Campbell

John W Campbell bilimkurgu okurları için önemli bir isim. Yazarlığıyla pek ses getirmemiş olsa da 1937’de başına geçtiği Astounding Science Fiction dergisinin editörlüğünü öldüğü 1971’e kadar sürdürdü. Bilimkurgunun Altın Çağı diye adlandırılan bu süreçte Isaac Asimov, Arthur C. Clarke ve Robert A. Heinlein gibi türün büyük ustalarıyla beraber çalıştı ve bu çağın en bilinenlerinden biri oldu. 1973’ten beri de bilimkurgu ve fantastik kurgu türlerinde kendisi adına Dell Magazines sponsorluğunda En İyi Yeni Yazar için John W. Campbell Ödülü verilmekteydi.

John W Campbell aynı zamanda köleliği “kullanışlı bir eğitim sistemi” olarak adlandıran bir ırkçı, mizojinist ve homofobikti.

John W. Campbell adına bir ödül veriliyor olması yeni tartışılan bir mesele değil aslında. Ancak konunun yeniden gündeme gelmesi, ödülü bu sene kazanan Hong Kong asıllı İngiliz yazar Jeannette Ng’nin 77th World Science Fiction Convention’da Hugo Ödülleri ile beraber gerçekleşen törende yaptığı kabul konuşmasıyla oldu. Ng’nin konuşması şöyle başlıyordu:
John W. Campbell, bu ödüle adını veren kişi, bir faşistti. Astounding Science Fiction’daki editörlüğü süresinde, türün bugün bile hâlâ peşini bırakmayan bir bilimkurgu tonu oluşturmaktan sorumlu. Steril. Erkek. Beyaz. Emperyalistlerin, sömürgecilerin, yerleşimcilerin ve sanayicilerin hırslarını yücelten. Evet, istisnaların farkındayım.

analog mag
Yeni adıyla Analog Science Fact and Fiction dergisinin editörü Trevor Quachri geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre daha önce Orson Scott Card, Ted Chiang, Elizabeth Bear ve John Scalzi gibi isimlerin de kazandığı ödülün yeni ismi En İyi Yeni Yazar için Astounding Ödülü olacak. Quachri’nin açıklamasının bir bölümü şöyle:
Bununla birlikte, Campbell’in kışkırtıcı başyazıları ve ırk, kölelik ve diğer konular üzerine düşünceleri yalnızca zamanının kurallarına uyan bir pozisyondaydı ve ödülün adayları, kazananları ve destekçilerinin de sahip olduğu günümüz değerlerine tamamen aykırıydı.

Diğer Kazananlardan da Destek Var

Bu değişikliğin ardından daha önce ödülü kazanan Mary Robinette Kowal ve John Scalzi de memnuniyetlerini dile getirdiler.


Bu değişikliği yaptığınız ve yapma şekliniz için teşekkürler. Bir Astounding Ödülü kazananı olmaktan çok daha fazla gurur duyuyorum.

Konuştuğunuz zaman bir şeyleri değiştirebileceğiniz kanıtı. Aferin sana Jeannette Ng ve Jeannette’nin söylediklerini duydukları için Dell Magazines’teki arkadaşlara da. Bu andan itibaren bir Astounding Ödülü kazananı olarak bilinmekten mutluluk duyacağım.

Bildiğiniz gibi bu ilk ödül değişikliği değil. 2015 yılında Nnedi Okorafor’un başlattığı tartışmalar sonucunda World Fantasy Awards da kazananları Lovecraft Büstü ile ödüllendirmeye son vermişti.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: The New York Times

Burak Mermer

1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for kaanaskin93 kaanaskin93 dedi ki:

    SJW’nin saçma tartışmalarından, politik doğruculuktan kısacası günümüz ajandasından tiksinen biriyimdir ama

    unnamed

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Sex Education Testi

Sex Education Testi: İlk Sezona Ne Kadar Hakimsin?

Witcher

The Witcher: Sapkowski’nin Dünyasında İnsan Yine İnsan