Jules Verne’in Zaman Kapsülü Bulundu

Fransız arkeologlar, Jules Verne'e ait olduğu düşünülen sürpriz bir "zaman kapsülü" buldu.

Zaman kapsülü, daha çok filmlerden ve romanlardan aşina olduğumuz bir kavram. Bir yerin temeli atılırken ya da sırf geleceğe mesaj olması için içine çeşitli şeyler konarak gömülen bu kapsüller, ne olursa olsun bulunca bir heyecan dalgası yaratıyor. Genelde içine döneme ait gazeteler, kitaplar ve kapsülü hazırlayanların notları koyulan bu kapsüller ülkemizde yaygın değil, ancak en son 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeline bu kapsüllerden bir tane bırakıldığını biliyoruz.

Zaman kapsülleri tesadüfen ve bilinmeden bulununca daha da heyecan verici oluyor, özellikle de hazırlayan kişi Jules Verne gibi biriyse. Paris Descartes Üniversitesi ve The Explorers Club NYC (New York Kaşifler Kulübü) ortaklığıyla 4 Nisan’da yapılan açıklamaya göre, Fransa’da bulunan bu zaman kapsülü Jules Verne’e ait.

1800’lü yıllara tarihlenen metal kutunun içeriği çeşitli belgelerden, kitaplardan ve farklı boyut ve biçimlerde metal eşyalardan oluşuyor. İşin en heyecan verici kısmı ise, Denizler Altında 20000 Fersah‘ın daha önce hiç yayımlanmamış kısımlarını içeriyor olma ihtimali.

Kapsül, Verne’in mezarında yapılan araştırmalardan sonra, ülkenin diğer ucunda bulunan Fransız Pirenelerinin yakınlarında bulunmuş. Yapılan açıklamada, “toplanan tüm materyalleri ve karmaşık coğrafi konumlama algoritmalarını, Verne ile ilintili bir nesne bulabileceğimiz alanı tanımlamak için” kullandıklarını belirtildi.

Kapsül henüz açılmış değil, içeriğine yönelik tüm bilgilere yapılan x-ray taramalarıyla erişilmiş. Araştırmacılar yakın zamanda kapsülü açmayı ve içeriğiyle ilgili daha detaylı bir açıklama yapmayı planlıyor.

Zaman kapsülü fikri yeterince heyecan vericiyken, bir de bunun Jules Verne tarafından hazırlanmış olması sizin de merakınızı arttırmıyor mu?

Etiketler:  
Yayın Yönetmeni
Müzmin arkeolog adayı. Her yerde uyuma konusunda rakipleri Snorlax ve kediler. Fantastik okudukça "Daha okuyacak çok şeyim var," diye kaygılanır. Haftada bir gün Neil Gaiman, bir gün Patrick Rothfuss övmezse içi rahat etmez. Geri kalan günlerin çoğunluğunda Lovecraft över. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jules Verne’in Zaman Kapsülü Bulundu

Fransız arkeologlar, Jules Verne’e ait olduğu düşünülen sürpriz bir “zaman kapsülü” buldu.

“Son gemi de ayrıldığında limandan,

Kaybolmuştu artık o rıhtım, gecenin karanlığından…”

Başa dönün