in

Okul Okul Dolaşan Gezici Kütüphane: Kitap Bankosu

Çocuklara ve gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için okulları dolaşan gezici kütüphane “Kitap Bankosu” ile tanışın.

kitap bankosu

Herkes Mustafa Güzelgöz’ü, nam-ı diğer Eşekli Kütüphaneciyi ve hikâyesini bilir. Gazi Üniversitesi, İstatistik Bölümü öğrencileri de “Kitap Bankosu” adı altında tam olarak ona benzer bir şey yapıyorlar. Okuyan Türkiye için, çocuklara kitap okuma alışkanlığını ve zevkini kazandırmak için okul okul dolaşarak kütüphaneler oluşturuyorlar. Bunu da sadece okullara değil, aynı zamanda hastanelere dahi yapıyorlar. Kitap ihtiyacı olan her yere kitap gönderiyorlar.

İlk hibelerini Türk Ulusal Ajansı’ndan alarak küçük bir minibüs kiraladılar. 8 hafta boyunca da bu minibüsle köy okullarına ve köylere kitap götürdüler. Daha sonra üniversitenin onlara tahsis ettiği otobüsü gezici kütüphane haline getirerek tüm Ankara’da dolaşmaya başladılar.

Şimdilik sadece Ankara içinde faaliyet gösteren oluşum 2012’den beri bu işi yapıyor. Kendilerine Cem Yılmaz ve Alper Saldıran gibi ünlü isimlerden de destek var. Kitap Bankosu sadece minik okurlara kitap götürmekle kalmıyor, onlara aynı zamanda “Doğa Bilinci,” “Geri Dönüşümün Önemi,” “Dengeli ve Sağlıklı Beslenme,” “Ağız Diş Sağlığı ve Bakımı,” “El Hijyeninin Önemi” gibi konularda bilgiler vererek farkındalıklarını arttırmayı da amaçlıyorlar.

Kitap Bankosunun kendi sitesinde yer alan açıklama ise şu şekilde:

Kitap Bankosu 2012 yılında Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü öğrencileri tarafından “Okuyan Türkiye İçin” atılmış bir adımdır. AB Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı’na yapılan başvuru hibe almaya değer görülmüştür. Akabinde üniversitemiz tarafında da desteklenen projemiz bugüne değin 120 gönüllüsü ile Ankara’nın 9 ilçesinde, 13 ayrı okulda 3 bini aşkın öğrencinin 6 binden fazla kitap okumasını sağlamıştır. “Rafta Tozlanmasın Gönder Okuyalım” kitap toplama kampanyamız ile yardımseverlerden topladığımız 8 bin civarındaki kitaplarla ihtiyaç sahibi okul ve hastanelerde kütüphaneler oluşturulmuştur. Bunların yanı sıra toplu kitap okuma faaliyetleri, söyleşi ve imza günleri, kitap fuarı ziyaretleri, kütüphaneler haftası etkinlikleri de çocuk ve gençlerin yanı sıra tüm kamuda kitap üzerine farkındalık oluşturmak için gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerdir.

kitap bankosu 001

Kitap Bankosu adına bilgi veren Mehmet Serdar Yetkin‘in açıklaması ise şöyle:

“Otobüsümüz kütüphaneye çevrilirken, Rafta Tozlanmasın Gönder Okuyalım kampanyamız ile o zaman 5 binden fazla, şimdilerde 15 binden fazla atıl kitabın geri dönüşümünü sağladık. Mayıs 2014’te Gezici Kütüphanemiz yollara çıktı. Dert bugün daha büyük ve sanıyorum asla küçülmeyecek ama artık bir şeyler yapabileceğini görmüş olan bizler de her geçen gün büyüyeceğiz. 3-5 kişi başladığımız projemizden şimdiye değin 200’ü aşkın kişi geçti ve halen aktif 100’den fazla gönüllümüz var.”

Mehmet Serdar Yetkin oluşuma katkıda bulunmak isteyenlerin daha fazla kitap okuyabileceğini belirtti.

“Sonrasında okudukları bu kitapları bizim ya da bizim gibi bu amaç doğrultusunda çalışan kurumlara bağışlayabilirler. Rafta Tozlanmasın Gönder Okuyalım kampanyamız ile bizden kitap bekleyen birçok okul var, destekleri ile bu okullardaki ihtiyacı karşılayacağız. Para kabul etmiyoruz lakin faaliyetlerimiz süresince birtakım ihtiyaçlarımız oluyor. Destek olmak isteyenler, bizi bu konuda samimi bulanlar bize sosyal medya üzerinden ulaşırlarsa ihtiyaçlarımız hakkında bilgilendirme yapabiliriz.”

Eski ya da okumadığınız kitaplarınızı göndererek bu güzel oluşuma destek vermek ya da sadece takip etmek istiyorsanız kendilerine Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Kitap ve edebiyatla kalın!

Emrecan Doğan

13 Ağustos 1996’da İstanbul’da doğdum. Halen Medeniyet Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Daha önce Kayıp Rıhtım forumunda ve Aylık Öykü Seçkisi içerisinde yer aldım. Gölge E-Dergi, Bilimkurgu Kulübü, Genç Yazı ve Pejmürde Dergisi bünyesinde gerçekleştirilen Ortak Hikâye projesi gibi elektronik platformlarda ve basılı olarak da Adı Yok dergisinin 75. sayısında yazılarım yayımlandı. Yaklaşık olarak 12 yaşımdan beri yazıyorum. | İletişim: [email protected]

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Sıcak Kafa İnceleme - Afşin Kum

Sıcak Kafa: Düşüncenin Ütopik Özgürlüğü

Codex Seraphinianus

Dünyanın En Tuhaf Kitabı: Codex Seraphinianus