in ,

Kitaplarını Yakan Harry Potter Hayranlarına Rowling’den Efsane Cevap

Son aylarda Donald Trump’ın pek çok etnik gruba karşı sürdürdüğü tutum ve uygulamaları şiddetle eleştiren Rowling, Trump destekçisi hayranlarınca kitapları ve DVD’leri yakılarak protesto edildi. Rowling’in cevabı gecikmedi.

j k rowling

J.K. Rowling’in hayata karşı bakış açısını hepimiz biliyoruz. Kendisi eşcinsellik olgusuna karşı olan eleştiri ve saldırılara aynı sertlikle cevap verdiği gibi, farklı etnik kökenlere yapılan saldırılara ya da önyargılara karşı da aynı derece taviz vermez biri. Harry Potter kitapları da ayrımcılık olgusunu bir kenara bırakmış ve pek çok etnik köken ve yönelimden karakteri içeren bir seri değil mi zaten?

Donald Trump, başkan adaylığından beri dünya medyasını meşgul ededursun, Rowling kendisini başından beri sert bir dille eleştiriyordu. Ama özellikle başkan olduktan sonra Müslümanlara karşı olan yaptırımlarıyla usta yazarımızın iyiden iyiye tepkisini çekti.

Rowling, Amerika’nın yedi Müslüman ülkesine karşı aldığı vize yasağını ve insanların havalimanlarında tutuklanmasını sert bir dille eleştirdi. Ancak bazı Trump destekçisi Harry Potter hayranları bu durumdan o kadar rahatsız oldu ki, yıllar sonra tüm Harry Potter kitaplarını ve film uyarlamalarını barındıran DVD’lerini “yakarak” yazarı protesto etmeye başladılar. Hayatlarından Harry Potter’ı söküp attıklarını Rowling’e ilan ettiler.

Cevap ne mi oldu? J.K. Rowling gerçekten efsanevi cevaplarla karşılık verdi. İşte o tweetler:

İsmi gizlenmiş bir okur: 17 yıldır hayranın olmama rağmen az önce tüm Harry Potter kitaplarımı yaktım. Felsefe Taşı okuduğum İLK kitaplardan biriydi. Bu şekilde olması gerektiği için üzgünüm… Beni utandırdın ve tiksindirdin. Yazdıklarını bir daha asla okumayacağım.

J.K. Rowling: Sanırım dedikleri şey doğru: Bir kızı otokratların yükselişleri ve düşüşleriyle ilgili kitaplara yönlendirebilirsin, ama düşünmesini sağlayamazsın.

İsmi gizlenmiş bir okur: Yahoo’da bu makaleye denk geldiğim için memnunum. Şimdi hem kitaplarını hem de DVD’lerini yakacağım.

J.K. Rowling: Eh, DVD dumanı zehirli olabilir. Ayrıca paran hâlâ bende. O yüzden hiç durma, hatta benim çakmağımı ödünç alabilirsin.

Ben de buradan bambaşka bir mesaj vermek istiyorum.

21. yüzyıla gelmişken halen daha cadı avı gibi kitapları yakmak nedir yahu? Dünyanın içinde bulunduğu ekolojik çöküşler varken, madem bu kadar nefret ettin, kağıt barındıran bu kitapları geridönüşüme at. Yakmak? Ve DVD’lerin yanması konusunda da Rowling’e hak vermeden edemeyeceğim. Kimse kusuruma bakmasın.

Bunca şey arasında neden mi buraya takıldım? Çünkü ben önemsemezsem, siz önemsemezseniz, yakın zamanda dünya yaşanılacak bir yer olmayacak.

Konuya dönecek olursak, Trump destekçileri Rowling’le söz dalaşına girmeyi sürdürürken pek çok farklı etnik gruptan hayranıysa yazarı hararetle savunuyor ve sevgilerini iletiyor. Ortalık gerçekten fena karışmış gibi görünüyor.

“Bana sevgi dolu mesajlar gönderen herkese teşekkür ederim. Sayıları kötü olanlardan çok çok daha fazla. Şimdi gidip yeni çıra üretmeye kaldığım yerden devam ediyorum…”

“Aslına bakarsanız gelecekte kitaplarımı çifter çifter satmayı düşünüyoruz. Büyüyü seven ama ahlakî mesajlardan hoşlanmayanlar için “birini oku, birini yak” kampanyası.”


Harry Potter hakkında çok daha fazlası için buraya tıklayabilirsiniz!

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for fortknoxt fortknoxt dedi ki:

  Sonuncu yazdığı çok iyi :joy::joy::joy:

  Aslına bakarsanız gelecekte kitaplarımı çifter çifter satmayı düşünüyoruz. Büyüyü seven ama ahlakî mesajlardan hoşlanmayanlar için “birini oku, birini yak” kampanyası.

 2. Avatar for Aremas Aremas dedi ki:

  Zeki kadın, seviyorum. :slight_smile:

 3. Avatar for JCDenton JCDenton dedi ki:

  Rowling’in cevapları okuyucu kitlesinin yorumlarıyla orantılı geldi.

  Düzenleme: Yine eski haberin gündeme gelmesi. Fantastic Beasts 2’yi izleyenler eminim daha çok seviyordur Rowling’i.

 4. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Millet istiyor ki; kendi kafalarındaki senaryoyu yazsın kadın. Yahu hikaye ve karakterler onun, istediği gibi yazar. Eleştirmeye ne kadar alışkınız yahu. Her bölümü sevmek zorunda değilsiniz. Bu kadının başarılı olduğu gerçeğini değiştirmez. Ben Harry Potter serisini-son bölüm hariç- çok sevdim ama FB serisini pek sevemedim. Ya da alışamadım diyim. Ama bu serinin kötü olduğu anlamına gelmez. Bu kadın efsane bu işi çok iyi biliyor.

 5. Avatar for dusunenn dusunenn dedi ki:

  İyi giydirmiş ablamız

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

7 Yorum

 1. Lanet olsun Tramp’a Harry Potter hiç yakılır mı Gerçi bu soru değil çünkü yakılmaz

Outcast ust

Outcast: Sürgünlerin Dünyasında Başka Bir Sürgün’ün Hikayesi

mark twain peri masalı

Mark Twain’in Bugüne Kadar Gizli Kalmış Bir Peri Masalı Yazdığı Ortaya Çıktı