in ,

Korku Türüne Girişte En Doğru Adres: “Scooby Doo”

O korkunç filmlere 5 dakika bile dayanamıyor musunuz? Yavaş yavaş korku türüne ısınmaya mı başlamak istiyorsunuz? Scooby Doo izlemeye ne dersiniz? Bu “sevimli” çizgi dizinin “arka planında”, inanın daha fazlası var!

İnsanları bir şeye ısındırmak için onları tutup hiç bilmedikleri şeylerin ortasına fırlatmazsınız değil mi? Dread Central‘dan Jonathan Barkan da tam olarak bunu söylüyor. İnsanları metal müziğe alıştırmak için Kol Kesici 1500 dinletmek yerine daha hafif ve radyoda çalabilen türden hard rock müzikleri ile başlatmak tabii ki daha mantıklı. Peki korku türüne giriş için Scooby Doo izlemeye ne dersiniz?

Yazarın deyimiyle iş korku türüne geldiğinde kimse nereden başlayacağını bilmiyor. Etrafta yüzlerce korku filmi ve birbirinden farklı onlarca “En İyi 10 Korku Filmi!” listesi var. Yazarsa en güzel yolun en güvenli olan yol olduğunu savunuyor. Eğlenmek için biraz da vardığımız yere değil de yürüdüğümüz yola bakmalıyız.

Scooby Doo‘yu televizyonda gördüğümde hala izlerim. Modern çizimleri çok değişmiş olsa da yazar çocukluğumuzda izlediğimiz eski serinin çizimlerini göstererek aslında üstünde daha önce çok durmadığımız bir açıya değinmiş. Çizgi filmin arka plan çizimleri hoşunuza gidecek kadar karanlık ve korkunç!

Scooby Doo‘nun arka plan çizimlerini eski Disney çalışanı Walt Peregoy yapıyordu. Çalışmaları radikal ve yenilikçi olarak anılıyordu. 1968-71 yılları arasında yaptığı çalışmalarla Scooby Doo evreninin atmosferini yaratan kişi o oldu diyebiliriz. Grubun bu gizemli olayları çözmek için büyülü ve korkunç mekanlara girmesi zaten gerekli olsa da bu harika atmosferi yaratan şey her zaman Peregoy‘un arka planları oldu.

Aşağıda bu örneklerden birkaçını görebilirsiniz. Bir daha sizlere korku türüne meraklı bir kişi nereden başlaması gerektiğini sorarsa ona gönül rahatlığı ile Scooby Doo önerebilirsiniz!

Benzer resimlerden oluşan bir galeriye bakmak isterseniz sizi şöyle alalım. İyi seyirler efendim!

Oyla!

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

13 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for bluesedai bluesedai dedi ki:

  Çok sevdiğim bir çizgi filmdi gerçekten. Ama yine de korku filmi izleyemiyorum, izleyemem. Bunu bir türlü aşabilmiş değilim.

 2. Avatar for maviadige maviadige dedi ki:

  Korku filmlerini severim. Hatta çoğu kişinin aksine bazı yerli yapımları daha çok seviyorum. :slight_smile: İtiraf ediyorum yüzümde merakla karışık bir gülümsemeyle izlediğim oluyor. (Klasik cinayet, katliam filmleri hariç) :smile:

  İzleyemeyenler için ise herhangi bir yol aklıma gelmiyor. Bana sanki ilgi alanıyla alakalı bir durum gibi geliyor biraz da. Dikkatini çekmiyorsa belki itici, yapay geliyordur korku yapımları.

 3. Avatar for bluesedai bluesedai dedi ki:

  İlgi Alanından çok okuduğum ya da izlediğim Şeylere kendimi çok fazla kaptırdığım için galiba. Bir de biraz karamsar bir insan olmaktan dolayı zaten yeterince korku filmi tadında kabuslarım var. Sanırım bu yüzden korku filmi izleyemiyorum :thinking: Yani ilgi alanım olmamasından değil, en saf en basit haliyle çoook korkuyor olmam :scream: Yapay değil çok gerçek geliyor belki de :joy:

 4. Avatar for maviadige maviadige dedi ki:

  Anladım. :smiley:
  Okulda bir arkadaşımla da bu konuyu konuşuyorduk. Yerli yapımlar daha gerçekçi geldiği için seviyorum demiştim. O da ben de aynı sebepten sevmiyorum, izleyemiyorum demişti. Yabancı filmler gerçekçi olmadığı için korkutmuyor demişti. :slight_smile:

 5. Avatar for crusherma crusherma dedi ki:

  Aslında bu konuda çok imreniyorum size. demek ki izlerken atmosfere o kadar iyi giriyorsunuz ki , kendinizi orada hissedip korkabiliyorsunuz.

  Ben bunu korku filmlerinde hiç başaramıyorum. Tayvan yapımı bir film vardı Shutter diye , bir onda rahatsız olmuş bir kaç kere kulaklık fırlatmıştım izlerken.başka da olmadı ( tayvan yapımı olan ama) Ben rahatsız olduysam siz kesinlikle izlemeyin tabi ama…

  @maviadige Sizden de yerli korku filmi tavsiyesi rica edeyim. Şu ana kadar izlediklerimde hep uyuyakaldım. (1-2 tane izlemişimdir)

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

8 cevap daha var.

“Anadolu Türk Masallarından Derlemeler” Masallarımızın Büyülü Dünyasına Işık Tutuyor

Otostopçunun Galaksi Rehberi Yeniden Bizlerle!