in ,

Kültür Sanat Kanalı TRT 2 Geri Döndü, Hem de Özlenen Kovboy Filmleriyle Birlikte!

2010 yılında yayına son veren kültür-sanat kanalı TRT 2 geri döndü! Üstelik Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filmi ve özlenen Western Kuşağı ile.

Kültür sanat dünyamızda çoğunlukla tatsız gelişmelere alıştık. Ancak bu sefer sizlere güzel bir haberimiz var! 2010’da yayına veda eden TRT 2, geçtiğimiz günlerde yeniden hayata döndü.

Yayın yönetmenliğine vakti zamanında Murat Menteş ile Klark adlı kültür programını yapmış olan Samed Karagöz’ün getirildiği kanal 22 Şubat itibarıyla yayına tekrar başladı.

Kültürden sanata, tarihten edebiyata, müzikten felsefeye, kısacası insana ve hayata dair bütün renklere yer vereceklerini söyleyen kanalın tanıtım videosu şöyle:

Dün gece Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi “Ahlat Ağacı”na yer veren, yayın akışındaki Western Kuşağı ile (ki ilk tercihleri İyi Kötü Çirkin oldu) ile bizleri nostaljiye boğan TRT 2′ye tekrar hoş geldin diyoruz!

Kanal Bilgisi:
D-Smart 105
Digiturk 66
Tivibu 55
Turkcell TV Plus 45
Türksat Kablo TV 50

İlk olarak 6 Ekim 1986 gecesi yayın hayatına başlayan TRT 2, 2010 yılında yayına son vermişti. Kanalın yayın akışını buradan takip edebilirsiniz.

Oyla!

23 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Bozduklarını, yıktıklarını, yok ettiklerini yerlerine koysalar kâfi

  EKLEME:

  Şimdi aklıma geldi; efsane TV kanalı geri döndüğüne göre (umut edeyim) belki Ziyaretçiler de geri döner :slight_smile:

 2. Avatar for alper alper dedi ki:

  Toptancı olma Hüseyin; Beyaz ve Siyah dan oluşmuyor yaşam… Hayatında griye de yer ver…

  Bak Beşiktaş bile Kırmızıyı üçüncü renk olarak kullanıyor :slight_smile:

 3. Avatar for AugusteDupin AugusteDupin dedi ki:


  Sonunda Bob Ross abimiz geri geliyor. Çocukluğa dönüş vakti…
  Bir de Carl Sagan’ın Cosmos’unu yayınlasalar, tekrardan TV izlemeye başlayabilirim.
 4. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Eskiden Bob Ross izler bir hevesle resmin başına otururdum. Her seferinde yaptığım resimler korkunç olurdu. Yıllar yıllar sonra bu işin içine girince yağlı boyanın öyle hop diye yapılmayacağını anladığımda çok gülmüştüm kendi eski halime. Yok yere üzmüşüm kendimi. :sweat_smile: Şimdi saatlerini tutturursam dinleyebilirim yandan yandan. Hem dikkatimi çeken bir yer olunca da bakabilirim. Resim işinde biraz yetişince bir çok videosunu izleyerek epey bir aşama geçmiştim fakat kullandığı malzemeler gerçekten çok pahalı ve bazılarının muadili de yok. Hatta Türkçe versiyonlarında bu malzemelerin adları da hep yarım yamalak yanlış. Renklerin çevirileri mavi, sarı, beyaz olarak yapılmış çoğu yerde. Ancak yağlı boya söz konusu olunca orijinal dil çok daha mantıklı oluyor. Ultramarine mi, phthalo mu, coeruleum mu yoksa cobalt blue mu? Her renk için böyle ayrımlar var. Bunlar eğer önemli olmasaydı adam sunarken bu adları kullanmazdı zaten. Yardımcı malzemeler ise tam bir muamma. Öyle mi demek istemiştir, şöyle mi demek istemiştir diye düşünüp kelimenin elli versiyonunu deneyerek bazı malzemeleri buldum. Yine de korkunç fiyatları var minicik şişelerin.

  Artık ben dublaj konusunda Türk televizyonlarının çağ atlaması gerektiğini, bazı kanallar gibi dil seceneği ve altyazı sunmaları gerektiğini düşünüyorum. Seyirlik belki hoş olabilir ama gerçekten bir şey kapmak için Türkçe olmuyor…

 5. Avatar for DamlaGol DamlaGol dedi ki:

  Meramını gayet açıkça, gayet güzelce anlatmış. Daha ne desin?

  İnsan bu durum karşısında, o yayın akışını görüp, programları izleyince ister istemez soruyor: Madem bu içerik iyiydi, o zaman kanalı neden kapattınız? O kanalı ayakta tutan, televizyonculuğu tutkuyla ve gururla yapan onca TRT çalışanını neden horladınız, işinden gücünden ettiniz? Yıllarca çalıştırmadınız, mecburi hizmete yolladınız, emekliliğe zorladınız. O kanalda sesini duyurabilenleri neden naçar, o kanala bakarak biraz nefes alabilenleri neden nefessiz bıraktınız?

  Elbette ben de biraz temkinli yaklaşıyorum, ama yeniden açılması çok güzel bir gelişme.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

18 cevap daha var.

Tenten, Ottokar’ın Asası ve Altın Kıskaçlı Yengeç ile Tekrar Bizlerle

Kitaplarınızı Nasıl Dizersiniz? Minima Dizisi Lydia Pyne ile Başlıyor