in ,

2017 Locus En İyi İlk Roman Adayı “Masaldan Öte, Melete” Raflarda

Kat Howard’ın Locus adaylığı bulunan ilk romanı “Masaldan “Öte, Melete” Misis Kitap etiketiyle yayımlandı.

masaldan ote melete ust

Amerikalı yazar Kat Howard‘ın, Locus En İyi İlk Roman Ödülü adayı kitabı Masaldan Öte, Melete (Roses and Rot) dilimize çevrilip raflardaki yerini aldı. Kitap sanatsal yaratım sürecini irdeleyen konusu ve içerisindeki fantazya ögeleriyle, sanatçılar için modern bir peri masalını tüm karanlığıyla birlikte okuruna sunuyor. Başarı, çocukluk hayalleri ya da sırf sanatın ta kendisi için nelerden vazgeçebileceklerini bulmak zorunda kalan iki kız kardeşin, yani Imogen ve Marin’in hikayesi barındırdığı  çatışmalarla ve tekinsizlikle ön plana çıkıyor.

Misis Kitap etiketiyle karşımıza çıkan Masaldan Öte, Melete‘nin tanıtım bülteni ise şu şekilde:

Sanatçıların inzivaya çekildiği, saygın ama karanlık sırlar taşıyan sanat okuluna adını veren masaldan ote melete kapak“Melete” üç Yunan perisinden birisidir: Aoide (şarkı), Mneme (hafıza) ve Melete (uygulama). Yani kardeşlerden en küçüğü.

Melete’nin, sanatçılara çalışmaları sırasında “ilham” verdiğine inanılır. Okulun kurucuları burayı yeni yetişmekte olan sanatçıların, dış dünyanın müdahalesinden uzakta, sadece sanatlarına odaklanabilecekleri bir yer olarak tasarlamıştır. Yazar Imogen ve dansçı kardeşi Marin, özel olarak seçildikleri Melete’de sanatı ve aşkı uzanabilecekleri kadar yakınlarında bulmuştur. Ancak kısa süre içinde okulda gözle görünenden fazlası olduğunu anlamaya başlarlar. Imogen çocukken hayalini kurduğu bir rüyayı yaşamaktadır. Ancak geçmişinden kaçmak ve gerçek arzusuna ulaşmak istiyorsa, korkunç bir bedel ödemek zorundadır…

Yazarla birlikte daha önce, Stories: All-New Tales (Hikayeler: Yepyeni Masallar) isimli bir öykü derlemesinde yer almış ve yine aynı kitabın editörlüğünü de üstlenmiş olan Neil Gaiman da kitabı tavsiye edenler arasında.

“Kat Howard olağanüstü bir genç yazar ve çok güçlü bir roman yazmış. Bu kitap aile olmayı, sanat için ödemeye hazır olduğumuz bedelleri, periler ülkesinin tuhaf müziğini ve insanı büyüleyen ortamını anlatıyor.”

Eskiye nazaran bu kitapların henüz adaylık duyurusu yapılırken Türkçeye geliyor olması bizi çok mutlu ediyor doğrusu.

Çevirisi Özden Umut Akbaş tarafından hazırlanan, şömizli sert kapakla okurlara sunulan kitabın kendi kategorisindeki güçlü adaylardan biri olduğu konusundan belli oluyor. O zaman bizlere de Melete’ye yelken açmak kalıyor!

Beyza Taşdelen

1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

biz hep şatoda yaşadık - shirley jackson inceleme

Shirley Jackson’dan Gotik Edebiyat Klasiği: “Biz Hep Şatoda Yaşadık”

kadikoy kitap gunleri 9

9. Kadıköy Kitap Günleri’ne Çok Az Kaldı!