in ,

Virüsün ‘Kokusunu’ Alıyorlar: Amerika’da Konserler için Yeni COVID-19 Tedbiri

Konser etkinlikleri için yeni pandemi tedbiri alındı. Metallica, Eric Church ve Tool turneleri, virüsü ‘koklayan’ köpekler sayesinde daha güvenli geçebilir.

konser etkinlikleri köpek koronavirus tedbiri
- Reklam -
- Reklam -

Konser etkinlikleri için Amerika’da yeni bir tedbir alındı. Dünyaca ünlü müzik grupları Metallica ve Tool, konserlerinde Koronavirüs taşıyan kişilerin katılımını önlemek ve pandemi sürecinde yayılımı azaltmak için COVID-19 virüsünü koklayabilen köpeklerle çalışıyor. John Peets’in açıklamasına göre köpekler şimdiye kadar PCR testi pozitif çıkan kişileri doğru bir şekilde tespit etmeyi başarmış

Koronavirüs pandemisi Omicron varyantı ile yeniden gündemde. Bulaşıcılığın artması müzik dünyası için büyük endişeler doğruyor. Geçen günlerde Grammy ödüllerinin ertelendiğinin duyurulması gözleri konser ve toplu etkinliklere çevirdi. İşte bu yüzden müzik dünyasının ünlü isimleri pandemi için turnelerine yeni bir kontrol mekanizması daha ekliyor. Artık konserlerde Koronavirüs taşıyan kişileri tespit edebilen özel eğitimli köpekler yer alıyor. Q Prime şirketinde çalışan, Metallica ve Eric Church’ü temsil eden John Peets konuya ilişkin sorulan sorulara yanıt verdi:

“Şimdilik, tahtaya vurun, köpekler çok iyi bir iş çıkarıyor. (Enfekte) birilerini ıskalayan köpeğimiz olmadı.”

- Reklam -

Eric Church, Amerika turnesinde ve Metallica Fort Lauderdale ile San Francisco’da düzenlediği 40. Yıl etkinliklerinde özel eğitimli köpekleri kiraladığı duyuruldu. Ayrıca Church, 2022 yılında çıkacağı Gather Again turunda da dört Alman Çoban Köpeği ile çalışacak. Bununla birlikte Tool grubu Oregon şehrindeki konseri için farklı bir köpek ekibi ile çalışacak. Ashley McBryde ve Brothers Osborne gruplarının ise önümüzdeki dönemde pandemi için bu yeni tespit aşamasını kullanacaklarını açıkladı.

Özel Eğitimli Köpekler Maskeleri Koklayarak Konser Öncesinde Koronavirüs Enfekte Kişileri Tespit Ediyor

Ohio kentinde kurulan Bio-Detection K9 şirketi yöneticisi eski hava kuvvetleri veterineri Jerry Johnson özel olarak köpekleri virüse karşı eğittiklerini anlatıyor. Rolling Stones için verdiği röportajda ise eğitimleri konusunda sorulan sorulara cevap verdi.

“İnsanlar ‘köpekler bunu nasıl yapıyor?’ diye soruyor. Eğer şüphecilerse bu onları şaşırtıyor ama bir köpeğin içgüdülerini anlarsanız o zaman anlam kazanıyor aslında. Köpekler birbirlerini koklayarak virüs olup olmadığını anlarlar. Biz de onlara insanların ellerini ve ayaklarını koklatıyoruz. İlgilerini çeken herhangi bir şeyin olup olmadığına bakıyoruz.”

konser eric church

Johnson şimdiye kadar konserlerde kaç kişiyi tespit ettiklerini açıklamasa bile test sonuçları pozitif olan vakaları yakaladığını açıklıyor.

- Reklam -

“Konserlere giren her kişiyi kokluyorlar. Hatta test sonuçları negatif çıkan birkaç kişiden şüphelendikten sonra PCR testi yaptırmalarını söyledik ve geri geldiklerinde sonuçları pozitifti.”

Bio-Detection K9 şirketi yöneticisi köpeklerin Omicron varyantını tespit etme konusunda da oldukça başarılı olduklarını iletti. Köpeklerin yeni varyantın tespiti için insanların maskelerini koklamak zorunda olmaları konusunda ise şunları söyledi:

“Bu yeni varyant farklı. Daha çok üst solunum yollarını tutuyor. Dolayısıyla köpeklerin bu varyantı elleri veya ayakları koklayarak bulması pek mümkün olmuyor. Bu yüzden uygulamayı değiştirmek zorundaydık.”

Johnson bu yöntemin konsere ya da toplu etkinliklere katılmak isteyen kişilere bireysel olarak test yapmaktan daha ucuz ve etkili olduğunu savunuyor. Şu an için 12 köpekten oluşan ekip konserler için görev almaya başlamış durumda.

Siz konser etkinliklerinde uygulanan bu COVID-19 önlemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum adresinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Rolling Stones

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

HBO Max Türkiye

HBO Max Türkiye Genel Müdürü Belli Oldu: Dijital Yayın Servisi Ülkemize Geliyor

amerika kitap okuma oranları istatistik

Amerikalılar Her Zamankinden Daha Az Okuyor: Okuma Oranı Son 30 Yılın En Düşük Seviyesinde