in

Netflix: “Türkiye’den Çekilmiyoruz, Yatırımlarımız Devam Edecek”

Netflix Türkiye herhangi bir çekilme kararı olmadığını ve kanalın yatırımlarını artırarak yola devam edeceğini duyurdu. Ayrıca Türkiye’deki üye sayısı da açıklandı.

Netflix

RTÜK tarafından başlatılan çevrimiçi platformların denetimine dair düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle, “Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?” sorusu sık sık gündeme gelmeye başlamıştı.

Bugün, başta Netflix olmak üzere 600’den fazla şirketin RTÜK’ten lisans ve yayın izni almak için başvurmasıyla bu soru nihayet yanıt buldu. Netflix, BluTv, PuhuTV, Turkcell, Vodafone, Digitürk, Tivibu gibi pek çok şirket çevrimiçi yayın için lisans başvurusunda bulundu.

Ardından Netflix cephesinden ilk resmi açıklama beklenmeye başlandı. Kanalın lisans başvurusu sonrası nasıl bir rota izleyeceği merak konusuydu.

Bugün saat 15.00 sularında Netflix Türkiye sözcüsü ilgili açıklamasını yaptı. Çekilme iddialarına da resmi ağızdan bir yanıt duyabilmiş olduk.

Türkiye’ye yönelik yatırımlarını artıracağını söyleyen şirket, kullanıcı sayısının ise 1.5 milyon olarak duyurdu. Ayrıca aile denetiminin sıkılaştırılacağı da gelen bilgiler arasında.

İşte Netflix Türkiye Sözcüsü tarafından yapılan açıklama:

’Türkiye’deki Yatırımlarımızı Artıracağız’

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1.5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

RTÜK, Netflix’ten Maddi Olarak Ne Elde Etti?

3 farklı üyelik paketi bulunduran şirket, 1.5 milyon kullanıcıyla ortalama 45 milyon TL’lik aylık gelir elde ediyor. RTÜK’ün dijital yayın platformlarından %0.5 kesinti yapacağı biliniyor. Yani sadece Netflix’ten aylık RTÜK’e düşecek kesinti miktarı yaklaşık 225 bin TL olacak.

Netflix

Ayrıca RTÜK’ün 600’den fazla yayıncıdan 100 bin TL’lik lisanslama ücretiyle bir günde 60 milyon TL kazandığını hatırlatalım.

Tüm bu düzenlemeler işin ekonomik boyutunun ciddiyetini de gözler önüne seriyor. Denetimlerin nasıl bir anlayışla tertip edileceği ise merak konusu.

Gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu sırada siz de yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Netflix Kurucusu: “Pakistan’da Bile Varız, Türkiye’de mi Sorun Çıkacak?”

* Halka ve Bozkır’ın Senaristi Levent Cantek, BluTV ile Yola Devam Ediyor

Kaynak: Sputnik

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Asude Asude dedi ki:

  RTÜK de resmen haraç kesiyor…bütün bu tantana bunun için değil miydi zaten😣

 2. Avatar for MustafaYildiz MustafaYildiz dedi ki:

  Aslında ben çok da yanlış bulmuyorum. Devlet tabi ki denetleyip vergisini alacak. Bu yönetmelikten önce vergi sistemi nasıl işliyordu bilmiyorum ama şirketlerin kar oranları attıkça devlet daha fazla almak isteyecektir. Herkes Netflix’e sansür gelecek diye söylenmiş ama Netflix bakın çocuk hesabımız var deyip bir kaç düzenlemeyle yolunu bulacaktır ki açıklamadan da bunu anlıyorum.

  Biz Netflix konuşurken asıl sansür haber kanallarına gelecektir. Netflix gibi büyük şirketler bu işe bulaşmıyor zaten. Her zamanki gibi tepkimizi yanlış tarafa yönlendiriyoruz.

 3. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Bu durum denetlemekten ziyade vergi almak amaçlı yapılmış bir durum. Alınan vergi fiyatlara da yansıyacaktır. Bakalım daha neler göreceğiz !!

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Netflix ve BluTv, RTÜK’e Lisans Başvurusunda Bulundu

Zaman Çarkı

Zaman Çarkı Dizisi Yaklaşırken Yapım Hakkında Bildiğimiz Her Şey