in , ,

Netflix, Türkiye’deki Sinema ve Dizi Çalışanlarına 4 Milyon TL Dağıtacak

Netflix, Türkiye için 4 milyon TL’lik destek paketi hazırladı. Söz konusu miktar Koronavirüs nedeniyle çekimleri ertelenen yapımların çalışanlarına dağıtılacak.

Netflix
- Reklam -
- Reklam -

Netflix, Türkiye’de bulunan sinema ve dizi çalışanları için 4 milyon TL tutarında bir destek paketi hazırladı. İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası’nın yönetim ve dağıtımını üstleneceği rakam, başvuruyla dağıtılacak.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi, tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de eğlence sektörünü fena halde vurmuş durumda. Çekimleri ertelenen ya da iptal edilen yapımların tekrar başlama tarihleri hâlâ belirsiz durumda. Bu süreçte özellikle bireysel ve iş bazlı anlaşan sektör çalışanları da maddi açıdan zor bir durumla karşı karşıyalar.

Tam da böyle bir dönemde çevrimiçi yayın platformları devlerinden ve ülkemizde de faaliyet gösteren Netflix, güzel bir haberle geldi. Şirket pandemi yüzünden çekimleri kesintiye uğrayan yapımların kamera arkasındaki çalışanlara dağıtılmak üzere tam 4 milyon TL’lik bir yardımda bulundu.

- Reklam -

4 milyon liralık bağışın yönetim ve dağıtımını İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası üstlendi. Söz konusu miktarın dağıtımı başvuru esasıyla yapılacak. Bireysel çalışanlar da dahil olmak üzere olumsuz etkilenen kamera arkası çalışanları bu yardıma başvurabilecek. Başvurabilen çalışanlar arasında; kamera, ışık, ses, sanat yönetimi, makyaj, kostüm tasarımı ve ulaşım gibi farklı birimlerde asistanlık, koordinatörlük, operatörlük ve teknisyenlik gibi çeşitli görevler üstlenen sayısız çalışan yer alıyor. Bir defaya mahsus olarak dağıtılacak kişi başı tutarın ise 2 bin 500 TL olacağı açıklandı.

Netflix Türkiye 4 Milyon TL Yardım

Netflix İçerik Direktörü: “Üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.”

Konuyla ilgili açıklama yapan Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş şunları söyledi:

“Dünya çapında başarılara imza atan Türk sinema ve dizi sektörünün gücüne başlıca katkıyı sağlayan kamera arkasındaki çalışma arkadaşlarımız, pandemiden oldukça olumsuz etkilendi. Biz de bu zor günlerde onlara destek olabilmek için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası’na bu çalışmadaki işbirliklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.”

İKSV adına konuşan İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan da açıklamasında küçük de olsa sektör çalışanlarına böyle bir katkı sağlayabildikleri için mutlu olduklarını ifade etti.

- Reklam -

“Sadece filmlerde görebileceğimizi düşündüğümüz günlerden geçerken, o filmleri izlememizi sağlayan Türkiye sinema ve televizyon sektörü çalışanlarına küçük de olsa bir yaşamsal katkı sağlayacak bu projeye dâhil olduğumuz için mutluyuz. Kamudan, özel sektöre herkesin Türkiye sinemasına destek için sektörel bir dayanışma içinde olması gereken bu dönemde; İKSV olarak biz de Netflix’in maddi katkısı ve Sinema Televizyon Sendikası ile hayata geçirilen bu desteğin sinemamızın yeni dönemde üreteceği ve festivalimizde göstereceğimiz filmlerin üretimine katkı sağlamasını diliyoruz.”

Başvurular 2 Hafta Sürecek

sinema televizyon sendikası

Sinema Televizyon Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Damla Kırkalı da Netflix’in katkısının öneminden bahsetti:

“Tüm dünyada olduğu gibi, COVID-19 ülkemiz Sinema ve televizyon sektörlerine de darbe vurdu. Çoğunluğu freelance olan sektör çalışanları, bu zor ve belirsiz süreç sebebiyle büyük bir kaygı yaşıyor. Netflix’in başlatmış olduğu, Sinema TV Sendikası ve İKSV’nin ortaklığıyla dağıtılacak olan bu cömert destek sektörümüz için çok kıymetli. Pandemi sebebiyle hayatları zora girmiş olan sektör çalışanlarına destek olmamızı sağlayan bu girişime ortak olduğumuz için Sinema TV Sendikası olarak çok mutluyuz. Bu dayanışmanın diğer kurum ve kuruluşları da sektöre katkıda bulunmaya teşvik edeceğini umuyoruz.”

27 Mayıs 2020’de başlayacak ve 2 hafta sürcek başvuru koşulları ve hak sahibi olma kriterleri hakkında detaylar Sinema Televizyon Sendikası’nın internet sitesinde yer alıyor.

Netflix’in bu yardımını sizler nasıl değerlendiriyorsunuz? Özellikle sadece kendi yapımları için değil bu alanda çalışan tüm kesime yönelik böyle bir destek adımı için neler düşünüyorsunuz? Kayıp Rıhtım Forum üzerinden yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.


* Elite 4. Sezon Öncesi 5 Oyuncu ile Yollar Ayrıldı

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Malamander josh cooley

Toy Story 4 Yönetmeni, Malamander Kitabını Sinemaya Uyarlayacak

Buz Prenses Camilla Lackberg inceleme

Buz Prenses: Polisiyenin Donduran Hali ve “İnsanlar Ne Der?”