2019 Hugo Ödülleri Kazananları Belli Oldu

Fantazya ve bilimkurgunun en önemli ödüllerinden Hugo'nun 2019 yılı kazananları Dublin'deki törenle ilan edildi. Bu sene listelerde bizim için yeni olan pek çok isim yer aldı.

1953 yılından beri her sene bir önceki yıl çıkan en iyi fantastik ve bilimkurgu eserlerine verilen Hugo Ödülleri’nin bu seneki kazananları belli oldu! İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen 77th World Science Fiction Convention’da sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Adayları geçtiğimiz mayıs ayında duyurulan etkilikte bu sene ayrıca Retrospective Hugo Awards başlığıyla 1944 yılını kapsayan geçmişe yönelik ödüller de verildi. Antoine de Saint-Exupéry’nin Küçük Prens’i yıllar sonra Hugo Ödülü almış oldu.

(Kırmızı renkte belirtilenler Hugo Ödülü kazanan isimler.)

En İyi Roman

  • The Calculating Stars, Mary Robinette Kowal (Tor)
  • Record of a Spaceborn Few, Becky Chambers (Hodder & Stoughton / Harper Voyager)
  • Revenant Gun, Yoon Ha Lee (Solaris)
  • Space Opera, Catherynne M. Valente (Saga)
  • Spinning Silver, Naomi Novik (Del Rey / Macmillan)
  • Trail of Lightning, Rebecca Roanhorse (Saga)

En İyi Kısa Roman

  • Artificial Condition, Martha Wells (Tor.com Publishing)
  • Beneath the Sugar Sky, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • Binti: The Night Masquerade, Nnedi Okorafor (Tor.com Publishing)
  • The Black God’s Drums, P. Djèlí Clark (Tor.com Publishing)
  • Gods, Monsters, and the Lucky Peach, Kelly Robson (Tor.com Publishing)
  • The Tea Master and the Detective, Aliette de Bodard (Subterranean Press / JABberwocky Literary Agency)

En İyi Romancık

  • “If at First You Don’t Succeed, Try, Try Again, Zen Cho (B&N Sci-Fi and Fantasy Blog, 29 November 2018)
  • “The Last Banquet of Temporal Confections,” Tina Connolly (Tor.com, 11 July 2018)
  • “Nine Last Days on Planet Earth,” Daryl Gregory (Tor.com, 19 September 2018)
  • The Only Harmless Great Thing, Brooke Bolander (Tor.com Publishing)
  • “The Thing About Ghost Stories,” Naomi Kritzer (Uncanny Magazine 25, November- December 2018)
  • “When We Were Starless,” Simone Heller (Clarkesworld 145, October 2018)

En İyi Kısa Hikâye

  • “The Court Magician,” Sarah Pinsker (Lightspeed, January 2018)
  • “The Rose MacGregor Drinking and Admiration Society,” T. Kingfisher (Uncanny Magazine 25, November-December 2018)
  • “The Secret Lives of the Nine Negro Teeth of George Washington,” P. Djèlí Clark (Fireside Magazine, February 2018)
  • “STET,” Sarah Gailey (Fireside Magazine, October 2018)
  • “The Tale of the Three Beautiful Raptor Sisters, and the Prince Who Was Made of Meat,” Brooke Bolander (Uncanny Magazine 23, July-August 2018)
  • “A Witch’s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies,” Alix E. Harrow (Apex Magazine, February 2018)

En İyi Seri

  • The Centenal Cycle, Malka Older (Tor.com Publishing)
  • The Laundry Files, Charles Stross (most recently Tor.com Publishing/Orbit)
  • Machineries of Empire, Yoon Ha Lee (Solaris)
  • The October Daye Series, Seanan McGuire (most recently DAW)
  • The Universe of Xuya, Aliette de Bodard (most recently Subterranean Press)
  • Wayfarers, Becky Chambers (Hodder & Stoughton / Harper Voyager)

En İyi Kurgusal Olmayan Kitap

  • Archive of Our Own, a project of the Organization for Transformative Works
  • Astounding: John W. Campbell, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, L. Ron Hubbard, and the Golden Age of Science Fiction, Alec Nevala-Lee (Dey Street Books)
  • The Hobbit Duology (documentary in three parts), Lindsay Ellis ve Angelina Meehan (YouTube)
  • An Informal History of the Hugos: A Personal Look Back at the Hugo Awards, 1953- 2000, Jo Walton (Tor)
  • www.mexicanxinitiative.com: The Mexicanx Initiative Experience at Worldcon 76 (Julia Rios, Libia Brenda, Pablo Defendini, John Picacio)
  • Ursula K. Le Guin: Conversations on Writing, Ursula K. Le Guin ve David Naimon (Tin House Books)
GÖZ ATIN  John W. Campbell Ödülü'nün İsmi Yazarın Çağ Dışı Düşünceleri Nedeniyle Değiştirildi

En İyi Grafik Roman

  • Abbott, Saladin Ahmed, Sami Kivelä, Jason Wordie, Jim Campbell (BOOM! Studios)
  • Black Panther: Long Live the King, Nnedi Okorafor, Aaron Covington, André Lima Araújo, Mario Del Pennino, Tana Ford (Marvel)
  • Monstress, Volume 3: Haven, Marjorie Liu, Sana Takeda (Image Comics)
  • On a Sunbeam, Tillie Walden (First Second)
  • Paper Girls, Volume 4, Brian K. Vaughan, Cliff Chiang, Matt Wilson, Jared K. Fletcher (Image Comics)
  • Saga, Volume 9, Brian K. Vaughan, Fiona Staples (Image Comics)

En İyi Dramatik Sunum (Uzun Eserler)

  • Annihilation, Alex Garland, by Jeff VanderMeer (Paramount Pictures / Skydance)
  • Avengers: Infinity War, Christopher Markus, Stephen McFeely, Anthony Russo, Joe Russo (Marvel Studios)
  • Black Panther, Ryan Coogler, Joe Robert Cole, Ryan Coogler (Marvel Studios)
  • A Quiet Place, Scott Beck, John Krasinski, Bryan Woods, John Krasinski (Platinum Dunes / Sunday Night)
  • Sorry to Bother You, Boots Riley (Annapurna Pictures)
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse, Phil Lord, Rodney Rothman, Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman (Sony)

En İyi Dramatik Sunum (Kısa Eserler)

  • The Expanse: “Abaddon’s Gate,” Daniel Abraham, Ty Franck, Naren Shankar, Simon Cellan Jones (Penguin in a Parka / Alcon Entertainment)
  • Doctor Who: “Demons of the Punjab,” Vinay Patel, Jamie Childs (BBC)
  • Dirty Computer, Janelle Monáe, Andrew Donoho, Chuck Lightning (Wondaland Arts Society / Bad Boy Records / Atlantic Records)
  • The Good Place: “Janet(s),” Josh Siegal & Dylan Morgan, Morgan Sackett (NBC)
  • The Good Place: “Jeremy Bearimy,” Megan Amram, Trent O’Donnell (NBC)
  • Doctor Who: “Rosa,” Malorie Blackman, Chris Chibnall, Mark Tonderai (BBC)

En İyi Editör (Uzun eserler)

  • Sheila E. Gilbert
  • Anne Lesley Groell
  • Beth Meacham
  • Diana Pho
  • Gillian Redfearn
  • Navah Wolfe

En İyi Editör (Kısa eserler)

  • Neil Clarke
  • Gardner Dozois
  • Lee Harris
  • Julia Rios
  • Lynne M. Thomas ve Michael Damian Thomas
  • E. Catherine Tobler

En İyi Profesyonel Sanatçı

  • Galen Dara
  • Jaime Jones
  • Victo Ngai
  • John Picacio
  • Yuko Shimizu
  • Charles Vess

En İyi Sanat Kitabı

  • The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition,  Charles Vess, Ursula K. Le Guin (Saga Press /Gollancz)
  • Daydreamer’s Journey: The Art of Julie Dillon, Julie Dillon
  • Dungeons & Dragons Art & Arcana: A Visual History, Michael Witwer, Kyle Newman, Jon Peterson, Sam Witwer (Ten Speed Press)
  • Spectrum 25: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes (Flesk Publications)
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse – The Art of the Movie, Ramin Zahed (Titan Books)
  • Tolkien: Maker of Middle-earth, Catherine McIlwaine (Bodleian Library)

En İyi Semiprozine

  • Beneath Ceaseless Skies, Scott H. Andrews
  • Fireside Magazine, Julia Rios, Elsa Sjunneson-Henry, Meg Frank, Tanya DePass, Brian White, Pablo Defendini
  • FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction, Troy L. Wiggins, DaVaun Sanders,L.D. Lewis, Brandon O’Brien, Kaleb Russell, Danny Lore, Brent Lambert
  • Shimmer, Beth Wodzinski, E. Catherine Tobler
  • Strange Horizons, Jane Crowley, Kate Dollarhyde, Vanessa Rose Phin, Vajra Chandrasekera, Romie Stott, Maureen Kincaid Speller
  • Uncanny Magazine, Lynne M. Thomas, Michael Damian Thomas, Michi Trota

En İyi Fanzin

  • Galactic Journey, Gideon Marcus, Janice Marcus
  • Journey Planet, Team Journey Planet
  • Lady Business, Ira, Jodie, KJ, Renay & Susan
  • nerds of a feather, flock together, Joe Sherry, Vance Kotrla, The G
  • Quick Sip Reviews, Charles Payseur
  • Rocket Stack Rank, Greg Hullender, Eric Wong
GÖZ ATIN  2018 Hugo Ödülleri Sahiplerini Buldu

En İyi Fancast

  • Be the Serpent, Alexandra Rowland, Freya Marske ve Jennifer Mace
  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan ve Gary K. Wolfe
  • Fangirl Happy Hour, Ana Grilo ve Renay Williams
  • Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts ve Andrew Finch
  • Our Opinions Are Correct, Annalee Newitz ve Charlie Jane Anders
  • The Skiffy and Fanty Show, Jen Zink and Shaun Duke, the Skiffy ve Fanty Crew

En İyi Hayran Yazar

  • Foz Meadows
  • James Davis Nicoll
  • Charles Payseur
  • Elsa Sjunneson-Henry
  • Alasdair Stuart
  • Bogi Takács

En İyi Hayran Sanatçı

  • Sara Felix
  • Grace P. Fong
  • Meg Frank
  • Ariela Housman
  • Likhain (Mia Sereno)
  • Spring Schoenhuth

En İyi Yeni Yazar için John W. Campbell Ödülü

  • Katherine Arden (2nd year of eligibility)
  • S.A. Chakraborty (2nd year of eligibility)
  • R.F. Kuang (1st year of eligibility)
  • Jeannette Ng (2nd year of eligibility)
  • Vina Jie-Min Prasad (2nd year of eligibility)
  • Rivers Solomon (2nd year of eligibility)

En İyi Genç-Yetişkin Kitabı için Lodestar Ödülü

  • The Belles, Dhonielle Clayton (Freeform / Gollancz)
  • Children of Blood and Bone, Tomi Adeyemi (Henry Holt / Macmillan Children’s Books)
  • The Cruel Prince, Holly Black (Little, Brown / Hot Key Books)
  • Dread Nation, Justina Ireland (Balzer + Bray)
  • The Invasion, Peadar O’Guilin (David Fickling Books / Scholastic)
  • Tess of the Road, Rachel Hartman (Random House / Penguin Teen)

1944 RETROSPECTIVE HUGO ÖDÜLLERİ

Hugo Awards Retrospective 1944

En İyi Roman

  • Conjure Wife, Fritz Leiber, Jr. (Unknown Worlds, April 1943)
  • Earth’s Last Citadel, C.L. Moore and Henry Kuttner (Argosy, April 1943)
  • Gather, Darkness! Fritz Leiber, Jr. (Astounding Science-Fiction, May-July 1943)
  • Das Glasperlenspiel [The Glass Bead Game], Hermann Hesse (Fretz & Wasmuth)
  • Perelandra, C.S. Lewis (John Lane, The Bodley Head)
  • The Weapon Makers, A.E. van Vogt (Astounding Science-Fiction, February-April 1943)

En İyi Kısa Roman

  • The Little Prince, Antoine de Saint-Exupéry (Reynal & Hitchcock)
  • “Attitude,” Hal Clement (Astounding Science-Fiction, September 1943)
  • “Clash by Night,” Lawrence O’Donnell (Henry Kuttner & C.L. Moore) (Astounding Science-Fiction, March 1943)
  • “The Dream-Quest of Unknown Kadath,” H.P. Lovecraft, (Beyond the Wall of Sleep, Arkham House)
  • The Magic Bed-Knob; or, How to Become a Witch in Ten Easy Lessons, Mary Norton (Hyperion Press)
  • “We Print the Truth,” Anthony Boucher (Astounding Science-Fiction, December 1943)

En İyi Romancık

  • “Mimsy Were the Borogoves,” Lewis Padgett (C.L. Moore & Henry Kuttner) (Astounding Science-Fiction, February 1943)
  • “Citadel of Lost Ships,” Leigh Brackett (Planet Stories, March 1943)
  • “The Halfling,” Leigh Brackett (Astonishing Stories, February 1943)
  • “The Proud Robot,” Lewis Padgett (Henry Kuttner) (Astounding Science-Fiction, February 1943)
  • Symbiotica,” Eric Frank Russell (Astounding Science-Fiction, October 1943)
  • “Thieves’ House,” Fritz Leiber, Jr (Unknown Worlds, February 1943)
GÖZ ATIN  2018 Hugo Ödülleri'nin Adayları Duyuruldu

En İyi Kısa Hikâye

  • “King of the Gray Spaces” (“R is for Rocket”), by Ray Bradbury (Famous Fantastic Mysteries, December 1943)
  • “Death Sentence,” Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, November 1943)
  • “Doorway into Time,” C.L. Moore (Famous Fantastic Mysteries, September 1943)
  • “Exile,” Edmond Hamilton (Super Science Stories, May 1943)
  • “Q.U.R.,” H.H. Holmes (Anthony Boucher) (Astounding Science-Fiction, March 1943)
  • “Yours Truly – Jack the Ripper,” Robert Bloch (Weird Tales, July 1943)

En İyi Çizgi Roman

  • Wonder Woman #5: Battle for Womanhood, William Moulton Marsden, Harry G. Peter (DC Comics)
  • Buck Rogers: Martians Invade Jupiter, Philip Nowlan, Dick Calkins (National Newspaper Service)
  • Flash Gordon: Fiery Desert of Mongo, Alex Raymond (King Features Syndicate)
  • Garth, Steve Dowling (Daily Mirror)
  • Plastic Man #1: The Game of Death, Jack Cole (Vital Publications)
  • Le Secret de la Licorne [The Secret of the Unicorn], Hergé (Le Soir)

En İyi Dramatik Sunum (Uzun Eserler)

  • Heaven Can Wait, Samson Raphaelson, Ernst Lubitsch (20th Century Fox)
  • Batman, Victor McLeod, Leslie Swabacker, Harry L. Fraser, Lambert Hillyer (Columbia Pictures)
  • Cabin in the Sky, Joseph Schrank, Vincente Minnelli, Busby Berkeley (uncredited) (MGM)
  • A Guy Named Joe, Frederick Hazlitt Brennan, Dalton Trumbo, Victor Fleming (MGM)
  • Münchhausen, Erich Kästner, Rudolph Erich Raspe, Josef von Báky (UFA)
  • Phantom of the Opera, Eric Taylor, Samuel Hoffenstein, Hans Jacoby, Arthur Lubin (Universal Pictures)

En İyi Dramatik Sunum (Kısa Eserler)

  • Frankenstein Meets the Wolfman, Curt Siodmak, Roy William Neill (Universal Pictures)
  • The Ape Man, Barney A. Sarecky, William Beaudine (Banner Productions)
  • Der Fuehrer’s Face, Joe Grant, Dick Huemer, Jack Kinney (Disney)
  • I Walked With a Zombie, Curt Siodmak, Ardel Wray, Jacques Tourneur (RKO Radio Pictures)
  • The Seventh Victim, Charles O’Neal, DeWitt Bodeen, Mark Robson (RKO Radio Pictures)
  • Super-Rabbit, Tedd Pierce, Charles M. Jones (Warner Bros)

En İyi Editör (Kısa eserler)

  • John W. Campbell
  • Oscar J. Friend
  • Mary Gnaedinger
  • Dorothy McIlwraith
  • Raymond A. Palmer
  • Donald A. Wollheim

En İyi Editör (Uzun eserler)

  • Virgil Finlay
  • Hannes Bok
  • Margaret Brundage
  • Antoine de Saint-Exupéry
  • J. Allen St. John
  • William Timmins

En İyi Fanzin

  • Le Zombie, Wilson “Bob” Tucker
  • Guteto, Morojo (Myrtle R. Douglas)
  • Futurian War Digest, J. Michael Rosenblum
  • The Phantagraph, Donald A. Wollheim
  • Voice of the Imagi-Nation,Jack Erman (Forrest J Ackerman) & Morojo (Myrtle Douglas)
  • YHOS, Art Widner

En İyi Hayran Yazarı

  • Forrest J. Ackerman
  • Morojo (Myrtle Douglas)
  • Jack Speer
  • Wilson “Bob” Tucker
  • Art Widner
  • Donald A. Wollheim

Hugo Awards 2019 oylama sonuçlarının detaylarına buradan bakabilirsiniz.

Bu sene Hugo Ödülleri’ni kazananlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizlerle paylaşabilirsiniz!

Etiketler:  

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2019 Hugo Ödülleri Kazananları Belli Oldu

Fantazya ve bilimkurgunun en önemli ödüllerinden Hugo’nun 2019 yılı kazananları Dublin’deki törenle ilan edildi. Bu sene listelerde bizim için yeni olan pek çok isim yer aldı.

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat, Geek, Ödüller
Community test
Community Dizisinin Absürt Dünyasını Ne Kadar Tanıyorsun?

Şimdilerde Rick and Morty ile meşgul olan Dan Harmon'ın kendine has mizahıyla dikkat çeken işlerinden...

Kapat