in ,

2020 Booker Ödülü Kazananı Duyuruldu

2020 Booker Ödülü kazananı Shuggie Bain romanıyla Douglas Stuart oldu. Ödüle layık görülen eser gelecek yıl Türkçeye de kazandırılacak.

2020 Booker Ödülü kazananı douglas stuart shuggie bain
- Reklam -
- Reklam -

Nobel Edebiyat Ödülü sonrası en prestijli edebiyat ödüllerinden birisi olan Booker’ın bu yılki kazananı belli oldu. 2020 Booker Ödülü galibi Shuggie Bain adlı romanıyla İskoçya doğumlu Amerikalı yazar Douglas Stuart oldu.

Uzun yıllar Man markası sponsorluğunda gerçekleştirilen ödül, bir süredir yalnızca “The Booker Prize” adıyla anılıyor. Booker, geçen sene aday listesinde Elif Şafak’ın da yer almasıyla ülkemizde de hayli gündem olmuştu.

2020 Booker Prize uzun listesi geçen temmuz ayında açıklandı. Toplamda 13 yazarın yer aldığı uzun listede ilk romanlar ve 9’a 4 kadın erkek oranı dikkat çekti.

- Reklam -

Kısa liste ise 15 Eylül 2020’de belli oldu. 6 yazarlık kısa liste şu isimlerden oluştu: Diane Cook, Douglas Stuart, Avni Doshi, Tsistsi Dangarembga, Maaza Mengiste ve Brandon Taylor.

2020 Booker Ödülü Douglas Stuart’ın Oldu

Nihayetinde dün gece 2020 Booker Ödülü kazananı Shuggie Bain adlı eseriyle Douglas Stuart oldu. Yazar, Booker’ı ilk romanıyla kazanmayı başarmış oldu.

44 yaşındaki İskoç kökenli Amerikalı yazar Stuart, otobiyografik ögeler içeren Shuggie Bain kitabında okuru 80’li yılların Glasgow’una davet ediyor. Bağımlı bir anne ve yoksulluk içerisinde büyüyen bir çocuğun hikâyesine odaklanan kitap; Stuart’ın kendi hayatından izler de taşıyor.

Douglas Stuart, 2020 Booker Ödülü’ne layık görülerek ilk romanıyla 50.000 £ kazandı. Ödülü yaşamını yitiren annesine adayan yazar, şaşkınlığını da paylaştı.

2020 Booker Ödülü kazananı douglas stuart shuggie bain

Jüri Başkanı Margaret Busby, yaptığı açıklamada kararın oybirliğiyle verildiğinin altını çizdi. Busby’ye göre nihai kararı vermeleri yalnızca 1 saat sürdü.

- Reklam -

Meydan okuyan, samimi ve sürükleyici olarak tanımlanan eser; Busby’ye göre güldürürken ağlatarak duygusal bir karmaşayı da beraberinde getiriyor.

Douglas Stuart, 1994 yılında How Late It Was, How Late adlı kitabıyla Booker’ı alan James Kelman’ın ardından, ödüle layık görülen ikinci İskoç oldu.

Ödülü Kazanan Shuggie Bain Romanı Gelecek Yıl Türkçede

Can Yayınları’nın Çağdaş Edebiyat dizisinin editörü Cem Alpan, Shuggie Bain’in 2021 yılında Duygu Akın çevirisiyle Can Yayınları etiketiyle yayımlanacağını duyurdu. Duygu Akın’ı son olarak Anna Burns’ün 2018 senesinde Booker kazanan Sütçü (Milkman) romanının çevirisinden de hatırlıyoruz.

İngilizce yazılan ve öncelikli olarak Birleşik Krallık ve İrlanda’da yayımlanan eserlere verilen Booker’ın bu yılki töreni Londra’da bulunan Roundhouse’ta gerçekleşti. Geceye eski ABD Başkanı Barack Obama ve Cornwall Düşesi de dahil oldu.

Geçen yıl ödül Margaret Atwood ve Bernardine Evaristo’ya gitmişti.

2020 Booker Ödülü kazananı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: The Booker Prize

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Asena Asena dedi ki:

    Can Yayınları ’nın Çağdaş Edebiyat dizisinin editörü Cem Alpan , Shuggie Bain ’in 2021 yılında Duygu Akın çevirisiyle Can Yayınları etiketiyle yayımlanacağını duyurdu.

    Harika bir gelişme, yakın zamanda da Booker kazanan Sütçü kitabı basılmıştı. O kadar çok kaliteli kitap basılıyor ki nasıl hepsini okuyacağım bilemiyorum. :star_struck: :star_struck:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ezan: Bir Yeniçeri Romanı – Muharrem Rahte | Çevirmenin Çemberi

Ezan: Bir Yeniçeri Romanı – Muharrem Rahte | Çevirmenin Çemberi

Mads Mikkelsen, Indiana Jones 5

Mads Mikkelsen, Fantastic Beasts 3’de Johnny Depp’in Yerini Alacağını Yalanladı