2020 Philip K. Dick Ödülü Adayları Duyuruldu

Bilimkurgu edebiyatının büyük isimlerinden K. Dick'in anısını yaşatmak için verilen Philip K. Dick Ödülü'nde 2020 adayları belli oldu.

Philip K. Dick Vakfı ve Philadelphia Bilimkurgu Topluluğu ortaklığında düzenlenen Philip K. Dick Ödülü’nün bu yılki adayları belli oldu.

Adaylar arasında yer alan İngiltere doğumlu bilimkurgu yazarı Tade Thompson, 2019’da Türkçe olarak okuma fırsatı bulduğumuz isimlerden. Thompson’ın bol ödüllü serisi The Wormwood Üçlemesi’nin ilk kitabı Rosewater: İstila geçen yıl Türkçeye kazandırılmıştı. Serinin üçüncü halkası Redemption da böylece adaylığını almış oldu.

Aday olan diğer eserlere baktığımızda, daha önce Türkçede hiç görmediğimiz isimlerle karşılaşıyoruz: Ada Hoffmann, Megan E. O’Keefe, Susan Palwick, Sarah Pinsker ve Sarah Tolmie.

2020 Philip K. Dick Ödülü’ne aday gösterilen yazar ve eserler ise aşağıdaki gibi:

2020 Philip K. Dick Ödülü Adayları

  • The Outside – Ada Hoffmann (Angry Robot)
  • Velocity Weapon – Megan E. O’Keefe (Orbit)
  • All Worlds Are Real: Short Fictions – Susan Palwick (Fairwood Press)
  • Sooner or Later Everything Falls into the Sea: Stories – Sarah Pinsker (Small Beer Press)
  • The Little Animals – Sarah Tolmie (Aqueduct Press)
  • The Rosewater Redemption – Tade Thompson (Orbit)

2020 Philip K. Dick Ödülü kazanan ismi, 10 Nisan 2020 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük bölgesel bilimkurgu ve fantezi konferanslarından birisi olan Norwescon’da açıklanacak.

1982 yılından beri düzenlenen yarışmada, William Gibson’ın Neuromancer’ı, Richard K. Morgan’ın Altered Carbon’u, Meg Elison’ın The Book of the Unnamed Midwife’ı, Ramez Naam’ın Apex’i ve Carrie Vaughn’ın Bannerless kitabı ödüle layık görülen isimlerden bazıları oldu. Geçen sene ise Philip K. Dick Ödülü Audrey Schulman’ın Theory of Bastards adlı eserine verildi.

Adaylardan hangisini dilimizde görmek isterdiniz? Ödüllere dair düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

GÖZ ATIN  Blade Runner 2049'dan Heyecanlandıran Fragman!

* * *

* Tade Thompson’ın Rosewater İstila Kitabı İncelemesi İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Kaynak: Tor
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2020 Philip K. Dick Ödülü Adayları Duyuruldu

Bilimkurgu edebiyatının büyük isimlerinden K. Dick’in anısını yaşatmak için verilen Philip K. Dick Ödülü’nde 2020 adayları belli oldu.

Başa dönün