in ,

2021 Booker Ödülü Kazananı Damon Galgut Oldu

2021 Booker Ödülü kazananı Damon Galgut oldu. Güney Afrikalı yazar ödüle “The Promise” adlı romanı ile layık görüldü.

2021 Booker ödülü kazananı damon galgut
- Reklam -
- Reklam -

2021 Booker Ödülü kazananı belli oldu. Güney Afrikalı yazar Damon Galgut, The Promise adlı kitabı ile ödüle layık görülen isim oldu. Ödül, bu akşam Londra’da düzenlenen törende yazara takdim edildi.

Kısa listesi geçen eylül ayında açıklanan 2021 Booker Ödülü’nde kazanan isim duyuruldu. Türkçede daha önce Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan İyi Doktor, Sahtekar ve Yabancı Bir Oda kitaplarını okuma fırsatı bulduğumuz Damon Galgut bu yılki Booker Prize’ın sahibi oldu.

Edebiyat dünyasının Nobel’den sonra en prestijli ödülleri arasında yer alan The Booker Prize’da bu yıl 158 eser yarıştı. 13 kitaptan oluşan uzun liste geçen temmuz ayında açıklandı. Bu eylül ise kısa liste belli oldu.

- Reklam -

Damon Galgut ile birlikte Patricia Lockwood Nadifa Mohamed, Richard Powers ve Maggie Shipstead finale kalan isimler olarak karşımıza çıktı.

Damon Galgut, 2021 Booker Ödülü Kazananı Oldu

1963 senesinde Güney Afrika’nın Pretoria kentinde dünyaya gelen Damon Galgut, üniversite eğitimi University of Cape Town’da drama üzerine aldı. IMPAC Dublin Prize ve Commonwealth Writers’ Prize’ı kazanan Galgut, The Promise kitabı ile birlikte üçüncü defa finale kaldığı The Booker Prize’da ödülü kucaklamasını bildi.

Daha önce 2003 ve 2010 yıllarında, sırasıyla The Good Doctor ve Strange Room kitaplarıyla Booker’da finale kalma başarısını gösteren Galgut’un yeni romanı The Promise yazarın da büyüdüğü Pretoria kentinde geçen bir dizi cenaze hikâyesini konu alıyor.

the promise - damon galgut - 2021 booker ödülü kazananı

Galgut, daha önce kitap hakkında yaptığı açıklamada, “Bir aile destanına yaklaşmanın yeni ve ilginç bir yolu olacağını düşündüm,” ifadesine yer veriyor. Kitap, dört cenaze töreni üzerinden bir ailenin bütün hikâyesini anlatmayı hedefliyor. Boşlukları okurların doldurması gerektiğini vurgulayan Galgut, “Bir yazar olarak haritanın kenarından, söylenmeyen, yalnızca ima edilen şeylerden etkileniyorum,” diyor.

- Reklam -

2021 Booker Prize jürisinin başkanı olan Maya Jasanoff, kitabın okuru afallatan sonundan etkilendiklerini; beyaz bir Güney Afrikalı ailenin etkileyici ve inanılmaz derecede iyi kurgulanmış anlatımının kendilerini şaşırttığını belirtiyor. Jasanoff ayrıca, “her okumada kitabın büyüdüğünü hissettiklerini” de ifade ediyor.

Galgot 50 bin sterlinlik ödülün sahibi oldu. Ayrıca kazanan da dahil olmak üzere kısa listeye kalan bütün yazarlara 2.500 sterlin verildi.

The Promise kitabı yeni yılda Delidolu Kitap tarafından Türkçeye de kazandırılacak.

Damon Galgut eserleri ve 2021 Booker Ödülü hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Independent

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Pulp Fiction NFT - Quentin Tarantino

Pulp Fiction Filminin Saklı Kalmış Sahneleri NFT Olarak Satılacak

Attack on Titan test Shingeki no Kyoujin

Attack on Titan Testi: Shingeki no Kyojin Animesine Ne Kadar Hakimsiniz?