in ,

2021 Booker Ödülü Kısa Listesi Belli Oldu

2021 Booker Ödülü kısa listesi açıklandı. Prestijli edebiyat ödülünde finale kalan 6 roman belli oldu.

2021 Booker Ödülü Kısa Listesi

2021 Booker Ödülü kısa listesi belli oldu. Edebiyat dünyasının Nobel ile birlikte en prestijli ödüllerinden sayılan Booker’da bu yıl finale kalan romanlar açıklandı.

Toplamda 158 eserlik havuzdan seçilen 13 kitaplık uzun liste geçen temmuz ayında açıklanmıştı. Ödülde, sona kalan kitaplar böylece ortaya çıkmış oldu.

Booker’da yarışan kitapların 1 Ekim 2020 ve 30 Eylül 2021 tarihleri arasında Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı’nda yayımlanmış ve orijinalinde İngilizce olarak yazılmış olması gerekiyor.

1969 yılından beri düzenlenen yarışma, uzun seneler Man Group sponsorluğu altında düzenleniyordu.

İşte 2021 Booker Ödülü Kısa Listesi

A Passage North, Anuk Arudpragasam (Granta Books, Granta Publications)

The Promise, Damon Galgut (Chatto & Windus, Vintage, PRH)

No One is Talking About This, Patricia Lockwood (Bloomsbury Circus, Bloomsbury Publishing)

The Fortune Men, Nadifa Mohamed (Viking, Penguin General, PRH)

Bewilderment, Richard Powers (Hutchinson Heinemann, PRH)

Great Circle, Maggie Shipstead (Doubleday, Transworld Publishers, PRH)

2021 Booker Ödülü Kısa Liste

Booker Finalistleri Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

Finale kalan yazarlardan Anuk Arudpragasam, Sri Lankalı bir isim. Eserlerini İngilizce ve Tamilce üretiyor. İlk romanı The Story of a Brief Marriage 2016 yılında yayımlandı.

Güney Afrikalı yazar Damon Galgut’u ise Türkçede YKY imzasıyla yayımlanan Yabancı Bir Odada, İyi Doktor ve Sahtekâr kitapları ile okuma fırsatı bulduk.

39 yaşındaki Amerikalı yazar Patricia Lockwood, No One is Talking About This ile daha önce Women’s Prize for Fiction’da da finale kalmayı başarmıştı.

39 yaşındaki Somali asıllı Amerikan yazar Nadifa Mohamed, daha önce En İyi Genç İngiliz Romancılar listesinde kendisine yer bulmuş bir isim.

Bir diğer finalist Richard Powers da henüz Türkçede okuma fırsatı bulamadığımız yazarlardan. Ancak Powers’ı yakında İthaki’den yayımlanacak Overstory ile tanıma fırsatı bulacağız.

Kısa listeye kalan son yazar ise Amerikalı Maggie Shipstead. Yazar 2012’de Dylan Thomas Ödülü’ne ve Art Seidenbaum Award for First Fiction’a layık görülmüştü.

2021 Booker Ödülü kazananları 3 Kasım 2021 tarihinde açıklanacak.

Öte taraftan Booker’ın 2020 kazananı ise Shuggie Bain isimli kitabı ile Douglas Stuart olmuştu. Bu yıl ödülü hangi ismin kazanacağı ise merakla bekleniyor.

Listedeki kitaplar arasında sizin dikkatinizi çeken hangisi oldu? Ödüle en yakın olan eser hangisi dersiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Booker Prizes

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

A Clockwork Orange Malcolm McDowell

A Clockwork Orange Yıldızı: “Filmi Tekrar İzlemeyi Midem Kaldırmıyor”

heybeliada hüseyin rahmi gürpınar ev yangın

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Evinin Yakınlarında Yangın