in ,

2021 Haldun Taner Öykü Ödülü’nde Kısa Liste Açıklandı

2021 Haldun Taner Öykü Ödülü kısa listesi duyuruldu. 32. defa düzenlenen ödüllerde finale kalan kitaplar belli oldu.

2021 Haldun Taner Öykü Ödülü kısa listesi
- Reklam -
- Reklam -

2021 Haldun Taner Öykü Ödülü kısa listesi açıklandı. Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen ödüllerde finale kalan 6 eser duyuruldu.

Edebiyatımızın en önemli kalemleri arasında yer alan Haldun Taner (1915-1986) anısına 32. defa düzenlenecek öykü ödülünün sonucu için geri sayım devam ediyor.

Doğan Hızlan’ın bir kez daha jüri başkanı koltuğuna geçtiği seçici kurul Demet Taner (Haldun Taner’in eşi), Doğan Hızlan, Metin Celâl, Prof. Dr. Handan İnci Elçi, Nursel Duruel ve Mehmet Zaman Saçlıoğlu’ndan oluşuyor.

- Reklam -

1987 yılından beri gerçekleştirilen Haldun Taner Öykü Ödülü, son dönemlerde görmeye alışık olduğumuz kazanandan önce “kısa liste” açıklama anlayışını benimseyen ödüller arasına katılıyor.

İşte 2021 Haldun Taner Öykü Ödülü Kısa Listesi

Edebiyat dünyasının prestijli ödülleri arasında yer alan Haldun Taner Öykü Ödülü’ne başvurular 30 Eylül 2021 tarihinde noktalandı. Bugün ise kısa listede kendisine yer bulan 6 eser açıklandı.

Liste şu şekilde:

- Reklam -
 • Ayşe Ünüvar – “Hikâyemin İncindiği Yerdeyim” (Okur Kitaplığı)
 • Esra Erdoğan – “Kocamın Adı Ağzımın Tadı” (Yapı Kredi Yayınları)
 • Eyüp Aygün Tayşir – “Sabitâlem Mahallesi” (İletişim Yayınları)
 • Figen Şakacı – “Kesekli Tarla” (Doğan Kitap)
 • Şafak Baba Pala – “Sana da Güle Güle Nezahat” (Eksik Parça)
 • Yalçın Tosun – “Mesafenin Şiddeti” (Yapı Kredi Yayınları)

20 bin TL para ödülü verilecek yarışmada kazananların 29 Aralık 2021 tarihinde açıklanması bekleniyor.

Haldun Taner Öykü Ödülü Hakkında

1 Ocak 2020 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yayımlanmış kitapların katılabildiği yarışmada yazarlar kendi adına da başvuruda bulunabiliyor. Bunun yanı sıra, yazarın onayı şartıyla yayınevi, üniversite, sanat ve eğitim kurumları, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri tarafından yazar yarışmaya aday gösterilebiliyor. Ödül, kimi yarışmalardan farklı olarak bölüştürülmüyor ve de herhangi bir mansiyon ödülü verilmiyor.

Ödülü geçen yıl Maruzatım Var ile Nurhan Suerdem kazanmıştı. Ödüle layık görülen son yazarlardan bazıları ise şu şekilde: Kâmil Erdem, Ömür İklim Demir, Hande Gündüz, Berna Durmaz, Neslihan Önderoğlu, Kerem Işık, Behçet Çelik ve Yekta Kopan.

Siz finale kalan eserler hakkında ne düşünüyorsunuz? Kısa listede okuduğunuz kitaplar var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for sultiderler sultiderler dedi ki:

  “Kocamın Adı Ağzımın Tadı” kitabıyla ilgili bir tane güzel yorum görseydim bu listede bulunmasına şaşırmazdım. Olumsuz yorumlar gördüğüm için şaşkınım.

 2. Avatar for periyodiknesriyat periyodiknesriyat dedi ki:

  Allahtan listede Şermin Yaşar yok. Yoksa bu ödüle de inancım kalmayacaktı. Gerçi ödüllerin çoğunun güvenilirliği bitti.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Dinozor embriyosu çin

Çin’de ‘Çok İyi Şekilde Korunmuş’ 66 Milyon Yıllık Dinozor Embriyosu Bulundu

Ketebe Yeryüzü Şiirleri Dizisi

Ketebe Yeryüzü Şiirleri ‘Şiir Sanatının’ İzini Sürmeye Devam Ediyor