in ,

2021 Locus Ödülleri’nde Kazananlar Duyuruldu

2021 Locus Ödülleri kazananları belli oldu. En İyi Bilimkurgu Ödülü Martha Wells’e giderken En İyi Fantastik Roman Ödülü, alışıldık şekilde N.K. Jemesin’in oldu.

2021 Locus Ödülleri Kazananları

2021 Locus Ödülleri kazananları açıklandı. Bilimkurgu, fantezi ve korku türlerinin en prestijli ödüllerinden birisi sayılan Locus Awards’ın bu yılki galipleri belli oldu.

Locus Bilimkurgu Vakfı (The Locus Science Fiction Foundation) tarafından dijital ortamda gerçekleştirilen Locus Awards Weekend etkinlikleri kapsamında, bu yılın kazananları kamuoyu ile paylaşıldı. Connie Willis’in sunuculuğunu yaptığı ödül töreninde, pek çok yazarla okuma etkinliği düzenlendi, çeşitli panellere yer verildi.

1971 senesinden beri Locus Dergisi tarafından dağıtılan, Hugo ve Nebula ödülleri ile beraber spekülatif kurgu denince akla ilk gelen ödüller arasında yer alan Locus Awards bir yılı daha geride bıraktı.

Adayları geçen mayıs ayında duyurulan ödüllerde, kazanan isimler arasında tanıdık yazarlar da yer alıyor.

En İyi Bilimkurgu Romanı, Türkçede İthaki Yayınları tarafından yayımlanan Martha Wells imzalı Katilbot Günlükleri serisinin 5. macerası olan Network Effect’e gitti. En İyi Fantastik Roman ödülü ise artık fantezi ve bilimkurgu alanlarında her sene en az bir ödül almasına alıştığımız N.K. Jemisin’in oldu. Jemisin’in ödüle değer bulunan The City We Became romanı Great Cities serisinin de ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. Yazarın Türkçedeki kitapları Dex Pub tarafından yayımlanıyor.

İşte 2021 Locus Ödülleri Kazananları – Tam Liste

En İyi Bilimkurgu Romanı

  • KAZANAN: Network Effect, Martha Wells (Tordotcom)
  • Machine, Elizabeth Bear (Saga; Gollancz)
  • Attack Surface, Cory Doctorow (Tor; Ad Astra)
  • Unconquerable Sun, Kate Elliott (Tor)
  • Agency, William Gibson (Berkley; Viking UK)
  • The Relentless Moon, Mary Robinette Kowal (Tor; Solaris)
  • War of the Maps, Paul McAuley (Gollancz)
  • The Ministry for the Future, Kim Stanley Robinson (Orbit US & UK)
  • The Last Emperox, John Scalzi (Tor; Tor UK)
  • Interlibrary Loan, Gene Wolfe (Tor)

En İyi Fantastik Roman

  • KAZANAN: The City We Became, N.K. Jemisin (Orbit US & UK)
  • The Trouble with Peace, Joe Abercrombie (Orbit US; Gollancz)
  • The Angel of the Crows, Katherine Addison (Tor; Solaris)
  • Piranesi, Susanna Clarke (Bloomsbury US; Bloomsbury UK)
  • The Once and Future Witches, Alix E. Harrow (Redhook; Orbit)
  • Harrow the Ninth, Tamsyn Muir (Tordotcom)
  • The Left-Handed Booksellers of London, Garth Nix (Tegen Books; Allen & Unwin; Gollancz)
  • The Midnight Bargain, C.L. Polk (Erewhon)
  • Black Sun, Rebecca Roanhorse (Saga; Solaris)
  • The Invisible Life of Addie LaRue, V.E. Schwab (Tor; Titan UK)

En İyi Korku Romanı

  • KAZANAN: Mexican Gothic, Silvia Moreno-Garcia (Del Rey; Jo Fletcher)
  • Devolution, Max Brooks (Del Rey; Century)
  • Plain Bad Heroines, Emily M. Danforth (Morrow)
  • Beowulf, Maria Dahvana Headley (MCD x FSG Originals)
  • The Southern Book Club’s Guide to Slaying Vampires, Grady Hendrix (Quirk)
  • The Only Good Indians, Stephen Graham Jones (Saga; Titan)
  • The Deep, Alma Katsu (Putnam; Bantam Press UK)
  • The Hollow Places, T. Kingfisher (Saga)
  • The Hole, Hiroko Oyamada (New Directions)
  • Survivor Song, Paul Tremblay (Morrow; Titan)

En İyi Genç Yetişkin Kitabı

  • KAZANAN: A Wizard’s Guide to Defensive Baking, T. Kingfisher (Argyll)
  • Over the Woodward Wall, A. Deborah Baker (Tordotcom)
  • The Silvered Serpents, Roshani Chokshi (Wednesday)
  • The Scapegracers, Hannah Abigail Clarke (Erewhon)
  • Legendborn, Tracy Deonn (McElderry; Simon & Schuster UK)
  • Deathless Divide, Justina Ireland (Balzer + Bray; Titan)
  • A Song Below Water, Bethany C. Morrow (Tor Teen)
  • Shadowshaper Legacy, Daniel José Older (Scholastic)
  • Race to the Sun, Rebecca Roanhorse (Rick Riordan Presents)
  • A Peculiar Peril, Jeff VanderMeer (Farrar, Straus, Giroux)

En İyi İlk Roman

  • KAZANAN: Elatsoe, Darcie Little Badger (Levine Querido)
  • The Vanished Birds, Simon Jimenez (Del Rey; Titan)
  • The Space Between Worlds, Micaiah Johnson (Del Rey; Hodder & Stoughton)
  • The Unspoken Name, A.K. Larkwood (Tor; Tor UK)
  • Beneath the Rising, Premee Mohamed (Solaris)
  • Architects of Memory, Karen Osborne (Tor)
  • The Bone Shard Daughter, Andrea Stewart (Orbit US & UK)
  • Cemetery Boys, Aiden Thomas (Swoon Reads)
  • The Mermaid, the Witch, and the Sea, Maggie Tokuda-Hall (Candlewick; Walker UK)
  • Hench, Natalie Zina Walschots (Morrow)

En İyi Novella

  • KAZANAN: Ring Shout, P. Djèlí Clark (Tordotcom)
  • The Order of the Pure Moon Reflected in Water, Zen Cho (Tordotcom)
  • Finna, Nino Cipri (Tordotcom)
  • Of Dragons, Feasts and Murders, Aliette de Bodard (JABberwocky)
  • Seven of Infinities, Aliette de Bodard (Subterranean)
  • Upright Women Wanted, Sarah Gailey (Tordotcom)
  • The Four Profound Weaves, R.B. Lemberg (Tachyon)
  • Come Tumbling Down, Seanan McGuire (Tordotcom)
  • Riot Baby, Tochi Onyebuchi (Tordotcom)
  • The Empress of Salt and Fortune, Nghi Vo (Tordotcom)

En İyi Novelette

  • KAZANAN: “The Pill“, Meg Elison (Big Girl)
  • “If You Take My Meaning“, Charlie Jane Anders (Tor.com 2/11/20)
  •  “The Inaccessibility of Heaven“, Aliette de Bodard (Uncanny 07-08/20)
  • “Burn or the Episodic Life of Sam Wells as a Super“, A.T. Greenblatt (Uncanny 05-06/20)
  • “A Whisper of Blue”, Ken Liu (The Book of Dragons)
  • “A City of Red Midnight: A Hikayat“, Usman T. Malik (Tor.com 10/21/20)
  • “Two Truths and a Lie“, Sarah Pinsker (Tor.com 6/17/20)
  • “Fairy Tales for Robots”, Sofia Samatar (Made to Order)
  • “Color, Heat, and the Wreck of the Argo“, Catherynne M. Valente (Strange Horizons 9/7/20)
  • “A Stick of Clay, in the Hands of God, is Infinite Potential“, JY Neon Yang (Clarkesworld 5/20)

En İyi Kısa Hikâye

  • KAZANAN: “Little Free Library“, Naomi Kritzer (Tor.com 4/8/20)
  • “Badass Moms in the Zombie Apocalypse“, Rae Carson (Uncanny 1-2/20)
  • “In the Lands of the Spill“, Aliette de Bodard (Avatars Inc)
  • “Dresses Like White Elephants“, Meg Elison (Uncanny 5-6/20)
  • “The Sycamore and the Sybil“, Alix E. Harrow (Uncanny 3-4/20)
  • “The Girlfriend’s Guide to Gods“, Maria Dahvana Headley (Tor.com 1/23/20)
  • “Wait for Night“, Stephen Graham Jones (Tor.com 9/02/20)
  • “The Mermaid Astronaut“, Yoon Ha Lee (Beneath Ceaseless Skies 2/27/20)
  • “50 Things Every AI Working with Humans Should Know“, Ken Liu (Uncanny 11-12/20)
  • “Open House on Haunted Hill“, John Wiswell (Diabolical Plots 6/15/20)

En İyi Antoloji

  • KAZANAN: The Book of Dragons, Jonathan Strahan, ed. (Harper Voyager UK; Harper Voyager US)
  • A Phoenix First Must Burn, Patrice Caldwell, ed. (Viking; Hot Key)
  • The Best Science Fiction of the Year: Volume 5, Neil Clarke, ed. (Night Shade)
  • Edited By, Ellen Datlow, ed. (Subterranean)
  • Dominion: An Anthology of Speculative Fiction from Africa and the African Diaspora, Zelda Knight & Ekpeki Oghenechovwe Donald, eds. (Aurelia Leo)
  • Glitter + Ashes: Queer Tales of a World that Wouldn’t Die, dave ring, ed. (Neon Hemlock)
  • Made to Order, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  • The Year’s Best Science Fiction Vol. 1, Jonathan Strahan, ed. (Saga)
  • Africanfuturism, Wole Talabi, ed. (Brittle Paper)
  • The Big Book of Modern Fantasy, Ann & Jeff VanderMeer, eds. (Vintage)

En İyi Derleme

  • KAZANAN: The Hidden Girl and Other Stories, Ken Liu (Saga; Head of Zeus)
  • The Best of Elizabeth Bear, Elizabeth Bear (Subterranean)
  • Big Girl, Meg Elison (PM)
  • The Best of Jeffrey Ford, Jeffrey Ford (PS)
  • Everyone on the Moon Is Essential Personnel, Julian K. Jarboe (Lethe)
  • If It Bleeds, Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton)
  • Analog/Virtual: And Other Simulations of Your Future, Lavanya Lakshminarayan (Hachette India)
  • The Postutopian Adventures of Darger and Surplus, Michael Swanwick (Subterranean)
  • Nine Bar Blues, Sheree Renée Thomas (Third Man)
  • The Midnight Circus, Jane Yolen (Tachyon)

En İyi Dergi

  • KAZANAN: Tor.com
  • Analog
  • Asimov’s
  • Beneath Ceaseless Skies
  • Clarkesworld
  • F&SF
  • FIYAH
  • Lightspeed
  • Strange Horizons
  • Uncanny

En İyi Yayıncı

  • KAZANAN: Tor
  • Angry Robot
  • DAW
  • Del Rey
  • Gollancz
  • Orbit
  • Saga
  • Small Beer
  • Subterranean
  • Tordotcom

En İyi Editör

  • KAZANAN: Ellen Datlow
  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • C.C. Finlay
  • Silvia Moreno-Garcia
  • Diana M. Pho
  • Jonathan Strahan
  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
  • Ann & Jeff VanderMeer
  • Sheila Williams

En İyi Sanatçı

  • KAZANAN: John Picacio
  • Kinuko Y. Craft
  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Bob Eggleton
  • Donato Giancola
  • Kathleen Jennings
  • Shaun Tan
  • Charles Vess
  • Michael Whelan

En İyi Kurgu Dışı Eser

  • KAZANAN: The Magic of Terry Pratchett, Marc Burrows (White Owl)
  • Plants in Science Fiction: Speculative Vegetation, Katherine E. Bishop & David Higgins & Jerry Määttä, eds. (University of Wales Press)
  • Re-Enchanted: The Rise of Children’s Fantasy Literature in the Twentieth Century, Maria Sachiko Cecire (University of Minnesota Press)
  • Inventing Tomorrow: H.G. Wells and the Twentieth Century, Sarah Cole (Columbia University Press)
  • Bradbury Beyond Apollo, Jonathan R. Eller (University of Illinois Press)
  • Weird Westerns: Race, Gender, Genre, Kerry Fine & Michael K. Johnson & Rebecca M. Lush & Sara L. Spurgeon, eds. (University of Nebraska Press)
  • Beaming Up and Getting Off: Life Before and Beyond Star Trek, Walter Koenig (Jacobs/Brown)
  • Literary Afrofuturism in the Twenty-First Century, Isiah Lavender III & Lisa Yaszek, eds. (Ohio State University Press)
  • Science Fiction and Climate Change: A Sociological Approach, Andrew Milner & J.R. Burgmann (Liverpool University Press)
  • The Visual History of Science Fiction Fandom, Volume One: The 1930’s, David Ritter & Daniel Ritter, eds. (First Fandom Experience)

En İyi İllüstrasyon ve Sanat Kitabı

  • KAZANAN: The Art of NASA: The Illustrations that Sold the Missions, Piers Bizony (Motorbooks)
  • Peter Pan, J.M. Barrie, art by Brecht Evens (Beehive)
  • The Dark Crystal Bestiary: The Definitive Guide to the Creatures of Thra, Adam Cesare, art by Iris Compiet (Insight Editions)
  • The Art of Frank Cho: A Twenty-Year Retrospective, Frank Cho (Flesk)
  • Spectrum 27: The Best in Contemporary Fantastic Art, Katherine Chu & John Fleskes, eds. (Flesk)
  • Masterpieces of Fantasy Art, Dian Hanson (Taschen)
  • Enchanted: A History of Fantasy Illustration, Jesse Kowalski, ed. (Norman Rockwell Museum/Abbeville)
  • The Hobbit Sketchbook, Alan Lee (HarperCollins UK 2019; Houghton Mifflin Harcourt)
  • A Storm of Swords: The Illustrated Edition, George R.R. Martin, art by Gary Gianni (Bantam)
  • Fantastic Paintings of Frazetta, J. David Spurlock, art by Frank Frazetta (Vanguard)

Özel Ödül

  • Bill Campbell & Rosarium Publishing

2021 Locus Ödülleri kazananları işte böyleydi. Sizler bu yılın adayları ve galipleri arasında Türkçede hangi eserleri görmek istiyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: LocusMag

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for murgul murgul dedi ki:

    Sadece kazananlar değil aday olan eserler de son derece ilgi çekici.

    Keşke daha fazla Jemisin eseri dilimize kazandırılsa :confused:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Hans Christian Andersen Kimdir? Hakkında Bilgi

Dünyanın En Büyük Masalcılarından Hans Christian Andersen Hakkında 7 Gerçek

dune erteleme güncel vizyon tarihi yeni

Kovaladıkça Kaçan Dune Filmi Bir Başka Erteleme Daha Aldı