in ,

2022 Booker Ödülü’nde 13 Kitaplık Uzun Liste Belli Oldu

2022 Booker Ödülü uzun listesi açıklandı. Edebiyat dünyasının en önemli ödüllerinden The Booker Prize’da adaylar belli oldu.

2022 booker ödülü uzun listesi
- Reklam -
- Reklam -

2022 Booker Ödülü uzun listesi duyuruldu. Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden The Booker Prize’ın bu yılki adaylarının yaşları 20 ila 87 arasında değişiyor.

Jüri başkanı tarafından “meydan okuyan, teşvik eden ve şaşırtan” olarak tanımlanan bu yılki Booker ödülü uzun listesi, Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı’nda yayımlanmış ve İngilizce yazılmış 13 eseri bir araya getiriyor.

20 yaşındaki Leila Mottley ve 87 yaşındaki Alan Garner, listenin yaş aralığını ortaya koymak adına dikkatleri üzerine çekiyor. Masal, mesel, fantazi, gizem, meditasyon ve gerilim ise 2022 Booker Ödülü’ne aday gösterilen eserlerin türlerinden bazıları. Bu yıl ödüle başvuran eser sayısı ise 169 olarak açıklanıyor.

- Reklam -

Kültür tarihçisi ve yazar Neil MacGregor’un başkanlık ettiği jüride, akademisyen ve yayıncı Shahidha Bari, tarihçi Helen Castor, yazar ve eleştirmen M. John Harrison ile romancı ve şair Alain Mabanckou yer alıyor.

Jüri başkanı Neil MacGregor, uzun listedeki kitapların “son derece iyi yazılmış ve özenle hazırlanmış” olduğunu ve “dilin imkânlarını bozarak genişlettiklerini” kaydediyor.

Listede yer alan yazarlar arasında en çok bilinen isim 87 yaşındaki Alan Garner. Carnegie Medal ve Guardian Prize gibi ödüllerin sahibi Garner çoğunlukla 1967 tarihli The Owl Service kitabıyla tanınıyor.

Listenin dikkat çeken bir diğer ismi ise bugüne dek The Booker Prize’a aday olan en genç isim olan Leila Mottley yer alıyor. Mottley’den önce rekor 26 yaşında ödüle aday gösterilen Jon McGregor’a aitti.

2022 booker ödülü uzun listesi kitaplar

Mottley; Hernan Diaz, Percival Everett, Karen Joy Fowler, Selby Wynn Schwartz ve Elizabeth Strout ile birlikte bu yılki listeye giren altı Amerikalı yazardan biri. Uzun listede ayrıca Zimbabve’de doğmuş ancak şimdilerde ABD’de yaşayan NoViolet Bulawayo da yer alıyor.

Listede üç Britanyalı yazar var: Garner, Maddie Mortimer ve İskoç yazar Graeme Macrae Burnet. İrlanda’dan ise iki yazar bulunuyor: Claire Keegan ve Audrey Magee. Son olarak iki yıl içinde aday olmayı başaran ikinci Sri Lankalı olan Shehan Karunatilaka da adaylar arasındaki yerini alıyor.

- Reklam -

Bulawayo, Fowler, Burnet ve Strout daha önce de Booker’a aday gösterilen yazarlar arasındaydı.

İşte 2022 Booker Ödülü Uzun Listesi

 • Glory – NoViolet Bulawayo
 • Trust – Hernan Diaz
 • The Trees – Percival Everett
 • Booth – Karen Joy Fowler
 • Treacle Walker – Alan Garner
 • The Seven Moons of Maali Almeida – Shehan Karunatilaka
 • Small Things Like These – Claire Keegan
 • Case Study – Graeme Macrae Burnet
 • The Colony – Audrey Magee
 • Maps of Our Spectacular Bodies – Maddie Mortimer
 • Nightcrawling – Leila Mottley
 • After Sappho – Selby Lynn Schwartz
 • Oh William! – Elizabeth Strout

Booker Ödülü’nde Bağımsız Yayıncı Etkisi

2022 uzun listesi, önceki birkaç yılda olduğu gibi yine bağımsız yayıncıların etkisiyle şekilleniyor. 13 romandan 8’i bağımsız yayıncılardan ve küçük yayınevlerinden çıktı. Kalan 5 kitaptan ikisi Penguin Random House, ikisi Pan Macmillan ve biri HarperCollins etiketini taşıyor.

Booker Ödülü Vakfı’nın yöneticisi Gaby Wood, jürinin çeşitliliğine dair şunları kaydediyor:

“2022 Booker jüri üyeleri edebiyat dünyasının farklı köşelerinden geliyor. Ancak tanıştıkları andan itibaren birbirlerinin fikirlerinden keyif aldılar ve birbirlerinin arkadaşlığından memnun oldular.”

Toplamda 6 kitaptan oluşacak kısa liste 6 Eylül’de, kazanan ise 17 Ekim’de açıklanacak.

Uzun listedeki kitaplardan Claire Keegan imzalı Small Things like These, yakında Jaguar Kitap tarafından yayımlanacak. Keegan’ın Emanet Çocuk ve Mavi Tarlalardan Yürü kitapları daha önce Türkçede okurlarla buluşmuştu.

2022 Booker Ödülü uzun listesi hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Avengers The Kang Dynasty yönetmeni Destin Daniel Cretton

Yeni Avengers Filmi “The Kang Dynasty”nin Yönetmeni Belli Oldu

rick and morty 6 sezon çıkış tarihi

Rick and Morty Geri Dönüyor: 6. Sezon Başlangıç Tarihi Açıklandı