in ,

94. Akademi Ödül Töreninin İzlenme Oranları Paylaşıldı: Önceki Seneye Göre Artış Var

2022 Oscar Ödülleri Töreni izlenme oranları paylaşıldı. 2021’e kıyasla önemli bir artış gösteren rakamların Will Smith’in Chris Rock’a attığı tokatla ilgili olmadığı açıklandı.

2022 Oscar Ödül Töreni İzlenme Oranları Artış Yaşandı
- Reklam -
- Reklam -

2022 Oscar Ödülleri Töreni izlenme oranları duyuruldu. Akademi Ödülleri, 2021 yılındaki tören gecesine göre %48’lik bir artışla daha fazla izleyici kitlesine ulaştı.

94. Oscar Ödülleri Töreni gecesinde yaşanan olayların yankıları hâlâ devam etse de bunun sebebinin kazanan isimlerden çok Will Smith’in Chris Rock’a attığı tokat olduğu biliniyor. Son olarak sosyal medya hesabından bir özür metni de yayımlayan Smith, Chris Rock’tan af dilemiş ve yaptığı hareket yüzünden gecenin seyrinin farklı bir noktaya kaymasından dolayı üzgün olduğunu belirtmişti. Şimdi de ABC kanalında yayınlanan tören gecesinin reytingleri de ortaya çıktı. Geçen seneye göre gözle görülür bir artış sağlayan gösterinin izlenmesindeki asıl sebebinin de yaşanan hadiseyle ilgili olmadığı bildirildi.

The Hollywood Reporter’ın haberine göre ABC’nin 2022 Oscar Ödülleri Töreni yayını 15.36 milyon izleyiciye ulaştı ve 18-49 yaş demografisi arasında 3.2 reyting aldı. Bu sayı, günün erken saatlerinde bildirilen ilk demografide 13,73 milyon izleyici ve 2,9 puandı.

- Reklam -

2022 Oscar Ödülleri İzlenme Rakamları

Şu an için açıklanan rakamlar şehir dışı görüntülemeleri veya yayınları hesaba katmıyor. Bu bilgilerin daha sonra açıklanması bekleniyor. Böylece şu anda 15,36 milyon olan izlenme sayısının daha da artması bekleniyor.

2021’de 10,4 milyon ile Oscar tarihinin en düşük izleyici reytingine sahip olan etkinlik, “Seyircinin Seçimi” gibi yeni kategorilerle tekrar yükselen bir ivme kazanmış gibi görünüyor. Bu yılki Oscar Töreni izlenme oranlarına bakıldığında, geçen yıla göre %48’lik bir izleyici artışı sağlanmış olduğu görülüyor.

18-49 yaş grubundaki izleyicilerde söz konusu artış oranı %51’e çıkıyor. Son olarak 2022 Oscar Ödülleri Töreni, geçen yıla göre toplam izleyicilerde yüzde 60 ve 18-49 arası yetişkinler arasında yüzde 77 artış gösterdi.

- Reklam -

2022 Oscar Ödül Töreni İzlenme Oranlarındaki Artışın Will Smith’in Tokadı ile İlgisi Yok

Her ne kadar bu artışlar kanal ve Akademi için iyi gibi gözükse de, aslında önceki senelere göre yine az izlenen bir yayın olduğunu belirtmek gerekiyor. Yıldan yıla yapılan farklı iyileştirmelere rağmen, 2022 Oscar Ödülleri, Nielsen’in 1970’lerin ortalarında toplam izleyicileri izlemeye başlamasından bu yana en az izlenen ikinci Oscar olarak kayıtlara geçti. Geçen yılki izlenme oranlarından önce söz konusu yayınlar 20 milyon izleyicinin altına hiç düşmemişti.

Will Smith, Oscar Ödülü’nü İade Edebilir

Yapılan analizlerde Will Smith’in Chris Rock’a attığı tokadın reytinglerde herhangi bir değişime neden olmadığı düşünülüyor. 3 saat 40 dakikalık törenin yaklaşık üçte ikisinden sonra gerçekleşen bu hadise öncesi analiz şirketi Samba TV’den alınan verilere göre Oscar izleyicilerinin yaklaşık bir saat önce zaten zirveye ulaştığını gözüküyor. Geçen yıl sinema salonlarının kapalı olması ve izleyicilerin pandemi nedeniyle sosyal etkinliklere pek de zaman ayıramamalarının bu düşüşe sebebiyet verdiği belirtiliyor.

2022 Oscar Ödülleri töreni izlenme rakamlarının tekrar yükselişe geçmesindeki asıl neden sizce ne olabilir? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: The Hollywood Reporter

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

PlayStation Plus Abonelik abonelik ücretleri paket detayları

Game Pass’e Rakip Sony’den Geldi: PlayStation Plus Abonelik Paketleri Duyuruldu

iklim değişikliği şili mumya Chinchorro

Binlerce Yıllık Mumyalar, İklim Değişikliği Nedeniyle Topraktan “Taşıyor”