in ,

45. Sedat Simavi Ödülleri Açıklandı: Orhan Pamuk, Edebiyat Ödülü’nün Sahibi Oldu

45. Sedat Simavi Ödülleri kazananları belli oldu. Edebiyat Ödülü, Veba Geceleri adlı romanı ile Orhan Pamuk’un oldu.

45. Sedat Simavi Ödülleri kazananları

45. Sedat Simavi Ödülleri kazananları duyuruldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından dağıtılan ödüller gazetecilik, radyoculuk, televizyonculuk, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor ödülü kategorilerinde verildi. Edebiyat Ödülü’nün sahibi ise Orhan Pamuk oldu.

2021 Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu. 11 Aralık 1953 tarihinde yaşamını yitiren TGC Kurucu Başkanı Sedat Simavi anısına 45 yıldır verilen ödüllerde bu yılki galipler duyuruldu.

Edebiyat Ödülü, bu yılın en çok konuşulan yerli romanlarından olan Veba Geceleri’nin yazarı Orhan Pamuk’a verildi. Pamuk’un eseri hem edebi açıdan çokça gündem olmuş hem de politik tartışmaların odağından düşmemişti.

Gazetecilik Ödülü diken.com.tr’deki yazı dizisinden ötürü Canan Coşkun’a giderken Spor Ödülü, bu yıl Paulo Coelho’nun da selam gönderdiği 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Şampiyonu Mete Gazoz’un oldu.

mete gazoz sedat simavi ödülleri

İşte 45. Sedat Simavi Ödülleri Kazananları Tam Liste

GAZETECİLİK ÖDÜLÜ

Canan Coşkun

diken.com.tr internet haber sitesinde 7-9-10-16-19-21-25 Haziran, 1 Temmuz, 20 Ağustos ve 20 Eylül 2021 tarihlerinde yayınlanan “Valilik ‘Nefes Darlığından Öldü’ Demişti: Kulaklarından ve Gözlerinden Kan Gelmiş” başlıklı haber dizisi nedeniyle ödüle değer görüldü.

Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Berkant Gültekin’i Birgün Gazetesi internet haber sitesinde 22 Mart, 7 Temmuz, 5 Ağustos ve 20 Eylül 2021 tarihlerinde yayınlanan “Yeni MB Başkanı’nın Doktora Tezinde MB Raporundan İntihal İzleri” başlıklı haber dizisi nedeniyle övgüye değer buldu.

RADYO ÖDÜLÜ

Gülay Oktar

TRT Radyo 1’de 2 Mart 2021 tarihinde yayınlanan (ilk bölüm) “Genç Yıllar: 60’lar” adlı radyo programı nedeniyle ödüle değer görüldü.

Radyo Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Turgut Onarır’ı Yaşar Üniversitesi İnternet Radyosu radYU’da 7 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanan “Bizim Yunus: Aşk ve İrfan İnsanı Yunus Emre” adlı radyo programı nedeniyle övgüye değer buldu.

TELEVİZYON ÖDÜLÜ

Haber

Barış Kaya – Mehmet Akif Balıkçıoğlu

FOX TV’de 30 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan “Alkış Cumhurbaşkanı’na Serbest, Mehmetçiğe Yasak” adlı ortak haber programı nedeniyle ödüle değer görüldü.

Haber Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Ela Sezen – Ünsal Çakin’i Haber Global TV’de 15-16-17 Şubat 2021 tarihlerinde yayınlanan “Bir Kentleşme Hikâyesi: Esenyurt” adlı haber dizisi nedeniyle övgüye değer buldu.

Belgesel

Mesut Gengeç

Gain Dijital TV’de 11-18 Mart 2021 tarihlerinde yayınlanan (iki bölüm) “Covid0N9: İlk Dalga” adlı belgesel programı nedeniyle ödüle değer görüldü.

Belgesel Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Gülşan Saru’yu TRT Televizyonu Belgesel kanalında 26 Mayıs/ 9-16 Haziran 2021 tarihlerinde yayınlanan (üç bölüm) “İkrar” adlı belgesel programı nedeniyle övgüye değer buldu.

KARİKATÜR ÖDÜLÜ

Hilal Özcan

t24.com.tr internet haber sitesinde 10 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan “Koronavirüsün Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na Etkisi” konulu karikatürü nedeniyle ödüle değer görüldü.

EDEBİYAT ÖDÜLÜ

Orhan Pamuk

“Veba Geceleri” adlı romanıyla ödüle değer görüldü.

SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ

Doç. Dr. Murat Burgaç

“Montrö Meydan Muharebesi -Bir Diplomasi Savaşı-” adlı eseri nedeniyle ödüle değer görüldü.

Sosyal Bilimler Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. İpek Merçil – Arş. Gör. Seçil Doğuç Ergin’in “Dört Duvar Kadına Ne Yapar?” adlı ortak eserini övgüye değer buldu.

FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ

Doç. Dr. Alper Uzun

“Bakır Nanoparçacıklarının Boyutu ile Mg-Katkılı Seryum Arasındaki Etkileşim Kısmi Hidrojenasyon Performansını ve Kararlılığını Kontrol Eder” başlıklı çalışmasıyla ödüle değer görüldü.

Fen Bilimleri Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. Hasan Şahin’i “Tek Katmanlı GaP ve GaSe’nin va der Waals Tipi Heteroyapılarının Raman ve Optik Özellikleri: Bir İlk Prensip Çalışması” başlıklı eseri nedeniyle övgüye değer buldu.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ

Doç. Dr. Tuğba Bağcı Önder

“Traıl’a Dirençli Hücre Modelleri ile Kazanılmış Dirençte Rol Oynayan Farklı Adaptif Mekanizmaların Aydınlatılması” başlıklı çalışması nedeniyle ödüle değer görüldü.

Sağlık Bilimleri Övgü      

Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. Eren Berber’i “Primer Hiperparatiroidide Yapay Zeka Kullanarak Paratiroid Bezlerinin İntraoperatif Otofloresans Ölçümleri İçin Algoritma Geliştirilmesi” başlıklı çalışması nedeniyle övgüye değer buldu.

SPOR ÖDÜLÜ

Mete Gazoz

“Okçu – (Klasik Yay Bireysel Branşında) 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Şampiyonu” olması nedeniyle ödüle değer görüldü.

Spor Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Busenaz Sürmeneli’yi “Boksör – (Kadınlar 69 kg) 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Şampiyonu” olması nedeniyle övgüye değer buldu.

Sedat Simavi Kimdir?

1896 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Sedat Simavi, yayın hayatına 1916 yılında Hande adlı haftalık dergi ile atıldı. 1917 yılında Müdafaa-i Milliye Cemiyeti adına Pençe, Casus ve Alemdar Vakası filmlerini çekti. 1920’de Dersaadet adlı gazeteyi çıkarmaya başladı. Onu Payitaht ve Güleryüz takip etti. 1933’te haftalık dergi Yedigün’ü yayımlamaya başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluşunda rol oynadı. 1948 yılında Hürriyet gazetesini yayımlamaya başladı. 1953 senesinde yaşamını yitirdi.

Siz 45. Sedat Simavi Ödülleri kazananları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: TGC

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Gazetecilik ödülü ile ilgili şöyle bir tartışma var.

  2 haber öne çıktı.

  Biri Odatv sorumlu yazı işleri müdürü Can Özçelik’in “Kendi bakanlığına mal satan bakan” başlıklı eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın sahibi olduğu firma üzerinden bakanlığa dezenfektan ürünü satmasını konu alan haberiydi. Bu haberin ardından Ruhsar Pekcan görevden alınmıştı.

  Diğer haber ise Canan Coşkun’un Diken’de kaleme aldığı İstanbul Esenyurt Polis Merkezi’nde Birol Yıldırım isimli vatandaşın nezarethanedeki ölümünü konu alan, “Valilik Nefes Darlığından Öldü” demişti: Kulaklarından ve Gözlerinden Kan Gelmiş" başlıklı haberiydi.

  Ödül komitesi iki haberi tartıştığı sırada, bazı jüri üyelerinden “Odatv’ye ödül vermeliyim. Onlarla kavgalıyız” gibi çıkışlar oldu.

  En nihayetinde ödülün Canan Coşkun’un haberine verilmesine oy çokluğu ile karar verildi.

  Ancak kısa bir süre sonra Canan Coşkun’un haberinin 20 Eylül 2021’de Musa Anter ödülünü aldığı ortaya çıktı.
  Jüri tekrar zoom üzerinden toplandı. Ödülün, kurallar gereği Canan Coşkun’a verilemeyeceği söylendi. İşte tam bu anda ortalık karıştı. Özellikle Simavi ailesinin jüriye gönderdiği üyeler buna tepki gösterdi. Ödül, Canan Coşkun’un haberi ve Sedat Simavi’nin torunu Harun Simavi’nin sahibi olduğu Diken’e verilecekti.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

La Casa de Papel Berlin dizisi

La Casa de Papel Sona Eriyor Diye Üzülenlere Müjde: Berlin’in Dizisi Geliyor

Beyaz Saray şeytan shock docs

Paranormal Araştırmacılar Uyarıyor: Beyaz Saray’da Bir Şeytan Yaşıyor