in ,

75. Yunus Nadi Ödülleri Kazananları Açıklandı

75. Yunus Nadi Ödülleri kazananları belli oldu. Yunus Nadi’nin anısına düzenlenen yarışmada, 6 dalda toplam 8 isim ödüle layık bulundu.

75. Yunus Nadi Ödülleri Kazananları
- Reklam -
- Reklam -

75. Yunus Nadi Ödülleri kazananları dijital ortamda duyuruldu. Cumhuriyet gazetesinin kurucusu, gazeteci ve siyasetçi Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen yarışmanın bu seneki sonuçları açıklandı.

Bu sene, 75.’si düzenlenen yarışma 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü.

2020 Yunus Nadi Ödülleri, Koronavirüs salgını nedeniyle törenini kasım ayında, günün şartlarına göre düzenleyecek.

- Reklam -

Öykü kategorisinde toplam 143, Roman kategorisinde 99, Şiir kategorisinde 112, Sosyal Bilimler Araştırması kategorisinde 23, Karikatür kategorisinde 67, fotoğraf kategorisinde 21 olmak üzere toplamda 465 eserin değerlendirildiği yarışmanın kazananları belli oldu.

75. Yunus Nadi Ödülleri Kazananları

2020 Yunus Nadi Ödülleri’nde Öykü kategorisinde Murat Çelik ve Kadri Öztopçu, Şiir kategorisinde Gonca Özmen ve Mehtap Meral, Roman kategorisinde Ömer F. Oyal, Sosyal Bilimler Araştırması kategorisinde Prof. Dr. Şaduman Halıcı, Karikatür kategorisinde Önder Önerbay ve son olarak Fotoğraf kategorisinde Zehra Çöplü ödüle layık görülen isimler oldu.

Kazanan isimler toplam 465 eser arasından seçildi.

Öykü

Öykü dalında seçici kurul Hikmet Altınkaynak, Sezer Ateş Ayvaz, Seval Şahin, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Murat Yalçın’dan oluştu. Murat Çelik’in Everest Yayınları’ndan yayımlanan Eve Dönmeyen Hayvan adlı eseri ve Kadri Öztopçu’nun Can Yayınları’ndan çıkan Kimsenin Bilmediği İnsanlar eseri ödüle değer bulundu.

Roman

Roman jürisinde şu isimler yer aldı: Adnan Binyazar, İrfan Yalçın, Konur Ertop, Asuman Kafaoğlu Büke ve Zeynep Aliye. Kazanan ise Ömer F. Oyal oldu. Yazar, ödüle Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlanan Gemide Yer Yok adlı eseriyle layık görüldü.

Şiir

75. Yunus Nadi Ödülleri’nde Şiir kategorisinin jürisi şu şekildeydi: Ataol Behramoğlu, Muzaffer İlhan Erdost, Doğan Hızlan, Turgay Fişekçi ve Eray Canberk. İki şair arasında paylaştırılan ödülde Gonca Özmen Kırmızı Kedi’den yayımlanan Bile İsteye kitabıyla, Mehtap Meral ise Mona’dan yayımlanan İncirin İçindeki Arı ile ödüle değer bulundu.

- Reklam -

Karikatür

Karikatür dalında seçici kurul Metin Peker, Kamil Masaracı, Muhittin Köroğlu, Zafer Temoçin, Akdağ Saydut ve Murat Sayın isimlerinden oluştu. Ödül Önder Önerbay’a verildi.

Sosyal Bilimler Araştırması

Sosyal Bilimler Araştırması jürisinde Prof. Dr. Rona Aybay, Dr. Alev Coşkun, Prof. Dr. Barış Doster, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Prof. Dr. Örsan Kunter Öymen ve Doç. Dr. Deniz Yıldırım yer aldı. Kazanan ise Yüzellilik Gazeteciler araştırmasıyla Prof. Dr. Şaduman Halıcı oldu.

Fotoğraf

Fotoğraf jürisinde İsa Çelik, Coşkun Aral, Garbis Özatay, İbrahim Yıldız ve Dr. Ersin Turan yer aldı. Ödül Zehra Çöplü’nün oldu.

2020 Yunus Nadi Ödülleri kazananları işte böyleydi. Kasım ayında gerçekleştirilmesi planlanan törene dair bilgilendirme önümüzdeki günlerde yapılacak.

Peki siz bu yılın kazananları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Hollanda Altın Çağı’nda Sanatın Ritmi

Kaynak: Cumhuriyet

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Muzaffer İlhan Erdost vefat edeli 9- 10 ay oldu, herhalde simgesel olarak ismini juride tuttular.

    Okur için bu ödüllerin şöyle bir güzelliği var, bilmediği, tanımadığı yazar, şair, kitap keşfedebiliyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Peru Çöl Nazca Çizgileri Kedi

Peru Çöllerine Kazınmış 2.000 Yıllık Dev Bir Kedi Figürü Keşfedildi

Sihirli Annem Yeniden Exxen

Sihirli Annem Yeniden Çekiliyor: Dizi Exxen’de Yayınlanacak