in ,

76. Yunus Nadi Ödülleri Kazananları Açıklandı

76. Yunus Nadi Ödülleri kazananları açıklandı. 6 dalda toplamda 6 eserin ödüle layık bulunduğu yarışmada, 376 eser yarıştı.

76. Yunus Nadi Ödülleri Kazananları

76. Yunus Nadi Ödülleri kazananları belli oldu. Yunus Nadi Abalıoğlu’nun anısına 1946 yılından beri düzenlenen ödüllerde bu seneki sonuçlar açıklandı.

Cumhuriyet gazetesinin kurucusu, gazeteci ve siyasetçi Yunus Nadi Abalıoğlu’nun adını yaşatmak amacıyla düzenlenen yarışmada bu sene 6 dalda 6 eser ödüle layık görüldü. Kazanan isimler ödüllerine Koronavirüs salgını tedbirleri eşliğinde kasım ayında düzenlenecek törenle kavuşacak.

Öykü, roman, şiir, sosyal bilimler araştırması, karikatür ve fotoğraf alanlarında düzenlenen yarışmada; öykü kategorisi için 102, roman kategorisi için 117, şiir kategorisi için 101, sosyal bilimler araştırması kategorisi için 21, karikatür kategorisi için 14, fotoğraf kategorisi için ise toplam 21 eser katıldı.

Toplamda 376 eserin değerlendirmeye alındığı yarışmada kazananlar şu şekilde oldu:

Şiir: Cevat Çapan
Roman: Gökçer Tahincioğlu
Öykü: Mehmet Güreli ve Aslı Akarsakarya
Sosyal Bilimler Araştırması: Yaşar Aksoy
Fotoğraf: Hüseyin Opruklu
Karikatür:

İşte 76. Yunus Nadi Ödülleri Kazananları, Eserler ve Jüriler

Şiir Ödülü

76. Yunus Nadi Ödülleri’inde şiir alanındaki yarışma jürisinde Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Turgay Fişekçi, Eray Canberk ve Hüseyin Yurttaş yer aldı. Ödüle değer görülen isim Bir Başka Coğrafyadan adlı eseriyle Cevat Çapan oldu.

Roman Ödülü

Roman alanında ödül jürisi Konur Ertop, Asuman Kafaoğlu Büke, Zeynep Aliye, Adnan Binyazar ve İrfan Yalçın isimlerinden oluştu. Ödüle değer görülen yazar ise Kiraz Ağacı kitabıyla Gökçer Tahincioğlu oldu.

Öykü Ödülü

Öykü kategorisi için bir araya gelen seçici kurul Hikmet Altınkaynak, Sezer Ateş Ayvaz, Seval Şahin, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Murat Yalçın’dan oluştu. Ödül iki yazar arasında paylaştırıldı. Şehirli Karınca ile Mehmet Güreli; Kayboluş ile Aslı Akarsakarya ödüle değer bulundu.

Sosyal Bilimler Araştırması Ödülü

Prof. Dr. Rona Aybay, Dr. Alev Coşkun, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Prof. Dr. Örsan Kunter Öymen, Prof. Dr. Barış Doster ve Doç. Dr. Deniz Yıldırım’dan oluşan jüri Gavur Mümin adlı çalışmasıyla Yaşar Aksoy’u birinci seçti.

Fotoğraf Ödülü

Fotoğraf alanında seçici kurul İsa Çelik, Coşkun Aral, Garbis Özatay, İbrahim Yıldız ve Dr. Ersin Turan’dan oluştu. Kazanan ise Hüseyin Opruklu oldu.

Karikatür Ödülü

Karikatür alanında jüri Metin Peker, Kamil Masaracı, Muhittin Köroğlu, Zafer Temoçin, Akdağ Saydut ve Murat Sayın’dan oluştu. Ancak seçici kurul bu sene ödüle değer bir çalışma bulamadı.

Ödül töreni hakkında bilgilendirme önümüzdeki günlerde Cumhuriyet gazetesi tarafından yapılacak.

Siz 76. Yunus Nadi Ödülleri kazananları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Son Hikâyeler - Olga Tokarczuk

Nobel ve Booker Ödüllü Olga Tokarczuk’tan “Son Hikâyeler”

Pedro Alonso O'choro İmza Günü

La Casa de Papel’in “Berlin”i İmza Günü için Türkiye’ye Geliyor