in ,

Berlin Film Festivali Ödüllerinde Cinsiyet Ayrımına Son Verdi

Berlin Film Festivali, oyuncu ödüllerinde erkek ve kadın ayrımına son verdi. Festival, cinsiyet ayrımı gözetmeden en iyi performansa ödül verecek.

Berlin Film Festivali Cinsiyet Ayrımı - Berlinale

Berlin Film Festivali artık cinsiyetsiz ödüller dağıtacak. Avrupa’nın en önemli film festivallerinden birisi olan Berlin Uluslararası Film Festivali’nde artık En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ödülleri verilmeyecek. Bunların yerine En İyi Performans için Gümüş Ayı Ödülü ve En İyi Yardımcı Performans için Gümüş Ayı Ödülü karşımıza çıkacak. Festival, 2021 yılı itibarıyla ödüllerinde kadın ve erkek kategorilerini kaldıracak.

Almanya’nın başkenti Berlin’de 1951 yılından beri düzenlenen ve Berlinale olarak da anılan festival, Altın Ayı ve Gümüş Ayı ödülleri ile biliniyor. Cannes, Toronto, Sundance ve Venedik festivalleri ile birlikte sinemanın en prestijli yarışmaları arasında bulunan Berlin Film Festivali, sinemada cinsiyet eşitliği adına büyük bir adım attı.

Bugün, festivalin internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada oyuncu ödülleri kategorilerinde cinsiyet ayrımına son verildiği duyuruldu.

Festivalin yöneticilerinden Mariette Rissenbeek ve Carlo Chatrian, oyunculuk ödüllerinin cinsiyete göre ayrılmamasının, sinema sektöründeki cinsiyet ayrımına dair önemli bir farkındalık yaratacağına inandıklarını belirttiler.

Uluslararası film festivalleri arasında böyle büyük bir adımı ilk atan etkinlik, böylece Berlin Film Festivali olmuş oluyor. Diğer prestijli ödüllerden buna benzer hamlelerin gelip gelmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Berlin Film Festivali Cinsiyet Ayrımı - Berlinale

Ek olarak Gümüş Ayı Jüri Ödülü adında yeni bir ödül kategorisinin oluşturulduğu bilgisi de kamuoyu ile paylaşıldı. Ayrıca 1951 ve 1976 yılları arasında festivalin yöneticiliğini üstlenen Alfred Bauer’un anısına verilen Alfred Bauer Ödülü de tamamen kaldırıldı. Bauer’un geçen aylarda Nazi film bürokrasisinde üst düzey bir isim olduğu ortaya çıkmıştı.

Berlin Film Festivali 2021 Yılında Fiziksel Ortamda Gerçekleştirilecek

2020 yılı tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi nedeniyle birçok etkinliğin iptal edildiği, ertelendiği ya da dijital ortama taşındığı bir yıl olmuştu. Ancak 2021 yılında düzenlenecek olan 71. Berlin Film Festivali’nin fiziksel ortamda düzenlenmesi için hazırlıklar sürüyor.

Festival tarihleri şimdilik 11 – 21 Şubat 2021 olarak gözüküyor. Berlin ile birlikte dünya çapındaki diğer büyük film festivallerinin de yavaş yavaş dijitalden yeniden fiziksel ortama geçiş yapacağı düşünülüyor.

Peki festivalin cinsiyet ayrımını noktalayan bu hamlesini siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Masallarda Cinsiyet Rolleri #1: Pamuk Prenses

Kaynak: Indie Wire

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Batman: The Long Halloween Animasyon Filmi

Batman: The Long Halloween Animasyon Filmi Oluyor

İslahiye Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi Gaziantep Cezaevi

Gaziantep’te 61 Yıllık Cezaevi Kütüphaneye Dönüştürüldü