in ,

Ece Ayhan Anısına Düzenlenen Edebiyat Yarışmasının Şartları ve Jürisi Tepki Topladı

Ece Ayhan Öykü ve Şiir Yarışması sosyal medyada eleştirilerin odağı oldu. Eceabat Belediyesi tarafından düzenlenen yarışma, şartları ve jüri tercihleriyle eleştirildi.

Ece Ayhan Öykü ve Şiir Yarışması tepki topladı
- Reklam -
- Reklam -

Ece Ayhan Öykü ve Şiir Yarışması tepkilerin odağı oldu. Katılım şartlarını ve jürisini açıklayan edebiyat yarışması, sosyal medyada ağır eleştiriler aldı.

Çanakkale’de bulunan Eceabat Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yarışmanın katılım koşulları arasında yer alan millî ve manevi değerler vurgusu tepki çekti. Tartışma yaratan koşulda şu ifadelere yer veriliyor:

“Yapıtlar millî ve manevi değerlere, genel ve evrensel ahlak ile insanlık ilkelerine uygun olmalıdır.”

- Reklam -

Öte yandan yarışma jürisindeki isimler de tepki topladı. Seçici kurulda Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, belediye başkan aday adayı Yusuf Acar, Tansu Çiller’in doktoru olarak tanınan Prof. Dr. Bedirhan Üstün ve diş hekimi Tuğba Gürbüz yer alıyor.

ece ayhan ödülleri 2022

Ece Ayhan Öykü ve Şiir Yarışması Sosyal Medyada Eleştiri Oklarının Hedefi Oldu

1931 – 2002 yıları arasında yaşayan, İkinci Yeni şiir akımının öncülerinden Ece Ayhan, Türk edebiyatının en önemli şairleri arasında yer alıyor. Ayhan’ın adına düzenlenen yarışma hakkında sosyal medyada birçok tepkili paylaşım yapıldı.

Şair Asuman Susam şu ifadeleri kullandı:

“Bu ibretlik bir şey. Bununla da tuğ dikmişler: Yapıtlar millî ve manevi değerlere, genel ve evrensel ahlak ile insanlık ilkelerine uygun olmalıdır.”

- Reklam -

Eleştirmen ve yayıncı Semih Gümüş de aynı maddeye dikkat çekerek şunu kaydetti:

“Çüş be kardeşim, çüş.
Ece Ayhan adına ‘yarışma’ düzenlemişler. ‘Yapıtlar millî ve manevi değerlere, genel ve evrensel ahlak ile insanlık ilkelerine uygun olmalıdır’ koşulu koymuşlar. Siz kim oluyorsunuz da Ece Ayhan adına yarışma düzenliyorsunuz… Tepeden tırnağa uyduruk işler.”

Eleştirmen Emek Erez ise şöyle konuştu:

“Hem Ece Ayhan’ın fikirsel tahayyülünü hiçe saymak hem de mirası üstünde tepinmek, ‘şiirimiz karadır abiler…’ diyerek buna karşı durmalı, umarım kimse başvurmaz.”

Barbarları Beklerken Sanat Kolektifi de konu hakkında bir açıklama yayınlayarak, “Eceabat Belediyesi büyük bir hatanın eşiğinde. Bu ödül ve kurumu şimdiden şaibelidir. Bu şaibe bizzat Ece Ayhan şiiri tarafından tespit edilmiştir,” ifadelerini kullandı.

Yarışmada öykü ve şiir kategorilerinde birincilere 4.000 TL, ikincilere 2.000 TL ve üçüncülere 1.000 TL para ödülü dağıtılıyor.

Sizin bu konuya bakış açınız nasıl? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Howl Howl dedi ki:

  Ece Ayhan anlaması en zor ve imgeleri en alışılmamış şairlerimizden. Onun adına yapılan bir yarışmada Milli-manevi ve ahlaki olarak şiire sınır getirilmesi anlamsiz olmuş. Zaten juriye bakınca anlamsızlık, anlam kazanıyor.

 2. Avatar for Srbs Srbs dedi ki:

  Artık hiç şaşmıyor, bir yerde Milli lafı geçiyorsa oranın altından pislik fışkırıyor.

 3. Avatar for erce erce dedi ki:

  :smiley: adam genel ev üstüne şiir yazıyor, genel ve evrensel kısmı bu olsa gerek. Melahat ablamız zaten yerli ve milli bunu mu kastettiler acaba?
  Keşke hayatta olsaydı. Bu yarışmadan büyük bir keyif alır sağlam bir eser patlatırdı. Nede olsa Çanakkale geçilir Melahat geçilmez…

 4. Avatar for erdo erdo dedi ki:

  Bir kaç gün sonra da Can Yücel adına bir yarışma açıp şartlar arasına “üsluplu bir dil” ibaresi koyarlarsa şaşırmam.

 5. Avatar for berzah1 berzah1 dedi ki:

  Milli manevi değere diyeceğim yok da o ne jurinin seçeceği eserlerin şaibeli olacağı kesin. Diş hekimi şiir- vs alaka kuramadık kısaca. Yarışmanın ismini değiştirmek yeterlidir bence. Semiha Ayverdi yapın olsun bitsin.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

araba tekeri galaksisi yeni james webb teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu Evreni Keşfetmeye Devam Ediyor: Araba Tekeri Galaksisi’nden Yeni Fotoğraf

Atlanta 4. sezon fragmanı final

Atlanta’nın 4. ve Final Sezonundan Yeni Fragman Paylaşıldı