in ,

Görme Engelliler Şiir Yarışması Sonuçlandı: Katılımcılardan Bazılarının ‘Görebildiği’ Ortaya Çıktı

Görme Engelliler Şiir Yarışması sonuçlandı. İlk defa düzenlenen yarışmada ödüller sahiplerini buldu. Bazı katılımcıların engelsiz olması dikkat çekti.

görme engelliler şiir Yarışması sonuçları

Görme Engelliler Şiir Yarışması sonuçlandı. İlk defa düzenlenen yarışmada ödüller sahiplerini buldu. Görme engeli bulunmamasına rağmen yarışmaya katılan kişiler ise şaşkınlık yarattı.

Türkiye’de Braille alfabesi ile basılan ve görme engellilerin gazetesi olması özelliğini taşıyan Görülmeyen Gazete’nin 15. yılını kutlamak için bir şiir yarışması düzenlendi. Yarışma, Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi ile Kentim Şişli Gazetesi ortaklığında gerçekleştirildi. Dereceye giren isimler ise para ödülü aldı.

Türkiye genelinden toplamda 123 kişinin şiir gönderdiği yarışmanın jürisinde Ataol Behramoğlu, Pelin Batu, Mehmet Ataman, Münevver Yalın, Fatih Mehmet Moray, Şenel Gökçe, Kıvanç Nalça ve Göktan Ay yer aldı.

Seçici kurul, yarışmaya eserleriyle katılan 123 kişiden 9’unun görme engelinin olmadığını tespit etti. Yarışmaya katılan bu isimler, görmeye dair bir engellerinin olmadığını CV’lerinde açıkça belirtmiş ya da bunu gösteren emarelere yer vermişti. Nihayetinde 9 kişi yarışmadan diskalifiye edildi ve geri kalan 114 şiir değerlendirildi.

Görme Engelliler Şiir Yarışması’nda Dereceye Giren Eserler Kitaplaştırılacak

Amacı “görme engellilerin sanat ve edebiyat alanındaki yeteneklerinin görünürlüğünün sağlanmasına ışık tutmak” olarak tanımlanan yarışma sonuçlar belli oldu.

Yarışmada birincilik ödülü Senin Adın Işık Olsun adlı eseriyle Hasibe Boztepe’nin oldu. Ümmü Seyrek, Limon Ağacı şiiriyle ikinci olurken Burak Bozteke ise Cehennemde Sonbahar şiiriyle üçüncü oldu. Ahmet Şahin ise Braille Yazı adını taşıyan eserle mansiyona değer bulundu.

görme engelliler şiir Yarışması sonuçları

Dereceye girmeyi başaran isimler ödüllerini Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Şişli Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Şişli Emniyet Müdürü Özay Kayhan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Mesut Halıcı’nın elinden aldı.

Görülmeyen Gazete’nin yayın yönetmenliğini üstlenen Saime Oğuzhan, yarışmaya dair şu ifadeleri kullandı:

“Genel anlamda engellilerin, özel olarak da görme engellilerin sanat, edebiyat yetenekleri konusunda toplumun diğer üyelerinden farklı olmadıklarını, onlara fırsat tanındığında bu yeteneklerinin kolaylıkla ortaya çıkabileceğini kamuoyuna göstermek istedik.”

Yarışmada değerlendirilen 86 şiir ise Gönül Gözüyle Şiir Antolojisi adını taşıyacak bir eserle bir araya getirilecek. Kitap hem ofset hem de Braille baskı yapacak.

Yaşanan bu olay ve sonuçlar hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: TRT Haber, Gün Boyu Gazetesi

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Scott Pilgrim animesi netflix

Scott Pilgrim Animesi Netleşiyor: Ünlü Çizgi Roman Netflix Uyarlaması Olacak

Pedro Almodóvar ilk ingilizce film Cate Blanchett

Pedro Almodóvar’ın İlk İngilizce Yapımında Başrol Cate Blanchett: “Temizlikçi Kadınlar İçin El Kitabı” Film Oluyor