in

Nebula Ödülleri 2017’nin Kazananları Açıklandı

Nebula Ödülleri’nin bu yılki kazananları belli oldu. N. K. Jemisin yine büyük ödülü kucaklarken bu yılın başında kaybettiğimiz Ursula K. Le Guin de unutulmadı.

Nebula

Amerika Bilimkurgu ve Fantastik Yazarları Derneği’nin 1966’dan beri düzenlediği ve yılın en iyi fantastik ve bilimkurgu eserlerinin belirlendiği Nebula Ödülleri‘nin bu seneki galipleri dün gece düzenlenen bir törenle duyuruldu.

Yılın en iyi romanı ödülü son dönemlerde hemen her büyük ödül töreninde karşımıza çıkan ve iki senedir üst üste Hugo’yu kucaklama başarısı gösteren N.K. Jemisin‘in oldu. Ülkemizde Doğan Kitap tarafından yayınlanan Kırık Diyar Üçlemesi‘nin son cildi The Stone Sky‘la büyük ödülü kapan Jemisin böylece ödül koleksiyonuna bir Locus ve iki Hugo’nun ardından bir de Nebula eklemiş oldu.

Geçen yılın en iyi sinema filmine verilen Ray Bradbury Ödülü, yönetmenliğini ve senaristliğini Jordan Peele’nin gerçekleştirdiği Kapan (Get Out) adlı korku filmine layık görüldü. Oscar ödüllü Suyun Sesi (The Shape of Water), Logan, Star Wars: The Last Jedi ve Wonder Woman ise eli boş döndü.

Törende bu yılın başında kaybettiğimiz Ursula K. Le Guin de unutulmadı ve her masaya üzerinde “Teşekkürler Ursula” yazan rozetler yerleştirildi.

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Muhammed_Deger Muhammed_Deger dedi ki:

    Bak yine N. K. Jemsin kazanmış ödülü. Bir gariplik var bu işte.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Titanic’le Birlikte Okyanusun Dibini Boylayan Hazine: “Rubaiyat”

“To The Moon” Animasyon Filmi Oluyor