in ,

Ödüllü Yazar Neslihan Önderoğlu’ndan “Yeryüzü Yorgunları” Raflarda

Haldun Taner Öykü Ödüllü yazar Neslihan Önderoğlu’ndan “Yeryüzü Yorgunları”, Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Neslihan Önderoğlu, 2012’de yayımlanan ilk öykü kitabı “İçeri Girmez miydiniz?” ile 2013 Haldun Taner Öykü Ödülü‘nü kazanmış, aynı sene Mevsim Normalleri adlı öykü kitabı yayımlanmıştı. 2014 yılında Karla Karışık Kış Öyküleri Seçkisi adlı bir öykü seçkisinde editör olarak yer alan Önderoğlu, daha sonra Merhaba Asker, Kadınlar Arasında, Bir Masal Anlat gibi çeşitli seçkilerde yer alan yazarın pek çok çalışması Öykülerini Notos, Sarnıç Öykü, Sözcükler, Kitap-lık, Özgür Edebiyat, İzafi, Dünyanın Öyküsü, Sıcak Nal, Türk Dili, Öykü Teknesi, Patika gibi dergilerde yayımlamış ve kendisi aynı zamanda Sarnıç Öykü dergisinin de editörlüğünü üstlenmiştir.

İlk romanı 2015 yılında Bana Sesini Bırak adıyla yayımlanan yazarın yine aynı yıl içinde Filler ve Balıklar adında bir öykü kitabı, 2016 yılında ise Mutsuz Palyaçolar Örgütü adlı bir gençlik kitabı yayımladı. Yazarın yeni romanı olan “Yeryüzü Yorgunları” ise Can Yayınları etiketiyle, Faruk Duman‘ın editörlüğünde yayımlandı. Bu güzel kitabın tanıtım metniyse şöyle:
“Hiç içeride kaldığın oldu mu anne? Ama öyle ara sıra değil. Yani içeride doğmak ve orada yaşamaya devam etmek gibi. Hiç dışarı çıkamadan.

Hem de her gün, yaşadığım her gün, diyemedim.

İnsan çocuğuna kendi çaresizliğini anlatamaz.

O gün ona bir kardeş yapmaya karar vermiştim. Çünkü konuşulmaması gereken karanlığı biliyordu ve yalnızlığı beni telaşlandırmıştı.

Haldun Taner Öykü Ödülü sahibi Neslihan Önderoğlu, yeni romanı Yeryüzü Yorgunları’yla Can Yayınları’nda. Önderoğlu aşkı, şiddeti, evlilik kurumunu ve doğadan kopuşu sorguladığı romanına bu adı vermekle hem kahramanlarına hem de insanlığın kutsal metinlerin yazılışından bu yana bir türlü çözemediği ve “yorgun” düştüğü sorunlarına vurgu yapıyor. İlişkilerimiz bize hep çalışmadığımız yerden sorar. Sonunda kendimizi yaralı ve hiç tükenmeyecek bir değişiklik özlemi içinde buluruz. Yeryüzü Yorgunları’nı bir solukta okuyacaksınız.”
Çağımızın en üretken yazarlarından biri olan Neslihan Önderoğlu‘nun imzasını taşıyan Yeryüzü Yorgunları‘nı kitap temin eden her yerden edinebilirsiniz. Kitap ve edebiyatla kalın!

Emrecan Doğan

13 Ağustos 1996’da İstanbul’da doğdum. Halen Medeniyet Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Daha önce Kayıp Rıhtım forumunda ve Aylık Öykü Seçkisi içerisinde yer aldım. Gölge E-Dergi, Bilimkurgu Kulübü, Genç Yazı ve Pejmürde Dergisi bünyesinde gerçekleştirilen Ortak Hikâye projesi gibi elektronik platformlarda ve basılı olarak da Adı Yok dergisinin 75. sayısında yazılarım yayımlandı. Yaklaşık olarak 12 yaşımdan beri yazıyorum. | İletişim: [email protected]

HBO Teksas’ta Westworld Kasabası İnşa Ediyor!

The Toys That Made Us İncelemesi

The Toys That Made Us: Oyuncakların Hikâyesi