in ,

Oryantalizm Gölgesinde Türkiye: Nermin Yıldırım’ın Polonya’da Yayımlanan Son Kitabı Tepki Çekti

Nermin Yıldırım’ın “Rüyalar Anlatılmaz” kitabının Polonya baskısında bazı tatsız durumlar yaşandı. Yazarın isteği dışında kullanılan kapak, hem Batı’nın ülkemize bakış açısını bir kez daha gösterdi hem de yazarın kendi eseri hakkında söz sahibi olamayışına dair tartışmalara konu oldu.

nermin yıldırım polonya baskısı

Nermin Yıldırım‘ın 2011 yılında ilk romanı “Unutma Beni Apartmanı” ile başlayan edebiyat yolculuğu, ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde ilgiyle takip edildi. Doğan Kitap’la başlayan serüven geçtiğimiz sene yazarın Hep Kitap‘a geçmesiyle devam etti.

Romanları Sırpça, Bulgarca, Çince, Arapça, Fransızca, Lehçe, Azerice gibi dillere çevrildi. Yazar pek çok ülkede uluslararası programlara davet edildi. Hâl böyle olunca da yazarımızın başarısını göğsümüz kabararak takip ettik.

Ancak geçtiğimiz günlerde, tatsız bir durum yaşandı. Yazar Nermin Yıldırım’ın Twitter hesabından duyurduğu olay geniş çapta yankı buldu.

Yazarın 2012 yılında Doğan Kitap’tan, ardından da 2017’de Hep Kitap’tan yayımlanan “Rüyalar Anlatılmaz” kitabının Polonya baskısında yazarın isteği dışında gelişen bir durum vardı. Nermin Yıldırım içerikle tamamen alakasız olan, Batı’nın üstümüze yapıştırdığı ve bir türlü kurtulamadığımız etiketi, yabancı yayıneviyle birlikte tenkit etti.

Yıldırım’ın açıklamalarından da gördüğünüz üzere, ne yazık ki kitap bu şekilde baskıya gitmiş ve elden bir şey gelmemiş.

Bu noktada, eserin içeriğinden bağımsız bir şekilde kitapları nasıl daha fazla insana pazarlayabileceğini düşünen yayıncılara, yazarın arzularını hiçe sayan sözleşmelere ve oryantalizmin gölgesini her fırsatta üzerimize düşürmekten keyif alan Batı’ya söylenecek çok söz olduğunu düşünüyoruz.

Onur Selamet

1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for N1k0laT3sla N1k0laT3sla dedi ki:

    Polonyada irkcilik muhabbetileri falan dönüyordu, ama böyle bir kurulustan böyle bir haraket beklemek gercekten yakismadi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

imparatorlugun cokusu ust

John Scalzi’den “İmparatorluğun Çöküşü” Yakında Türkçe

Lord Voldemort - Great Wizarding War

Lord Voldemort’un Yükselişini Anlatan Radyo Tiyatrosu “Great Wizarding War” Geliyor!