Resmen Geliyor: Baldur’s Gate III, Google Stadia Etkinliğinde Duyuruldu!

RPG türünün en önemli oyunlarından Baldur's Gate serisinin yeni oyunu heyecan verici bir videoyla, Google Stadia etkinliğinde duyuruldu!

Birçoğumuz belki de bugünü bekliyorduk. Birçoğumuz da o efsane seri olduğu yerde kalsın, o güzel iki oyunla hatırlasın istiyorduk. Ama sonunda beklenen oldu. Baldur’s Gate III, Google’ın yeni oyun platformu Stadia etkinliğinde harika bir videoyla tanıtıldı.

90’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başında birçoğumuzun severek oynadığı (ve hatta sırf bu oyunu oynayabilmek için İngilizce öğrenen bir kitle vardı) D&D tabanlı bu efsane oyunun yeniden geleceğini içten içe biliyorduk. En ünlü rol yapma oyunu serilerinden Baldur’s Gate ilk olarak 1998 yılında çıkmıştı. Oldukça beğenilen ve birçok ödül alan oyunu 2000 yılında Baldur’s Gate II: Shadows of Amn izlemişti. Ve işte yaklaşık 20 yıllık bir aradan sonra yeni oyun harika bir fragmanla ve sürpriz şekilde duyurulmuş oldu.

Gelin Stadia etkinliğinde duyurulan Baldur’s Gate III fragmanını birlikte izleyelim:

Fragmanda yaralı bir şövalyeyi D&D evreninden tanıdığımız bir yaratık olan Mind Flayer‘a dönüşürken görüyoruz. Oldukça korkunç bir dönüşüm olduğunu belirtmemiz gerekir. Kısa ama etkileyici bir tanıtımla gelen oyunun tam adı ne olacak, konusu neleri işleyecek, çıkış tarihi nedir gibi sorular hala kesinlik kazanmış değil. Ama en azından artık resmi olarak geleceğini biliyoruz.

Bu arada sürpriz dedik demesine ama aslında ipuçlarını birkaç gün önce almıştık. Aynı zamanda Divinity: Original Sin‘in de yapımcısı olan Larian Stüdyoları internet sitelerinde III şeklinde bir görsel paylaşmıştı. Bunu  Divinity serisinin üçüncü oyununa yoranlar olduysa da kunkken adlı meraklı bir Twitter kullanıcısı yaptığı html kodu aramalarında “Baldur’s Gate 3 logo” ismine rastlamıştı.

Larian Stüdyoları yaptıkları basın açıklamasında oyunla ilgili söylediklerine de göz atalım:

“Baldur’s Gate III, RPG türünün sınırlarını zorlayacak şekilde tasarlandı. Eşsiz oyuncu özgürlüğü, verebileceğiniz farklı türde kararlar, birbirinden farklı arkadaşlık karakterleri ve akılda kalıcı mücadelelerle zengin bir anlatım sunacak. Ayrıca oyunu arkadaşlarınızla birlikte veya tek oyunculu bir macera olarak oynayabileceksiniz. “

Stadia‘nın Kasım 2019‘da geleceğini biliyoruz. İlk yayınlanacak ülkeler arasında ne yazık ki Türkiye bulunmuyor. Ama merak etmeyin. Baldur’s Gate III Google Stadia ile birlikte normal PC üzerinden de oynanabilir olacak. Daha fazla detay için de muhtemelen E3 etkinliğini beklememiz gerekecek.

GÖZ ATIN  Baldur's Gate 3 Gümbür Gümbür Geliyor!

Aramızda bu serinin ilk iki oyununu oynayanlar var mı? Yeni oyun duyurusu ve fragman hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni bir oyuna gerek var mıydı? Yorumlarınızı forumlarımızda bizlerle paylaşın!

* * *

Kayıp Rıhtım Yazarlarına Göre 2018’in En İyi Oyunları

Türk Canavarları Sözlüğü
Site Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni
1988, Darıca doğumlu. Kocaeli Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümü mezunu. Türk Dili ve Edebiyatı alanında ikinci üniversitesini okumaya devam ediyor. Birçok gazete ve dergide yazıları ve öyküleri yayımlandı. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Resmen Geliyor: Baldur’s Gate III, Google Stadia Etkinliğinde Duyuruldu!

RPG türünün en önemli oyunlarından Baldur’s Gate serisinin yeni oyunu heyecan verici bir videoyla, Google Stadia etkinliğinde duyuruldu!

Başa dönün