in

Rockstar Games, GTA V Oyunundaki Transfobik İçerikleri Kaldırdı

GTA V oyununda yer alan bazı transfobik diyaloglar, yapımın yeni nesil konsollardaki versiyonundan çıkartıldı.

gta v transfobik içerik güncellemesi

GTA V oyununda bulunan transfobik içerikler, yapımcı firma Rockstar Games tarafından kaldırıldı. Şirket PS5 ve Xbox Series Xplatformları için yenilenen oyunda bazı değişikliklere gitti ve ana karakterin kullandığı transfobik diyalogları yapımdan çıkarttı.

Grand Theft Auto serisinin altıncı oyunu geliştirme aşamasındayken Rockstar Games beşinci yapımı yeni nesil konsollar için yayınladı. GTA V birçok oyuncu tarafından başarılı bulunmuş ve çok satanlar arasındaki yerini almıştı. Bununla birlikte stüdyo oyunu yeni nesil konsollarda daha iyi bir oyun deneyimi sunması açısından yenilemiş ve PlayStation 5, Xbox Series X ve S platformlarına hazırlamıştı. Görsellik açısından iyileştirilmiş grafikler, 4K çözünürlük ve 60 FPS gibi yükseltmeler oynanış keyfini yükseltmeyi başardı. Bazı oyuncular ise oyunun eksiklerinin yeni platformlarda da devam ettiğini ve güncellemelerin sadece görsellik yönüne olduğunu öne sürüyor..

Diğer taraftan Rockstar Games’in oyun içeriğinde de değişiklikler yaptığı ortaya çıktı. Bir Twitter kullanıcısı stüdyonun bu dokunuşuna dikkat çekti. Oyunun bir önceki versiyonlarında Cockatoos isimli gece kulübünün dışında trans bireylere yönelik bazı karikatürler ve “drag queen” olarak tasarlanmış NPC’ler bulunuyordu. Tek kişilik oyun modunda karakterler bu noktaya geldiğinde transfobik olarak tanımlanabilecek bazı diyaloglar kuruluyordu. Karakter için yazılmış bu diyalog opsiyonları yıllar içinde oyuncular tarafından eleştirilmiş ve çağ dışı bulunmuştu.

Rockstar Games, GTA V Güncellemesi Hakkında Henüz Açıklama Yapmadı

Yeni nesil konsollarda bu karikatürler ve diyalog opsiyonlarının devre dışı bırakıldığı görülüyor. Bu durumun oyunda yaşanan bir hata sonucu mu yoksa bilinçli olarak alınan bir karar mı olduğu henüz belirsiz. Rockstar Games tarafından resmi bir açıklama yok. Fakat çoğu oyuncu bunun yeni nesil konsollara çıkarken oyunda yapılan bir değişiklik olarak görüyor.

Bununla birlikte modellerin oyunun “Director Mode” kısmında hâlâ ulaşılabilir olduğu bildiriliyor.

gta v transfobi içerik

Rockstar yıllar içinde geliştirdiği oyunlarda provokatif içerikler koymasıyla adından sıkça söz ettirdi. Grand Theft Auto V ilk defa oyuncular ile buluştuğundan oynanabilir bir işkence sahnesinin olması farklı kesimler tarafından eleştirilmişti. Ancak eleştirilere rağmen stüdyo bölümü oyunda tuttu ve yeni nesil konsollara çıkışta da oynanabilir olarak bulunuyor.

Siz GTA V hakkındaki bu güncellemeye dair ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Comic Book

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Sürücü Koltuğu - Muriel Spark | Haftanın Kitabı #218

Sürücü Koltuğu – Muriel Spark | Haftanın Kitabı #218

nft türkçe karşılık

NFT Teriminin Türkçe Karşılığı Belli Oldu