in

Marvel’s Avengers Oyun Dünyasını Fethetmeye Geliyor

Yıllardır hasretle beklenen Marvel’s Avengers oyunu, Gamescom’da kapalı kapılar ardında oynatıldı. Tanıtım için paylaşılan oynanış fragmanıysa herkesi kendine hayran bıraktı.

Marvels Avengers
- Reklam -
- Reklam -

Oyuncular uzunca bir süredir sağlam temellere oturtulmuş, detaylı bir Marvel oyunu arayışındaydılar. Söylenti olarak dillerden düşmeyen Marvel’s Avengers oyununa ait fragman 2017 yılında gelmişti. Herkes büyük bir sevinç içerisindeyken yayınlanan fragmanın ardından oyundan ses seda kesilmişti. İki sene boyunca adı dahi tekrar anılmayan oyun, E3 2019‘da resmi olarak tanıtılarak 2020 yılında çıkacağına dair bir onay almıştı. Hayaller gerçek oldu ve net tarih bu hafta Gamescom‘da edinildi: Marvel’s Avengers 15 Mayıs 2020’de raflarda ve dijital ortamlarda yerini alacak.

Oyuna ait birçok şeyi açıklığa kavuşturan birkaç dakikalık oynanış videosu, Gamescom’un kapalı kapılarının ardında profesyonellere oynatılmış. Gelen yorumların vurguladığı tek bir nokta var: oyun beklenilenden çok daha muhteşem. Square Enix firması tarafından dağıtımı yapılacak oyun Marvel’ın daha önce beyazperdede işlenmemiş bir hikayesini anlatıyor. Henüz hikaye konusunda net bir bilgi verilmemiş olsa da yeni fragmanları izleyen detaycı Marvel hayranları birçok nokta yakalamışlar.

Marvel’s Avengers Tanıtım Videosu

YouTube video

- Reklam -

Oynanıştan bahsedilecek olursa, oyuncuları korkutan nokta oyunun bol bol sinematik sunması ve oyunun quick-time event dediğimiz teknikle ilerlemesiydi. Yani bir sinematik bittikten sonra oyunun sizden bir tuşa basmanızı isteyerek otomatikman odaklandığı herhangi bir npc’ye kendi istediği atağı yapacağından korkulmuştu. Oyunu oynayan kişiler oynanışın bundan çok daha uzakta olduğunu, özellikle Thor karakteriyle vakit geçirdikleri sırada God of War esintileri aldıklarını söylemişler. Her kahramanın dövüşlerde kendine özel silahları ve skilleri bulunuyor; bu skillerin atıldığı düzen de yine her karakterde farklı. Skill Tree (Yetenek Ağacı) denilen, her karaktere ait belirli özellikleri güçlendirip aynı zamanda yeni vuruş mekaniklerini açabileceğiniz sistem de bu oyunda bulunuyor.

Oyunun Ortasında Yeteneklerinizi Değiştirebileceksiniz

Ayrıca, oyunun ortasında istediğiniz gibi kullandığınız yetenekleri değiştirebileceksiniz. Mesela bunu Iron-Man karakteri ile oynarken ışınlar saçtığınız sırada karşıdaki karakterin lazere daha dayanıksız olduğunu fark ettiğiniz zaman tek tuşla lazere geçebileceksiniz gibi düşünebilirsiniz. Savaş esnasında öldürdüğünüz karakterlerden çeşitli gearlar (ekipmanlar) düşecek. Bu gearlar donanıldığı zaman canınıza, dayanıklılığınıza ve gücünüze bonus yükseltmeler verecek. Her Avenger’ın – gearlar hariç – kendisine ait donanabileceği özel eşyaları olacak. Bu eşyalar sadece görüntüde değil aynı zamanda güçlerde de farklılıklar oluşturacaklar.

Bazı görevlerin haritasının yarı açık dünya olacağı yönünde söylentiler söz konusu. Tutorial (tanıtım) görevi haricindeki neredeyse tüm görevlerde dövüş tarzı tamamen oyuncuya özgü kombolardan oluşacak. Savaşlar sırasında düşmanlarınızın canlarını ve dayanıklılıklarını görebileceksiniz. Dayanıklılığı (Staminası) bitmiş bir düşmanı öldürmek istediğinizde, bu olay her karaktere ait birçok farklı ve özel animasyonlarla gerçekleşecek. Oyunda tek oyunculu görevlerde karakterlerin geçmişi hakkında da bilgiler edinebilirken, bütün Avengers’ın bir araya geldiği ve her bir karakteri ayrı ayrı oynadığınız görevlerde de bulunacaksınız. Minik bir harita size bir görevin tek veya çok oyunculuğu oynanabileceğine dair detayları verecek. Oyunun kötü karakterlerinden birisi, 1960’lı yıllarda Marvel çizgi romanlarında tanıtılmış A.I.M örgütü. Bu örgütün başında ise MADOK isimli bir karakter var fakat oyun esnasında görülüp görülemeyeceği meçhul.

“Marvel’s Avengers”ın En Merak Edilen Kısmı Kozmetikler ve Fiyatlandırmaları

Marvel's Avengers

- Reklam -

Geldik oyunun en merak edilen noktasına: Kozmetikler ve fiyatlandırmaları. Oyunda her bir karaktere ait, onların dış görünüşlerini tamamen değiştirecek tonlarla öge mevcut. Iron-Man‘in onlarca zırhı, Black Widow‘un onlarca kıyafeti oyunda mevcut olacak. Bu kozmetik değişikliklerin çok büyük bir kısmı oyunda ücretsiz şekilde, görevler aracılığıyla edinilebilirken, ufak bir kısmı gerçek parayla satın alınabilecek. Fakat bu kozmetikler güçlerde hiçbir değişiklik yaratmayacaklar. Marvel’ın 80 yıllık tarihindeki tüm kostümlerden örnekler görülmesinin mümkün olacağı söyleniyor.

Square Enix, Marvel ile beklenilenden çok daha içli dışlı bir şekilde çalıştığından dolayı, gün geçtikte oyuna olan güven artıyor. Henüz elle tutulur sağlamlıkta bir bilgisayar oyunu olmayan Marvel, Marvel’s Avengers’la beraber oyun dünyasını da fethetmeye hazır. Herkes gözle görülenden çok daha büyük bir kitlenin oyunu beklediğini düşünüyor. Eğer bu oyun başarılı olursa devamının geleceğinin duyurulması an meselesi olacak. Dört gözle seni bekliyoruz Marvel’s Avengers!

Sizce Marvel oyun dünyasını da fethedebilecek mi? Fragmanda en ilginizi çeken nokta ne oldu?

Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum‘da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Metro 2033, Rus Yapımcıların Elinde Sinema Filmi Oluyor!

* RAD: İki Kere Yok Olmuş Bir Dünyada Tepinmek

Furkan Emir Aktaş

1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Hala aynı mantık, Activision oyunlarından hiç bir farkı yok. Efektler değişmiş sadece.

 2. Avatar for Muhammed_Deger Muhammed_Deger dedi ki:

  Thor’un çekici Kratos’un baltası gibi olacakmiş.

 3. Avatar for Pyrewrath Pyrewrath dedi ki:

  Buna katılmam mümkün değil maalesef. Yarı( Çeyrek desek daha doğru )-açık dünyası ve oldukça kısıtlı etkileşim mekanikleri bu oyunu 10 yıl önce çıksa iyi gösterebilecekken günümüz standartlarının oldukça altında kaldığını düşünüyorum.

 4. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Nedense hep aynı mantıkla oyun yapıyorlar. Bugüne kadar kendilerini hiç geliştirmediler. Ultimate Alliance’den beri değişmedi bu mantık. Bir tek Wolverine sanki biraz iyiydi. Onu da Pc olduğu için geliştiremediler. Marvel gibi bir firma nasıl güzel oyun yapamaz, aklım almıyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Behzat Ç. - 4. Sezon 5. Bölüm İncelemesi

Behzat Ç. – 4. Sezon 5. Bölüm İncelemesi: Ortak Bir Düşmanımız Var

Ms Marvel

Marvel’ın İlk Müslüman Süper Kahramanı “Ms. Marvel” Dizi Oluyor