in ,

Metro Oyunlarının Geliştiricilerinden Andrii Korzinkin, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Hayatını Kaybetti

Metro oyunlarının yapımcısı Andrii Korzinkin hayatını kaybetti. 4A Games’te görev alan Korzinkin, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında yaşamını yitirdi.

Metro Oyunları Yapımcısı Hayatını Kaybetti Andrii Korzinkin

Metro oyunları yapımcısı Andrii Korzinkin yaşamını yitirdi. 4A Games’te çalışan Korzinkin’in Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında hayatını kaybettiği bildirildi.

20 Şubat’ta başlayan ve o günden bu yana devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı can almaya devam ediyor. Ayrıca her sektör savaşın etkilerini derinden hissediyor. Bunlar arasında oyun dünyası da yer alıyor. Şimdi de sevilen oyun serisi Metro’nun hayranları için şok edici bir haber, kısa süre önce paylaşıldı. Oyun geliştirici ekibinden bir ismin Rusya saldırısı sırasında hayatını kaybettiği açıklandı.

Andrii Korzinkin, Metro Exodus’un çeşitli karakterlerin ve birçok ara sahnenin animasyonlarından sorumlu olan ekip üyesi arasındaydı. Korzinkin’in ölüm haberini Twitter üzerinden, ekibin bir başka oyun geliştiricisi olan Leonid Stepanov verdi. Şu anda Remedy firmasında görev yapan Stephanov, arkadaşının ölüm haberini şu şekilde duyurdu:

Metro Oyunları Yapımcısı Hayatını Kaybetti Andrii Korzinkin

Hayatını Kaybeden Metro Oyunlarının Geliştiricisi Andrii Korzinkin, God of War’dan İlham Alıyordu

“Andrii ’Nizrok’ Korzinkin, Ukrayna’nın bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğü mücadelesinde bir muharebe görevi sırasında yaşamını yitirdi. Yetenekli bir animatör, inanılmaz bir insan ve gerçek bir kahramandı. Huzur içinde yat dostum. Seni özleyeceğiz.

Andrii, Metro oyunlarında 4AGames’teki çalışmalarıyla biliniyordu. Orada çok sayıda kaliteli animasyona imza attı. Andrii ayrıca God of War yönetmeni Cory Barlog’un çalışmalarından ilham alıyordu. God of War’un yönetmenlik ve sinematografi kalitesinden çok etkilenmişti. Ama aynı zamanda profesyonel yolculuğunun başında bir animatör olduğu için Cory Barlog’un izlediği yolu da beğeniyordu.

Andrii harika bir insan ve olağanüstü derecede profesyoneldi. Bunu formalite gereği söylemiyorum, bu saf gerçek. Onun kibarlığından ve nezaketinden her zaman etkilendim.

Sürekli olarak yeni zorluklarla karşı karşıya kaldı ve bunların üstesinden gelmeye çalıştı. Andrii bir animatör olarak daha iyi olmak için kendisi ve yeteneği üzerinde çalıştı, çevresindeki insanlara ilham verdi.

Bu nedenle bir animatör olarak yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra, Andrii oyun geliştirmede (tasarım ve kodlama) gerekli olan diğer becerilerini de genişletti. Bir gün hayallerinin projesini yaratmak istiyordu, ne yazık ki bu artık mümkün değil.”

4A Games’teki diğer mevcut ve eski geliştiriciler de sosyal medyada Korzinkin’e saygı duruşunda bulundu. Ukrayna’nın ilk Rus işgalinin ardından 2014 yılında merkezini Malta’ya taşıyan 4A Games, Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna’nın bağımsızlığı için verilen mücadele hakkında açıkça destek veren şirketler arasında yer alıyor. İkinci Rus işgalini kınayan ve bu yılın başlarında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne destek çağrısında bulunan diğer stüdyolara katılmış ve 24 Ağustos’ta Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü’nde Ukraynalılara “Bağımsızlık mücadelesinde güçlü ve cesur olun,” şeklinde çağrıda bulunmuştu.

Andrii Korzinkin metro exodus

Rus yazar Dmitry Glukhovsky tarafından kaleme alınan aynı adlı roman serisinden uyarlanan oyunların bir diğer yanı da hem Rus hem de Ukrayna halkının ortaya koyduğu bir eser olma özelliği taşıması.

Metro oyunlarını nasıl buluyordunuz? Savaşın sonuçları hakkındaki düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: PC Gamer

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2022 Nobel Edebiyat Ödülü Kazananı: Annie Ernaux

2022 Nobel Edebiyat Ödülü’nde Kazanan Annie Ernaux Oldu

Dünya'nın Derinliklerinde Gizli Bir Okyanus Keşfedildi

Jules Verne’i Haklı Çıkartan Keşif: Yüzeyin 660 Kilometre Altında Gizemli Bir Okyanus Keşfedildi