in

Pokemon GO, Kanada Ordusuna Önlem Aldırdı: Askerler Pokemon Avlayacak

Kanada ordusu, askeri bölgelere giren Pokemon GO oyuncularını ‘durdurmak’ için üslerindeki Pokemon’ları avlayacak bir ekip kurdu.

Pokemon Go

Niantic’in geliştirdiği Pokemon Go oyunu Haziran 2016’da ilk defa yayınlandığında, bütün dünyanın konuştuğu ve bir şekilde dahil edildiği bir fenomen haline gelmişti. Özellikle mobil oyun sektörünü farklı bir evreye taşıyan oyun; sokaklara milyonlarca oyuncunun dökülmesine neden olmuştu.

Oyunun rüzgârı her ne kadar eskisi gibi şiddetle esmese de Pokemon GO hâlâ kendisine has bir kitleye sahip. Sokaklarda Pokemon avlayabildiğiniz, yakaladığınız Pokemon’ları evrimleştirebildiğiniz, rozetler alabildiğiniz tamamen interaktif bir oyun olan GO; Kanada’da farklı bir açıdan gündem oldu.

Kanada’daki oyuncular, ülkenin askeri bölgelerine Pokemon avlamak için izinsiz giriş yaptıkları için, işler tuhaf bir boyuta ulaşıyor. Ordu ise bu konuda ciddi önlemler almak konusunda kararlı.

Oyuncular, gerçek mekanlarla eşleştirilen harita üzerindeki belirli yerlere ulaşıp buradaki Pokemon’ları yakalamak istiyor. Ancak elbette her yer sivil vatandaşların erişimine açık olacak diye bir şart yok. Zaman zaman sivil vatandaşlara yasaklı olan bölgeler, Pokemon’lar için cazip bir hale gelebiliyor.

Pokemon Go

Görünen o ki Kanada’daki Pokemon avcıları bu askeri bölgelere girerek başlarına iş açmak konusunda ayrı bir ustalığa sahip. Kanadalı askeri görevlilerin ise bu duruma karşı aldıkları önlem hayli ilgi çekici. Ordu, oyuncuları bölgesinden uzak tutabilmek için üslerindeki Pokemon’ların askerler tarafından avlanmasına karar verdi.

Kanada Ordusu, Üslerindeki Pokemon’ları Kendisi Avlayacak

Askeri üslerdeki Pokemon’ların avlanması için 3 ordu mensubu görevlendirildi. Bu kişiler, ülke çapındaki askeri tesisleri dolaşarak bölgelerindeki Pokemon’ları avlayacak.

Gelen bilgilere göre Kanada’da askeri bölgelerde yakalanan sivil sayısında dikkate değer bir artış var.

Toronto’nun kuzeyindeki Ontario’da bulunan CFB Borden Hava Üssü’nden güvenlik uzmanı David Levenick, konuyla ilgili kaleme aldığı yazıda; bu konudaki problemlerini çözmek için neredeyse 12 yaşında bir çocuğu işe alacaklarını itiraf ediyor.

Pokemon Go

CFB Borden Üssü’nde daha önce yakalanan bir kişi ise Pokemon GO için puan toplamaya çalıştığını belirtmiş ve motivasyonunu da çocuklarını geçmesi gerektiği üzerinden açıklamıştı.

Silahlı kuvvetler tarafından oyuncuların askeri bölgelerden uzak durması gerektiğini içeren uyarıları ise pek karşılık bulamadı.

Ayrıca, oyunun olumlu etkilerinin olabileceğini düşünen ordu çalışanları da yok değil.

CFB Petawawa Üssü’nden Binbaşı Alicia Saucier, üste bulunan müzenin oyun için popüler alanlardan biri olmasını, müzelerinin daha fazla ziyaretçiyle buluşmasına vesile olabileceği yönünde görüş bildirdi.

Konuya dair sizin fikirleriniz ne? Pokemon GO hâlâ bu denli popüler bir oyun mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Alışılmadık Şekilde Evrim Geçiren Pokémonlar

* Pokémon Serisinde Devrim: Ash Ketchum 22 Yıl Sonra Bir Şampiyona Kazandı

Kaynak: Sputnik Türkiye

Oyla!

Bengü Akagül

1997'de Kadıköy'de doğdum. Kitap okumaya lisedeyken Doğu Yücel'in romanı Varolmayanlar ile başladım. Bir zamanlar okuru olduğum yazarlar ve şairlerle zaman içinde çalışma fırsatı da yakaladım. Şimdilerdeyse okuyarak, yazarak ve izleyerek günleri deviriyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Oyunda bir bölgede her oyuncu için aynı pokemondan ,olasılık farklı olsa da, mevcut. Dolayısıyla anlamsız olmuş.

  2. Bu oyunu bir kez oynadım. Bizim mahalledeki camiinin avlusunda Dragonite vardı, alamadım. Çok zor yerlerde vardı, almak mümkün değildi. Ben de sildim oyunu.

  3. Coğrafya kaderdir. Uğraştıkları şeye bak.

The Witcher Dizi Ekibinde Game of Thrones Rüzgârı

Terk Edilmiş Depoyu Kütüphaneye Çevirip Çocuklar İçin Her Gün Isıttı