in

Resident Evil Village’daki Bir Canavar Tasarımının Çalıntı Olduğu İddia Edildi

Resident Evil Village canavarı 2013 yapımı bir filmden çalıntı mı? Filmin yönetmeni CAPCOM’u intihalle suçluyor.

Resident Evil Village Çalıntı Canavar
- Reklam -
- Reklam -

Resident Evil serisinin 8. oyunu Village geçen hafta sonu yayınlandı ve oyuncular tarafından büyük ilgiyle karşılandı. CAPCOM, Resident Evil Village’in ilk gün başarısının keyfini sürerken oyuna gölge düşürecek bir intihal iddiası ortaya çıktı.

Hollandalı yönetmen Richard Raaphorst, Linkedin hesabından yaptığı bir açıklamayla CAPCOM’u intihalle suçladı. Yönetmen, şirketin kendi yönettiği 2013 yapımı Frankenstein’s Army isimli filmdeki canavarları kopyaladığını belirtti. Filmdeki bütün canavar tasarımlarının kendisine ait olduğunu belirten Raaphorst, CAPCOM’un herhangi bir telif ödemeden veya atıfta bulunmadan tasarımını çaldığını söylüyor.

Hollanda-Amerika ortak yapımı Frankensteins Army, Frankenstein hikâyesine yeni bir yaklaşım getirmişti. Doktor Frankenstein’ı bir çılgın Nazi bilim insanı olarak gösteren filmde Frankenstein’ın laboratuvarını ele geçirmesi gereken Sovyet askerleri pek çok canavarla dövüşmek zorunda kalıyordu.

- Reklam -
YouTube video

Resident Evil Village’da tartışmalara konu olan canavar Sturm. Oyunun ortalarında çıkan canavar baş yerine devasa bir pervane taşıyor. Bu tasarım Raaphorst’un filmindekiyle neredeyse birebir uyuşuyor. Filmde canavar yanarak ölüyordu ve oyunda da oyuncuların canavarı geçmek için aynı yöntemi kullanması şart.

Resident Evil Village Çalıntı Canavar İddiaları Tek Canavar ile Sınırlı Değil

Raaphorst’un açıklamalarından sonra bir Twitter kullanıcısı film ile oyundaki yaratık benzerliklerinin Sturm’la sınırlı kalmadığını gösteren paylaşımlarda bulundu.

Raaphorst’un diğer benzerlikleri öğrenince verdiği yanıtı şöyle:

“Durum düşündüğümden de kötüymüş. İntihali ilk fark ettiğimde sinirlenmiştim, sonra gurur duydum. Şimdi bunu gördüm ve sadece üzgün hissediyorum.”

CAPCOM’dan intihal iddialarına ilişkin bir yanıt henüz gelmedi. Village, Resident Evil serisinin ilk hafta satışlarında şimdiden en başarılı oyunu. Steam satışları bakımından da serinin en çok satan oyunu Resident Evil 2 Remake’in şimdiden üstüne çıktı. CAPCOM yetkilileri oyun çıkmadan önce yaptığı açıklamalarda Resident Evil Village’ın hem oyuncular gözünde hem de satış bakımından serinin en başarılı oyunu olacağını iddia etmişti. Village’ın rakibi 8.5 milyon kopya satan ilk Resident Evil olacak. İntihal iddiaları oyunun geleceğini etkileyecek mi hep birlikte göreceğiz.

Sizce bir intihal söz konusu mu? Resident Evil Village oyununu deneme fırsatınız oldu mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Video Games Chronicle

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

    Bu son oyunu ben pek sevemedim. Diğer serileri çok çok daha iyiydi. Başlarda vampir ablalar falan vardı. O kısımlar güzeldi ama o kısımları geçince açıkçası pek tat alamadım. Bu arada oyunu oynamadım ama videolarını izledim. 300 liraya yakın fiyatı var. O paraya dolu kitap alırım ben, kusura bakmasınlar :sweat_smile:

    Görsellere bakınca intihal var gibi.

  2. Avatar for Padok Padok dedi ki:

    Benzerlik oranı yüksek. Bir açıklama gelecek mi merak ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kurt Adamlar Marvel

Kurt Adamlar: Acımasız Yaratıkların Marvel Çizgi Romanlarındaki Yeri ve Kökenleri

67. Sait Faik Hikâye Armağanı Kazananı Şermin Yaşar

67. Sait Faik Hikâye Armağanı Kazananı Belli Oldu